Sme tu sami? „Vznik inteligentného života je veľmi nepravdepodobný,“ tvrdí nová štúdia

Vedci porovnávali pravdepodobnosť jednotlivých evolučných krokov a prišli k zaujímavým výsledkom

UFO
Zdroj: pixabay.com

Šanca, že by sa vo vesmíre nachádzal nejaký inteligentný život, mimo nás, je vraj extrémne nízka. Tvrdí to nová štúdia z University of Oxford.

V štúdii sa píše, že život, ktorý sa vyvinul na Zemi musel prejsť niekoľkými, „veľmi nepravdepodobnými“ evolučnými stupňami. Ďalším argumentom je, že inteligentný život sa u nás vyvinul pomerne neskoro, píše portál timesofisrael.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori tejto štúdie si zastávajú názor, že vývoj inteligencie na iných planétach, ešte skôr, ako prestanú byť obývateľné, je viac ako nepravdepodobný.

„Trvalo približne 4.5-miliardy rokov, kým sa evolúcia dopracovala k inteligentnému životu. O ďalšiu miliardu rokov sa podmienky pre komplexný život stanú nepriaznivými, najmä kvôli Slnku,“ píšu vo svojej práci.

Svoje závery podložili výskumom, ktorý mal za úlohu určiť, aká je pravdepodobnosť jednotlivých evolučných krokov, ktoré nakoniec viedli k inteligentnému životu u nás na Zemi a uplatniť ich v prípade inej planéty. Vedci špecificky poukazujú na to, že trvalo miliardu rokov, kým sa život na Zemi posunul z jednobunkových organizmov na zložitejšie. Už to podľa nich naznačuje, že ide o nepravdepodobný krok.

Zároveň si štúdia všíma, že ľudia existovali na Zemi len 6-miliónov rokov a konkrétnejšie, druh Homo Sapiens, existuje len 200-tisíc rokov. Vedci si všimli, že niektoré evolučné prechody sa na Zemi udiali len raz. Sú preto extrémne vzácne a ak by sa mohla história zopakovať, existuje dosť veľká šanca, že by na Zemi žiaden inteligentný život nevznikol. Ide o myšlienku, ktorú vyslovil biológ Stephen Jay Gould.

Autori novej štúdie si túto myšlienku požičali a snažili sa bližšie špecifikovať pravdepodobnosť jednotlivých krokov. Výsledky poukazujú na to, že Zem sa môže radiť k výnimočným planétam. Napriek tomu vedci dodávajú, že inteligentný život na iných planétach môže byť síce nepravdepodobný, no napriek tomu by sme nemali prestať hľadať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre