Sme o krok bližšie k jadrovej fúzii, ktorá by mohla napájať naše domácnosti. Európski vedci hlásia obrovský úspech

Európski vedci nás posúvajú bližšie k jadrovej fúzii.

jadrova fuzia tokamak
Zdroj: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com

Výskumníci hlásia veľký úspech v oblasti jadrovej fúzie. The Joint European Torus (JET), čo je jeden z najväčších fúznych reaktorov na svete, demonštroval schopnosť spoľahlivo generovať fúznu energiu a zároveň stanovil svetový rekord v energetickom výstupe. Pre tých, ktorí nevedia, tak cieľom tohto projektu je vytvoriť jadrovú fúziu ako masovo vyrábaný a ekologický zdroj energie. Na rozdiel od bežných jadrových elektrární, v ktorých dochádza k štiepeniu atómových jadier, jadrová fúzia nepredstavuje riziko katastrofy a nezanecháva po sebe vysoko rádioaktívny odpad.

Vedci z JET hlásia veľký úspech

Vedcom sa podarilo pri experimentoch JET s deutériom a tríciom (DTE3) počas 5 sekúnd vyrábať fúznu energiu, ktorej výsledkom bol výdaj 69 megajoulov pri použití iba 0,2 miligramu paliva. Tento úspech predstavuje významný míľnik vo vede a technike jadrovej syntézy a to aj napriek tomu, že ide „len“ o energiu, ktorá by dokázala napájať priemernú domácnosť len po dobu niekoľko minút. Ale aj napriek tomu, tento úspech signalizuje obrovský krok vpred v oblasti fúznej vedy a inžinierstva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

JET funguje na princípe tokamaku, v ktorom silné magnetické pole uzatvára plazmu do trubice podobnej šiške, kde sa deuterium a trícium zlúčia. Výsledkom tohto procesu je vznik hélia a obrovského množstva energie, čo predstavuje reakciu, ktorá bude základom budúcich fúznych elektrární.

„Môžeme spoľahlivo vytvárať fúzne plazmy s použitím rovnakej palivovej zmesi, akú používajú komerčné elektrárne využívajúce energiu jadrovej syntézy, čo predstavuje pokročilú odbornosť vyvinutú v priebehu času.“, uviedol Dr Fernanda Rimini, senior manažér JET.

Treba ale podotknúť, že JET nie je prístrojom, ktorý bude pre nás v budúcnosti vyrábať energiu, ide ale o technológiu, ktorá tvorí základ vo fúznych strojoch ako ITER a DEMO. Budúci reaktor ITER bude spustený už budúci rok a očakáva sa, že by mal generovať 10-krát viac energie, ako sa do neho vloží. Zároveň je nevyhnutné ale uviesť, že nejde o dátum, kedy získame ako ľudstvo nový zdroj čistej energie. Vedci ale predpokladajú, že zlomovým by mohol byť rok 2035, kedy by tento typ elektrárni mohol byť rokom, kedy sa z tejto technológie stane komerčná technológia. DEMO je jeho plánovaným nástupcom, kde by jeho energetická účinnosť mala dosiahnuť až 25-násobok vyprodukovanej energie, ako sa do zariadenia vloží.

„Naša úspešná demonštrácia operačných scenárov pre budúce fúzne stroje ako ITER a DEMO, bola potvrdená novým energetickým rekordom, ktorý vzbudil väčšiu dôveru vo vývoj fúznej energie. Okrem vytvorenia nového rekordu sme dosiahli veci, ktoré sme nikdy predtým neurobili, a prehĺbili sme naše chápanie fyziky fúzie.“, uviedol Profesor Ambrogio Fasoli, programový manažér (a CEO) v EUROfusion.

Experimenty napríklad ukázali, ako zmäkčiť intenzívne teplo prúdiace z plazmy do výfuku a ako stabilizovať okraj plazmy, aby sa zabránilo výbojom energie dosiahnuť stenu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre