SpravodajstvoTechnológie

Smartfóny v najbližších mesiacoch čaká vylepšenie kamery: Takto bude môcť vyzerať aj váš budúci smartfón!

Kamery smartfónov by sa mali dostať až na hodnotu 400mpx už v dohľadnej dobe. Medzi tým sa spopularizuje 200mpx širokouhlý senzor.

Pri dnešnej výbave smartfónov by si už človek povedal, že sa viac ani vylepšiť nedá. Opak je však pravdou a výrazného vylepšenia sa v blízkej dobe dočkajú práve kamery smartfónu. Dnes sa už práve snímky zo smartfónov dokážu pomaly porovnávať so snímkami z fotoaparátov, no výrobcovia smartfónov sa tu ešte nezastavujú. Veľkým priekopníkom v tomto priemysle má byť spoločnosť Samsung, ktorá vyrába špičkové snímače kamier do smartfónov. Samsung sa však neuspokojí len s 200mpx snímačmi kamier, ktoré aktuálne pomaly prichádzajú do prvých smartfónov. Podľa portálu firstpost.com sa v smartfónoch má v najbližších mesiacoch objaviť dokonca až 400mpx snímač kamery.

200mpx snímače kamery postupne prichádzajú do prvých smartfónov

Uplynula už nejaká doba odkedy Samsung predstavil prvú generáciu 200mpx snímača s označením ISOCELL HP1. Práve tento snímač by sa mal postupne dostávať do prvých smartfónov, v ktorých by mal vytvárať kvalitné snímky, pričom po združení pixelov by malo prísť k vytvoreniu 12mpx snímok. Prvým takýmto smartfónom s týmto snímačom je už dnes model vivo IQOO 10 Pro, no na predstavenie takého modelu čakajú aj ďalší výrobcovia. Trendu by sa mala chytiť napríklad Motorola, či čínske Xiaomi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei P40 Pro_detail kamery
Zdroj: Vosveteit.sk

Práve Xiaomi dnes už pomaly odhaľuje plány ohľadom prvého takého smartfónu s 200mpx snímačom kamery. Podľa posledných únikov ním má byť Xiaomi 12T Pro, ktorý by sme mali vidieť ešte koncom tohto roka. Model by sa mal objaviť aj na globálnom trhu a okrem špičkovej kamery by výbavu mal tvoriť aj vrcholný čipset Snapdragon 8+ Gen 1. Odhalenie smartfónu by malo prebehnúť v októbri, či novembri, no tu však určite ešte evolúcia kamier nekončí. Ako sme už spomenuli, Samsung pracuje už aj na 400mpx snímači kamery.

Takto by mal 400mpx širokouhlý snímač vyzerať

Jeden by si už aj povedal, že 400mpx snímač je už príliš. Samsung však pracuje na novom systéme spájania pixelov, pričom spojí až 36 pixelov do jedného. Pôjde o systém Hexa²pixel, teda mriežka, do ktorej sa pixely spoja, bude o veľkosti 6×6 narozdiel od aktuálne využívaných systémov 2×2 alebo 3×3. Výsledkom by mali byť 12mpx alebo 48mpx snímky, pričom toto spojenie bude pri tomto snímači nutné. Ak by k nemu neprišlo, snímky by boli príliš zrnité a ich kvalita by nebola na prvý pohľad vôbec rozpoznateľná. Ak by sme využili dnešnú schému pixelov a ich spájania, snímač kamery by mohol mať celkovo 432mpx, čo by sa zaokrúhlilo na 400mpx alebo dokonca až 450mpx.

Samsung sa však nechce zastaviť ani pri tomto snímači kamery, pretože pracuje aj na 600mpx snímači. Rovnako by malo ísť o senzor, ktorý by sa nachádzal v smartfónoch, no tu sa rozprávame zrejme o horizonte niekoľkých rokov, kedy by sa tento senzor mal dostať do smartfónov. Veľkosť takéhoto senzoru by mala byť 1/0.57″, teda 1″ snímače ešte nie sú finálnou destináciou.

Uvítali by ste takéto snímače kamery vo vašom smartfóne? Alebo sú podľa vás až príliš? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close