Toaletná misa alebo displej smartfónu? Na čom je menej baktérií? Výsledok štúdie je dosť nechutný!

Vedeli ste, že denne v rukách držíte niečo, čo je desaťnásobne špinavšie, než záchodová doska? Pozrite sa, ako to napraviť.

toaletna misa a displej smartfonu
Zdroj: pngimg.com, pngall.com, flickr.com (Lynac)

Smartfón dnes nosíme so sebou prakticky všade. Ráno je zväčša prvou vecou, ktorú chytíme a do rúk ho cez deň berieme nespočetne veľakrát, teda ak ho z rúk vôbec pustíme. Je naším spoločníkom pri ceste autobusom, pri obede ale napríklad aj pri zaspávaní. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, koľko baktérií je na takej obrazovke smartfónu? Údaje, ktoré priniesol web time.com vás potom určite nemilo prekvapia.

Čistejšia je aj záchodová doska

Samotný displej smartfónu je ale v tomto nevinne. On pôsobí iba ako taký zberač baktérií. Skutočným škodcom sú naše ruky, ktoré toho za deň chytia mnoho. No a tým, že smartfón často berieme do rúk iba pridávame na jeho špinavosti. Obrazovku smartfónu totiž kontrolujeme desiatky krát za deň a je veľmi nepravdepodobné, že si pred každým zodvihnutím smartfónu umyjete ruky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum v tomto smere bol vykonaný na University of Michigan School of Public Health. Tento výskum sa zameral na obrazovky smartfónov amerických stredoškolákov a našiel viac ako 17 000 kópií bakteriálnych génov. Pre porovnanie, taká záchodová doska je v počte baktérií na svojom povrchu 10-násobne menšia. A to už je čo povedať, pretože záchod je jedna z najšpinavších vecí, na ktorú človek pri tomto pomenovaní pomyslí.

„Keďže ľudia stále nosia svoje mobilné telefóny, dokonca aj v situáciách, keď by si za normálnych okolností umyli ruky, mobilné telefóny majú tendenciu byť dosť špinavé“ , uviedla Emily Martin, odborná asistentka epidemiológie na University of Michigan School of Public Health

Napriek tomu ale netreba ihneď panikáriť. Ľudská pokožka je totiž prirodzene pokrytá mikróbmi, ktoré vo väčšine prípadov nemajú žiadne negatívne zdravotné následky. Celú situáciu ale zas netreba ani úplne brať na ľahkú váhu. Štúdie totiž objavili aj vážne patogény, ktoré sa vedia zachytiť na obrazovkách smartfónov. Zanedbávať netreba ani chrípku. Ak teda váš kamarát kýcha na telefón a následne vám ho podá, tak jednoducho odmietnite.

Ako sa v tomto smere chrániť?

Riešením by bolo si pred každým použitím smartfónu ruky umyť, no to zrejme nebude robiť nikto z nás, pretože to ani stále nie je možné. Odborníci ale odporúčajú vyhýbať sa istým miestam. Jedným z nich je kúpeľňa, konkrétne záchod. Pri splachovaní sa totiž rýchlo šíria choroboplodné zárodky. Preto sa braniu telefónu na záchod radšej vyhnite. Taktiež nezabúdajte na pravidelné čistenie obrazovky. Existujú na to rôzne prípravky, no dajte si pozor, aby neboli príliš agresívne. V mnohých prípadoch ale úplne postačí handrička z mikrovlákna, ktorá odstráni väčšinu baktérií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre