Vášmu Google účtu môžu pristupovať aj cudzie webové stránky: Ako im v tom môžete zabrániť?!

Dnes sa môžeme na množstvo webových stránok registrovať pomocou Google účtu, čo môže mať svoje riziká

Gmail spravy titulka
Zdroj: In Green / Shutterstock.com

Veľa aplikácií alebo webových portálov, napríklad sociálne siete, internetové obchody, online fóra, či mnoho ďalších, si vyžaduje aby sme sa na ne registrovali. Pritom nám dávajú na výber medzi zdĺhavou tradičnou registráciou, alebo rýchlejšou možnosťou registrovania sa pomocou Google účtu.

Mnohí experti sa nevedia zhodnúť na tom, či môžu registráciu cez Google účet odporučiť alebo nie. Priznávajú, že je to pohodlnejšie, no takáto forma registrácie môže mať dopad na vaše súkromie. Pri registrácii môžu mať aplikácie či portáli niekoľko nepovinných polí, ktoré môžete nechať prázdne, no ak sa registrujete automaticky, stránka si sama stiahne všetky potrebné údaje z vášho účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si teda strážite súkromie, registrácia cez Google účet pre vás pravdepodobne nebude tou správnou voľbou. Na druhú stranu, ak ani v účte nemáte vyplnené všetky informácie, alebo si na to nejak obzvlášť nepotrpíte, potom uvítate možnosť ušetrenia niekoľkých minút vášho času. Aký však môže byť dopad na vaše súkromie? Na túto otázku je ťažké nájsť odpoveď, hlavne ak sa na to pozeráme z hľadiska bežného užívateľa. Na jednu stranu môžete pár informácií navyše zanedbať, no môžeme na stenu namaľovať obrovského čerta a povedať, že ak hacker napadne portál na ktorom ste registrovaní pomocou Google účtu, môže získať prístup k vašim osobným údajom.

Rozhodnutie je teda na vás, no ak chcete byť opatrní, môžete si hneď teraz skontrolovať všetky stránky, na ktoré ste pomocou Google účtu registrovaní a hneď im aj odobrať prístup.

Ako zrušiť prístup stránok k vášmu účtu?

Postup je jednoduchý. Otvorte si prehliadač Google a kliknite na váš profilový obrázok. Otvorí sa vám okno, kde nájdete možnosť spravovať účet Google. Táto možnosť vás zavedie do nastavení, kde máte na výber rôzne karty, no zaujíma nás karta Zabezpečenie.

Otvorte si ju a na spodku nájdete kategóriu prihlasovanie na iných weboch. Kliknite na možnosť prihlásenie pomocou Googlu.

Ako odstrániť webové stránky ktoré pristupujú k nášmu Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa prihlasujete na iné stránky cez Google účet, tu uvidíte zoznam portálov a služieb, ktoré majú prístup k vašim dátam. Vyberte si tie, ktoré chcete odstrániť, kliknite na ne a vyberte možnosť odstrániť prístup. Hotovo.

Ako odstrániť webové stránky ktoré pristupujú k nášmu Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Po rozkliknutí webu si však môžete všimnúť aj ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, ktoré weby vymazať, a ktoré ešte ponechať. Otvorí sa vám totiž rozšírené okno s informáciami o tom, ku údajom má konkrétny portál prístup. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, internetový obchod Decathlon má prístup k základným informáciám o účte. To znamená, že môže vidieť našu e-mailovú adresu, ale aj osobné údaje vrátane údajov ktoré sme sprístupnili verejnosti.

Ako odstrániť webové stránky ktoré pristupujú k nášmu Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak web alebo služba pristupuje k citlivým údajom, tak vám odporúčame, aby ste jej radšej odobrali prístup.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre