AutáSpravodajstvo

Tesla Model 3 ako plavidlo? Video z Číny dokazuje, že Tesla zvláda aj občasné „plavby“

Ako sa dostať cez úplne zatopenú ulicu? Jeden z majiteľov Tesla Model 3 má riešenie - plný "plyn" a modliť sa!

Majú elektromobily od automobilky Tesla ďalšiu skrytú funkcionalitu? Nové video majiteľa Tesla Model 3 z Číny brodiaceho, respektíve plaviaceho sa zaplavenými čínskymi ulicami odhaľuje, že elektromobily môžu mať nečakanú výhodu aj v takýchto nečakaných situáciách. Nejde však len o zhodu náhod, keďže výrobca s podobnou situáciou tak trochu počíta už pri jeho výrobe, informuje zahraničný portál Insideevs.com.

Tesla Model 3 sa stala na pár sekúnd plavidlom

Ako môžete sami vidieť na videu nižšie, Tesla Model 3 si s plavením poradila pomerne dobre, na rozdiel od klasických áut, ktoré nechali svojich majiteľov v štichu. Tesla Model 3 v tomto prípade jednoznačne využíva neutíchajúcu silu svojich elektromotorov, ktoré vyháňajú prúd vody do výšky niekoľkých metrov za vozidlom. Zadná časť elektromobilu sa pritom výrazne presúva zo strany na stranu, čo indikuje, že vozidlo nebolo v úplne ideálnom styku s vozovkou. Nie je tak vôbec vylúčené, že sa z Tesla Model 3 stalo na pár sekúnd akési „špeciálne“ plavidlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

I keď by sa pri prvom pohľade na video mohla naskytnúť otázka, ako dokáže vozidlo plné elektroniky fungovať pri tak veľkom zatopení vodou, odpoveď má aj samotná automobilka. Tá totižto najmä súrodenecký Tesla Model Y pripravuje na podobné, no o čosi menej extrémne situácie. Práve Modely 3 a Y sú vyrábané aj v Číne, pričom miestna továreň jednotlivé elektromobily testuje aj v menšom brode, ktorý je vytvorený priamo v Šanghajskej Gigafactory 3. Nečakané záplavy spôsobené tajfúnmi sú v Číne pomerne časté, čomu sa chcela Tesla čiastočne prispôsobiť. Z videa vyššie je zrejmé, že sa to americkému výrobcovi úspešne darí, i keď rozhodne by nemalo ísť o bežné využitie elektromobilu.

Funkciu obojživelníka priznal už v minulosti aj Elon Musk

Zahraničné médiá takmer okamžite našli aj už prachom zapadnutý tweet samotného generálneho majiteľa automobilky Tesla, Elona Muska, ktorý ešte v roku 2016 hovoril o plavebných schopnostiach Modelu S. Ten už v tej dobe zvládal krátkodobú premenu na plavidlo, pričom pohyb umožňovala práve rotácia kolies vďaka neustále krútiacim sa elektromotorom. Pochopiteľne, samotná automobilka takéto využite vôbec neodporúča. Očividne sú na to jednotlivé modely už vopred pripravené, možno aj nechcene.

Použitie elektromobilu ako plavidla rozhodne nie je na mieste, no neprítomnosť klasického motora s nasávaním prináša nečakanú výhodu. Kopec elektroniky v elektromobiloch však môže znamenať pri takomto využití značné riziko. Všetky systémy rozhodne nie sú vodotesné, keďže väčšina počíta maximálne s vodeodolnosťou pri daždivom počasí. Niektorí majitelia elektromobilov Tesla však zrejme skúšajú svoje limity a hŕstke z nich to očividne aj vyšlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close