Veda a výskum

Sú diamanty naozaj vzácne? Nová štúdia poukazuje na omyl, ktorému sme dlhú dobu verili

Autori novej štúdie vo svojom výskume lepšie popísali procesy, prostredníctvom ktorých môžu diamanty vznikať.

Diamanty majú svoju hodnotu kvôli špecifickým vlastnostiam, ku ktorým patrí aj ich vzácnosť. Jeden zo spôsobov ako nájsť diamanty je hľadať podobné, menej vzácne minerály, napríklad granát.

Diamantové spoločnosti pomerne často hľadajú práve granát, ktorý sa bežne vyskytuje v sopečných štruktúrach. Ak ho nájdu, šance sú, že objavia aj diamanty, hoci to nie je vždy zárukou, vysvetľuje portál The Conversation. Zaujímavosťou je, že granát sa neobjavuje len v blízkosti diamantov, ale môže sa nachádzať aj vo vnútri nich. Skúmanie tohto procesu formácie vedcom ponúka viac informácií o diamantoch a ich vzácnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spočiatku sa predpokladalo, že granáty vznikajú v malých hĺbkach, no nedávna štúdia naznačuje, že sme sa v tomto mohli mýliť. Závery vedcov poukazujú na to, že granáty sa formujú v hĺbkach 100 až 250 km pod povrchom. Zároveň tým naznačujú, že diamanty sú oveľa vzácnejšie, než sme si doteraz mysleli.

Diamanty sú kryštalickou formou uhlíka a vznikajú pri vysokom tlaku a relatívne nízkych teplotách. Na povrch Zeme sa dostávajú náhodou prostredníctvom silných sopečných erupcií. Len niekoľko regiónov planéty má vhodné podmienky na tvorbu diamantov. Najväčšie koncentrácie tohto drahokamu nájdeme v južnej Afrike, Kongu, Tanzánii, Kanade, Sibíri a v Brazílii. Všetky tieto lokality sú charakterizované prastarou kontinentálnou kôrou, ktorá môže mať až 3.5-miliárd rokov.

Autori štúdie vysvetľujú, že táto kontinentálna kôra má hlboké korene, ktoré sa skladajú zo zemského plášťa. Táto vrstva je chemicky vyčerpaná kvôli intenzívnemu taveniu, ktoré prebieha už dlhú dobu. Táto vyčerpaná časť zemského plášťa môže klesať až do hĺbky 250 km, do horúceho a miešajúceho sa plášťa pod ňou. Práve v tejto oblasti sú podmienky vhodné na tvorbu diamantov.

Vzácnosť diamantov

V rámci novej štúdie vedci použili termodynamické modely na lepšie pochopenie toho, kde môžu granáty vznikať. Zistili, že tieto drahé kamene sa môžu formovať v podobných hĺbkach ako diamanty. Špecifický druh granátu, pyrop, vzniká pri extrémnych tlakoch a teplotách vyšších ako 1800 stupňov Celzia.

Z tohto zistenia však vedci nevyvodili len to, aké vzácne sú diamanty. Ich štúdia pomáha vysvetliť aj to, prečo kontinenty vznikli spôsobom akým vznikli. Autori štúdie vysvetľujú, že pyropy vznikali pri extrémnych teplotách v hlbinách našej planéty. Tieto teploty roztavili vrchnú časť zemského plášťa a vytvorili základňu pre formáciu kontinentov.

„Môžeme hovoriť aj o akýchsi koreňoch, ktoré pomohli kontinentom ostať stabilnými po dobu miliárd rokov. Tieto korene sú výsledkom rovnakého procesu, ktorý vytvoril pyropy,“ tvrdia autori štúdie.

Autori štúdie však prišli aj na to, že diamanty môžu byť vzácnejšie, než si myslíme. Niektoré štúdie veria, že diamanty kedysi vzácne neboli, no veľa ich zničila erózia „koreňov“ v zemskom plášti a pohyb kontinentálnych platní. Nový výskum však dokazuje, že len malá časť interiéru planéty má kompozíciu, z ktorej môžu diamanty vzniknúť.

Autori štúdie teda tvrdia, že diamanty boli vzácne už od vzniku Zeme a táto vlastnosť im ostala doteraz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close