Vyzerá to tak, že Google bude blokovať inštaláciu svojich aplikácií z iných zdrojov, ako je Google Play

Google aplikácie v Android 11 pravdepodobne nebude možné nainštalovať do smartfónu inou cestou ako prostredníctvom obchodu Google Play.

Android_chyba bug
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď Google predstavil zariadenie Pixel 5 ešte v októbri minulého roka, tak spolu so smartfónom predstavil aj nové verzie niektorých aplikácií. Išlo napríklad o aplikáciu Google Camera, či Google Recorder.  Mnoho používateľov starších modelov Pixel sa rozhodlo manuálne nainštalovať si nové verzie aplikácií do svojich zariadení. Bohužiaľ sa im to však nepodarilo a zobrazila sa im chybová hláška. Zlyhanie inštalácie nových verzií aplikácií nebolo však znemožnené pre všetkých, ale len pre menšiu časť používateľov. V tom čase sa hovorilo, že išlo pravdepodobne o chybu vo softwari. Nakoniec však tomu možno tak nebolo, píše portál xda-developers.com.

chybova hlaska instalacie aplikacii z inych zdrojov
Zdroj: xda-developers

 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nakoniec to nebola pravdepodobne chyba, ale zámer

Portál najnovšie upozorňuje na to, že v prípade Androidu 11 a pokuse inštalácií aplikácií Google Camera 8.0 a Google Recorder 2.0 sa používatelia stretnú s rovnakou chybovou hláškou. Dokonca inštalácia aplikácií nie je možnou ani v prípade, ak používateľ sa pokúsi nahrať aplikácie pomocou príkazového riadku. Aj v tomto prípade sa používatelia stretnú s chybovou hláškou „INSTALL_FAILED_VERIFICATION_FAILURE“, ktorá však neprezradí viac podrobností v porovnaní s bežnou inštaláciou, kedy používateľ uvidí hlášku oznamujúcu chybu vo verifikácii.

Vývojári xda-developers sa však pozreli ďalej na kód chybového hlásenia, kde odhalili, že k chybe došlo z dôvodu, že inštalačné meno aplikácie nebolo zhodné s „com.android.vending“, čo je názov inštalačného balíčka zhodný s obchodom Google Play.

„Táto správa bola do systémového denníka pridaná programom „AppIntegrityManagerServiceImpl“, ktorý je súčasťou novej funkcie Androidu „Integrita aplikácií“. Podľa kódu v AOSP je App Integrity navrhnutá tak, aby poskytovala ďalšiu vrstvu kontrol nad existujúcim overením podpisu APK správcom balíkov. Zdá sa, že rozhranie API Integrity aplikácií používa súbor pravidiel na rozhodovanie o tom, či povolí alebo nepovolí inštaláciu…“ píše portál.

Vývojári portálu ďalej skúmali kód aplikácie, kde našli viacero novo pridaných pravidiel. Druhým dychom však dodávajú, že kód je natoľko komplikovaný, že nezainteresovaná osoba ho len ťažko pochopí. Ďalej hovoria, že sa im nepodarilo nájsť spôsob, ako túto časť kódu, ktorá blokuje inštaláciu, vypnúť.

Portál v závere dodáva, že majú niekoľko teórií, prečo spoločnosť blokuje inštaláciu aplikácií. Jednak môže ísť o ochranu používateľov, aby si nenainštalovali nejakú poškodenú aplikáciu. Ďalším dôvodom môže byť lepšie „sledovateľnosť inštalácií“ aplikácií z iných ako oficiálnych zdrojov. Tak či onak, pre používateľov to znamená, že do svojich zariadení nebudú schopní nainštalovať aplikácie spoločnosti z iných ako oficiálnych zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre