Toto je najsmutnejšia aktualizácia Google Earth. Pozrite sa, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty

„Podpis ľudí“ na tvári Zeme je až príliš viditeľným. Za necelých 40 rokov, sme ju zmenili na nepoznanie.

Google Earth_ako sme zmenili svet
Zdroj: Google

Aktuálne, my ľudia, sme najinteligentnejšia civilizácia, o ktorej vieme. Lietame do vesmíru, staviame veľkolepé stavby, každým dňom zefektívňujeme rôzne činnosti a podobne. Inými slovami, expandujeme a to nielen do priestoru, ale aj vedomostne. Spolu s touto činnosťou však využívame mnoho zdrojov, ktorými planéta disponuje. Tu však treba povedať, že planéta ich akumulovala milióny rokov, pričom my ich čerpáme rýchlejšie, ako sa dokážu obnovovať.

„Smutná aktualizácia“ Google Earth

Ak ste sa niekedy hrali so službou Google Earth, tak pravdepodobne viete, že vďaka tomuto nástroju môžeme precestovať celý svet z pohodlia obývačky. Služba rovnako ponúka možnosť virtuálnych prehliadok po celom svete. Je to umožnené vďaka miliónom satelitných snímok z takmer každého možného uhla, ktoré sú následne skladané dokopy. Vzhľadom na to, že tieto fotografie sú tvorené dlhšie časové obdobie, tak bolo možné vytvoriť funkciu „Timelapse“, teda časovú schránku. Táto funkcia je dostupnou na karte Prieskumník.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšia aktualizácia tejto služby ponúka nové pohľady na to, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty. Google hovorí, že za týmto účelom bolo použitých viac ako 24-miliónov satelitných snímkou z obdobia rokov 1984 až 2020.  K samotnej funkcii sa dostanete, ako sme už vyššie spomínali, cez kartu Prieskumníka, kde si môžete zvoliť vami vybranú lokalitu. Následne si môžete pustiť video, ktoré vám ukáže, ako sme zmenili tvár planéty.

„V najväčšej aktualizácii aplikácie Google Earth od roku 2017 môžete teraz vidieť našu planétu v úplne novej dimenzii – čase. Vďaka aplikácii Timelapse v aplikácii Google Earth bolo 24 miliónov satelitných fotografií z posledných 37 rokov zhromaždených do interaktívneho 4D zážitku. Teraz môže ktokoľvek sledovať vývoj času a byť svedkom takmer štyroch desaťročí planetárnych zmien.“ píše Google v publikovanej tlačovej správe.

Funkcia TimeLaps_Google Earht
Zdroj: earth.google.com (printscreen),

Pozrite sa , ako sa v priebehu rokov zmenil svet

Okrem iného v nedávnej minulosti bol aktualizovaný aj YouTube kanál služby, ktorý odkrýva desiatky nových videí, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty. Do pozornosti vám zároveň dávame priamy odkaz, v rámci ktorého si môžete pozrieť sériu časozberných videí vo vami zvolenej lokalite v priamo v službe Google Earth (pozn. redakcie: webová stránka sa načítava niekoľko desiatok sekúnd).

Ako vnímate zmeny na našej planéte, ktoré sa udiali za posledné necelé 4-desaťročia v súvislosti s ochranou životného prostredia? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre