Ľadovce Antarktídy sa už v minulosti roztopili: Čo nám môže minulosť prezradiť o tom, čo nás čaká?

Globálne otepľovanie ohrozuje ľad v polárnych oblastiach a dôsledkom toho sa môžu výrazne zdvihnúť hladiny vody.

Tieto regióny Antarktídy by mohli vyvolať výrazné problémy
Zdroj: Unsplash (Andreas Hauser, Cassie Matias), Úprava: Vosveteit.sk

V kontinentálnych ľadovcoch Antarktídy sa ukrýva približne 60% globálnej pitnej vody. V tejto oblasti sa nachádza približne 30-miliónov kubických kilometrov ľadu a ak by sa všetko rozpustil, potom by globálna hladina vody stúpla o závratných 58 metrov.

Výskumníci z nórskeho inštitútu NTNU vysvetľujú, že kontinentálny ľadovec vo Východnej Antarktíde ukrýva obrovské množstvo vody. Momentálne čelíme globálnemu otepľovaniu a táto oblasť vedcov prirodzene znepokojuje. Nepomáha tomu ani fakt, že zatiaľ nedokážeme spoľahlivo predpovedať ďalšiu evolúciu ľadovcov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Roztápanie ľadu na Antarktíde sa deje cez dva hlavné procesy. Prvým je odlamovanie ľadu a druhým je roztápanie ľadu, ktorý sa nachádza pod vodou. Autori novej štúdie vo svojej práci dokazujú, že sa nemusí roztopiť všetok ľad, aby sme mohli pozorovať výrazné dôsledky. Vedci sa pokúšajú evolúciu ľadu na Antarktíde lepšie pochopiť aj tak, že sa pozerajú do minulosti.

V rámci štúdie sa zamerali na roztápanie ľadu, ktoré sa udialo pred niekoľko tisíc rokmi. Dokázali, že kontinentálny ľadovec na Antarktíde nie je rovnomerne rozložení. Veľké časti ľadovca ležia pod hladinou mora, niekedy až v hĺbke 2500 metrov. Ľad v tejto oblasti je náchylný na roztápanie cez otepľovanie oceánskej vody.

Ďalším faktorom je to, že väčšina kontinentálneho ľadovca vo východnej časti Antarktídy leží priamo na pevnine. V minulosti bola zároveň oblasť východnej Antarktídy oveľa tenšia než je dnes. Tenšia bola na konci poslednej doby ľadovej, kedy masívne kontinentálne ľadovce pokrývali Severnú Ameriku a Európu, rovnako ako aj južnú časť Južnej Ameriky. Tieto ľadovce sa roztopili kompletne a zdvihli hladinu vody o viac ako 100 metrov.

„V našej štúdii ponúkame dôkazy o úplnom rozpustení ľadovca vo východnej Antarktíde, čo sa odohralo približne 9-tisíc rokov dozadu. V tejto dobe veľa častí sveta pocítilo teploty vyššie, aké máme dnes počas letných mesiacov,“ tvrdí Irina Rogozhina, vedúca novej štúdie.

Aké faktory ovplyvňujú roztápanie ľadu?

Vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, prečo sa ľad vo východnej Antarktíde v minulosti roztopil. Odobrali vzorky z niekoľkých nunatakov, teda vrcholov hôr, ktoré vystupujú z kontinentálneho ľadovca. Vo vzorkách skúmali odlišné izotopy chlóru, hliníka, berýlia a neónu. Na základe tejto analýzy môžu vedci prísť na to, ako dlho boli určité časti nunataku vystavené kozmickému žiareniu. Na základe toho zas mohli určiť, aký hrubý bol ľad pred niekoľkými tisícmi rokov.

Vedci veria, že sa im postupne podarí odhaliť, prečo sa ľad na východe Antarktídy po poslednej dobe ľadovej tak výrazne stenšil.

„Veríme, že sa kontinentálny ľadovec stal menej stabilným kvôli vyšším hladinám a teplote vody,“ tvrdí Rogozhina.

Štúdia zároveň dokázala, že v oblasti východnej Antarktídy sa hrubší ľad vyskytuje hlavne pri pobreží. Hlbšie vo vnútrozemí je tenší a v niektorých oblastiach môžu vrcholy hôr prerážať cez ľad. Nunataky vo východnej Antarktíde môžu byť vysoké až niekoľko tisíc metrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre