Twitter sa „vyznamenal“. Zablokoval stránku IT armády Ukrajiny, ktorá pomáha na kybernetickom fronte v bojoch proti Rusku

Twitter zablokoval účet IT Armáda Ukrajiny. Združoval 45,5-tisíc používateľov. Stránka pomáhala na kybernetickom fronte v boji proti Rusku

Twitter zablokoval ITarmyUA_uvodny
Zdroj: flyclipart.com, Vosveteit.sk (koláž)

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna sa nevedia len na zemi, ale aj v kybernetickom priestore. V súvislosti s vojnou u nášho východného suseda, ktorú vyvolalo Rusko, môžeme napríklad spomenúť bieloruských hackerov, ktorým sa darí narúšať prepravu vojenskej techniky cez územie Bieloruska, ktorá smeruje na Ukrajinu, čo dáva Ukrajincom čas na to, aby dokázali preskupiť sily. Alebo hackerský kolektív Anonymous narúša riadny chod rôznych ruských systémov, ale aj štátnych stránok vrátane médií, ktoré šíria dezinformácie. Inými slovami, znepríjemňujú Putinovmu režimu život s cieľom, aby ochromili schopnosť krajiny viesť vojnu.

Jednou zo stránok, ktorá združovala nielen laickú verejnosť, ale aj hackerov, ktorí pomáhali Ukrajincom v boji proti agresorovi, bola aj stránka IT Armáda Ukrajiny. Ide o skupinu laikov, IT nadšencov a expertov, ktorá vyvíjala aktivity namierené proti vojne. Okrem iného bola aj zdrojom informácií o aktuálnom dianí. No zdá sa, že Twitter tejto stránke vystavil stopku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Twitter zablokoval stránku IT armády Ruska

Stránka IT Armáda Ukrajiny, ktorá mala na Twitteri 45,5-tisíc odberateľov, bola len niekoľko hodín dozadu zablokovanou.

Išlo o stránku, ktorá pomáhala nielen na kybernetickom fronte v boji proti Rusku, ale zároveň vyvracala aj dezinformácie ruskej mašinérie, ktoré zaplavujú mediálny priestor ako huby po daždi. Aktuálne, keď si vyhľadáte účet ITarmyUA, tak sociálna sieť vám zobrazí upozornenie, že stránka bola zablokovanou. Bohužiaľ aktuálne nepoznáme žiaden bližší dôvod, prečo došlo k zablokovaniu stránky. Sociálna sieť odkazuje len na všeobecné pravidlá používania Twitteru.

Twitter zablokoval ITarmyUA
Zdroj: Vosveteit.sk/Printscreen

Samozrejme, zrušenie stránky neznamená, že sa IT armáda Ukrajiny rozpadla. Tá funguje aj naďalej a to najmä prostredníctvom Telegramu, kde má približne 300-tisíc členov. Na druhej strane je škoda, že sociálna sieť Twitter stránke vystavila stopku. Dôvodom je, že išlo o kanál najmä pre zahraničných IT nadšencov, kde „bežným jazykom“, bola Angličtina. Inými slovami, stránka dopomáhala šíriť informácie pre zahraničných používateľov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre