Snapdragon 8 Gen 1 je predstavený: Tento procesor bude poháňať tie najvýkonnejšie smartfóny roku 2022

Ide 4 nm mobilný čip, ktorý prináša nielen posun vo výkone, ale i v účinnosti spotreby energie.

Snapdragon_8_Gen_1
Zdroj: Qualcomm

Približne dva týždne dozadu sme upozorňovali na nový čipe spoločnosti MediaTek, Dimensity 9000. Išlo o prvý komerčne dostupný mobilný čip, ktorý sa chváli technológiou 4 nm. Ubehli necelé dva týždne, a svoj 4 nm či predstavuje i Qualcomm. Ide konkrétne o procesor Snapdragon 8 Gen 1, ktorý má tie najvyššie ambície. Na tému upozornil portál Theverge.com.

Snapdragon 8 Gen 1 je predstavený

Snapdragon 8 Gen 1 je nástupcom populárnej modelovej rady čipov Snapdragon 888, ktorý prináša viacero noviniek inovácií. Odhliadnuc od nového spôsobu pomenovania generácie procesorov, tak Qualcomm sľubuje i výrazne vylepšenia v oblasti výkonu, bezpečnosti, ale schopnostiach AI.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť prezradila, že procesor je 20% výkonnejší a až o 30% účinnejším v porovnaní s predošlou generáciou čipov. Rovnako ide o prvý procesor využívajúci architektúru Aarmv9 od ARM.

Kryo bude obsahovať jedno hlavné jadro založené na Cortex-X2 na 3,0 GHz spolu s tromi výkonnými jadrami založenými na Cortex-A710 na 2,5 GHz a kvartetom efektívnych jadier založených na Cortex- Dizajn A510 na frekvencii 1,8 GHz. Okrem toho nový čip prechádza na 4 nm proces, z 5 nm procesu, na ktorom bol postavený Snapdragon 888.

Snapdragon_8_Gen_1_Block_Diagram
Zdroj: Qualcomm

Qualcomm ďalej prezradil, že GPU Adreno bude o 30% rýchlejšie vykresľovať grafiku a o 25% bude energeticky účinnejším. Spoločnosť sa ďalej pochválila i novým modemom Snapdragon X65, za ktorého vývojom stojí samotný Qualcomm. Ide o štvrtú generáciu 5G modemov, ktorá je kompatibilná s mmWave a sub-6 GHz. Pridáva i podporu prenosových rýchlosti a to až do 10 Gbps a najnovšiu špecifikáciu 3GPP Release 16.

Snapdragon_8_Gen_1_cip_Image
Zdroj: Qualcomm

Čo sa týka podpory Wi-Fi, tak Qualcom podľa očakávania siahol po tých najmodernejších technológiách. Podporuje Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E (802.11ax). Maximálne prenosové rýchlosti prostredníctvom Wi-Fi ponúkajú 3,6 Gbps. Samozrejme, čip podporuje i staršie technológie Wi-Fi vrátane Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n. Čo sa týka zabezpečenie, tak Qualcomm hovorí o nasledovných technológiách: WPA3-Enterprise, WPA3- Enhanced Open, WPA3 Easy Connect, WPA3-Personal. Nechýba ani podpora Bluetooth LE Audio, či technológia Snapdragon Sound, ktorá umožňuje bezdrôtový zvuk AptX Lossless.

Novinkou je i značka „Snadragon Sight“. Ide o značku, pod ktorou spoločnosť kladie dôraz na fotografie. Poteší napríklad 18-bitovými RAW fotografiami (čo znamená 4 096-krát viac údajov z kamery v porovnaní s predošlou generáciou čipu), či podporou 8K HDR videí pri 30 fps. V prípade 4K videí, používatelia budú môcť zachytiť zábery pri 120 fps. Okrem iného, procesor podporuje čipy s rozlíšením až do 200 megapixelov.

Rovnako poteší i podpora 4K displeja pri zobrazovacej frekvencii 60 Hz. Prípadne QHD+ pri 144hz, odhaľujú publikované materiály spoločnosťou Qualcomm. Čo sa týka RAM pamäte, tak čip podporuje LP-DDR5 pamäť do 3200 MHz.

Qualcomm rovnako prezradil, že procesor uvidíme prvýkrát použitý v smarfóne ešte v tomto roku. Jedným z potenciálnych adeptov, je i smartfón Xiaomi 12, ktorého predstavenie očakávame ešte v decembri tohto roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre