Veda a výskumVesmír

Sme kúsok od vytvorenia červiej diery. Vedec hovorí o návode, ako by sme ju mohli vytvoriť!

Vedec z University of Bristol ponúkol teoretický a praktický nákres červej diery. Na tomto koncepte momentálne pracujú najlepší kvantoví experti.

Červie diery sú akýmsi mostom, ktorý by nám teoreticky umožnil prepojiť dva vzdialené miesta vo vesmíre a ušetriť tisíce rokov cesty. Existujú len na papieri, no zatiaľ nikto nevedel s istotou povedať, či by mohli existovať aj naozaj.

Teórie o červích dierach sa zhodujú na tom, že vo svojej podstate ide o mimoriadne nestabilné objekty, ktoré by sa zatvorili v momente, kedy by do nich vstúpila hmota. Môžeme ich držať otvorené, no na to sa vyžaduje exotická hmota, prakticky opak gravitácie, alebo obrovské množstvo energie. Vedci sú preto vo veci červích dier na vážkach. Matematika sedí aj v rámci nášho súčasného chápania fyzikálnych zákonov, no nepraktickosť, alebo rovno nemožnosť udržať čiernu dieru niektorých vedie k tvrdeniu, že ide o nerealistické objekty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci prelomového výskumu však vedec z University of Bristol ponúka prvý praktický návod na to, ako by sme mohli vytvoriť červiu dieru v laboratóriu. Pomocou nej by sme mohli aj overiteľne dokázať, že prepája dva body vo vesmíre. Práca vedca menom Hatim Salih uplatňuje základné zákony fyziky a využíva pritom novú výpočtovú schému. Ak by sa táto štúdia potvrdila, potom by sme pomocou čiernej diery dokázali odhaliť najväčšie záhady vesmíru.

„Naša štúdia je výsledkom niekoľkoročnej práce a zároveň aj jedinečným míľnikom. Ponúkame teoretické aj praktické základy na vyriešenie najväčších záhad vesmíru, napríklad skutočnej povahy časopriestoru,“ tvrdí Salih.

Červia diera v laboratóriu

Medzi vedcami prevláda už dlho akceptovaná predstava o tom, že musíme vedieť odhaliť médium prenášajúce informáciu. Optické vlákno či vzduch, je médium pre fotóny, vďaka ktorému môžeme používať internet a čítať text na stránke. Dokonca aj kvantová teleportácia funguje na základe tohto predpokladu. Kvantová teleportácia podľa teórie umožňuje prenos kompletnej informácie o určitom objekte, ktorý možno rekonštruovať na inom mieste. Táto kópia je nerozoznateľná od originálu, ktorý však musí prestať existovať, aby sa zabránilo perfektnému kopírovaniu.

Vo svojej novej štúdii predstavil Salih koncept konterportácie. Ten prináša rovnaký výsledok ako teleportácia, no nevyžaduje sa žiadny nosič informácie.

„Ak chceme dosiahnuť konterportáciu, potom potrebujeme nový typ kvantového počítača. Ten musí vedieť komunikovať bez akejkoľvek výmeny častíc,“ hovorí Salih.

V rámci svojej snahy prináša Salih teoretický aj praktický plán na konštrukciu červej diery v laboratórnych podmienkach. Momentálne autor štúdie posunul plány kvantovým expertom z Bristolu, Oxfordu a Yorku. Tí sa v nasledujúcich rokoch pokúsia červiu dieru postaviť. Autori verí, že tento cieľ je otázkou blízkej budúcnosti.

„Zažívame klasický svet, ktorý je v skutočnosti postavený z kvantových objektov. Navrhovaný experiment môže odhaliť túto základnú kvantovú povahu, čo ukazuje, že úplne oddelené kvantové častice môžu byť korelované bez akejkoľvek interakcie. Táto korelácia na diaľku sa potom môže použiť na prenos kvantových informácií (qbitov) z jedného miesta na druhé bez toho, aby častica musela prechádzať priestorom, čím by sa vytvorilo niečo, čo by sa dalo nazvať priechodnou červou dierou.“

Ako na záver dodáva, cieľom tejto prelomovej práce je poskytnúť vedcom nástroj, ktorý by im umožnil otestovať zatiaľ neoveriteľné vedecké teórie a vyriešiť najväčšie kozmické záhady. Salih verí, že s pomocou tejto červej diery by sme mohli prísť aj na to, či existujú vyššie dimenzie.

„Cieľom v blízkej budúcnosti je fyzicky vybudovať taký červí celok v laboratóriu, ktorý sa potom môže použiť ako testovacie prostredie pre konkurenčné fyzikálne teórie, dokonca aj kvantové gravitácie,“ dodal Hatim.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close