V Slnečnej sústave sa mohla nachádzať planéta, ktorá bola „vykopnutá“ v začiatkoch jej formovania

Tím vedcov z Carnegie Institution for Science sa snaží odhaliť minulosť našej sústavy

Nová štúdia vedca z Carnegie Institution for Science, Matta Clementa, môže odhaliť pôvodnú lokáciu planét Saturn a Jupiter. Jeho výskum sa bližšie pozerá na sily, ktoré tvarovali architektúru našej Slnečnej sústavy. Zaujímavosťou je, že podľa jeho zistení sa medzi Saturnom a Uránom nachádzala ešte jedna planéta, ktorá bola vystrelená z našej sústavy preč, píše portál SciTech Daily.

V mladosti bolo naše Slnko obklopené diskom horúcej hmoty, z ktorej sa zrodili všetky planéty. Predpokladalo sa, že obežné dráhy mladých planét mali byť spočiatku viac natlačené na sebe. To sa zmenilo vďaka obrím planétam. Tie sa na počiatku premiestňovali, čo vyústilo v rozloženie planét, aké poznáme dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vieme, že v našej galaxii sa nachádzajú tisíce sústav. Ukazuje sa však, že usporiadanie planét v tej našej je naozaj nezvyčajné, preto sa snažíme vrátiť sa v čase a simulovať proces vzniku našej sústavy,“ tvrdí Clement.

Ďalšia planéta?

Tím vedcov vykonal približne 6-tisíc simulácií, ktoré zachytávali vznik našej Slnečnej sústavy. Aj vďaka nim sa mohli dozvedieť nové zaujímavosti o Jupiteri, ale aj o Saturne. Predpokladalo sa, že Jupiter v mladosti obehol Slnko trikrát, zatiaľ čo Saturn dokončil len dve obehnutia. Tento pomer však nedokáže uspokojivo vysvetliť usporiadanie obrích planét, ktoré môžeme dnes v našej sústave pozorovať.

Simulácie však ukázali, že reálnejšou verziou sú dve Jupiterove obehnutia za každý rok na Saturne. Tento pomer zaistil, že sa simulácie viacej priblížili k modelu sústavy, aký poznáme dnes. Rovnaká simulácia však odhalila ďalšiu zvláštnosť. Obežné dráhy Uránu a Neptúnu boli tvarované hmotnosťou Kuiperovho pásu. Ide o ľadový región  na hraniciach Slnečnej sústavy. Zároveň však boli obežné dráhy ľadových obrov formované aj ďalšou planétou, ktorá bola „vystrelená“ zo Slnečnej sústavy, niekedy na začiatku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre