Toto je niekoľko desivých mimozemských signálov, ktoré nechceme v budúcnosti zachytiť

Program SETI neustále pátra po stopách mimozemskej civilizácie, no zatiaľ sa nepodarilo nájsť jedinú stop.

radiovy signal z inej planety
Zdroj: YouTube (Watchers Talk)

Sme vo vesmíre sami? Toto je otázka, ktorú si zrejme kladie každý z nás. Momentálne je Zem jedinou planétou, na ktorej vieme, že existuje život a hoci je nepravdepodobné, že by sme boli vo vesmíre sami, bez dôkazov sa nedajú vyvodiť žiadne závery.

Program SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) monitoruje vesmír a pátra po dvoch druhoch signálov, ktoré by mohli prezradiť existenciu života vo vesmíre. Prvým druhom sú biologické stopy, ktoré môžu prezradiť, že sa na nejakej planéte nachádza život. Sú to plyny, alebo iné látky, ktoré síce môžu naznačiť život na planéte, no nepovedia nám, či ide o inteligentný život alebo nie. To by nám mohli prezradiť technologické stopy, ktoré naznačujú existenciu vyspelej civilizácie. Sú to rádiové vlny, mimozemské satelity, rakety, alebo aj dysonova sféra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z programu SETI dúfajú, že sa im jedného dňa podarí nejaký signál zachytiť, no zatiaľ sme neobjavili nič. Existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú, prečo sa nám nepodarilo v tak obrovskom vesmíre nájsť ani jednu stopu po inom živote. Lenže čo ak by sme jedného dňa signál zachytili? Bolo by to niečo, čo by sme chceli počuť? YouTube kanál Insane Curiosity priniesol niekoľko desivých technologických stôp, ktoré by sme mohli v budúcnosti odhaliť.

Desivé signály

Prvým je takzvaná nekrostopa. Ide o veľmi nepravdepodobný, ale stále možný druh signálu, ktorý by sme mohli v budúcnosti zachytiť. Nekrostopa je druh signálu, pomocou ktorého by sme mohli pozorovať civilizáciu v momente vymierania. Nekrostopa by mohla byť napríklad stopa jadrových zábleskov po celej exoplanéte, alebo objavenie vírusu, ktorý zabíja obrovské množstvo organizmov.

Ďalším z desivých signálov sú galaktické hrobky. Je pravdepodobné, že ak sa raz vydáme do vesmíru, neobjavíme prekvitajúcu civilizáciu, ale môžeme objaviť jej pozostatky na nejakej planéte. Ďalším z možných signálov je správa, ktorá vysvetľuje zánik civilizácie a poukazuje na príčinu vymretia celej civilizácie. Medzi galaktické hrobky by sa dali považovať aj opustené planéty, či ruiny, ktoré by sme mohli v budúcnosti objaviť.

Ak by sa nám podarilo zachytiť mimozemský signál, alebo by sme našli kus neznámej technológie, takmer určite by sme nevedeli, čo s tým máme robiť. Mimoriadne vyspelé civilizácie môžu disponovať technológiami, ktoré momentálne nedokážeme pochopiť, ani používať. Nie je možné zaručiť, že neznáma technológia nie je určená ako zbraň, alebo ako navádzací signál, ktorý na náš prah priláka neznáme civilizácie.

Napriek tomu, ak by sa astronómom podarilo zaznamenať signál, ktorý bez pochýb prišiel od mimozemskej civilizácie, išlo by o najväčší objav v histórii ľudstva a našli by sme konečne odpoveď na otázku, ktorú si kladieme už od nepamäti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre