Slováci a Česi doplatili na snahu blokovať reklamu na YouTube. Stiahli si do svojich počítačov vírus v domnienke, že nebudú vidieť reklamy

Hackeri a online útočníci zneužili aktuálnu tému okolo blokovania reklám na YouTube. Do aplikácií, ktoré ponúkali pozeranie videí bez reklám, implementovali škodlivé kódy.

YouTube Hacker
Zdroj: fongbeerredhot / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že platforma YouTube začala v nedávnej minulosti upozorňovať používateľov, ktorí blokujú reklamu, aby tak prestali robiť. Dôvodom je, že reklama slúži na financovanie tvorcov videí a vývoj platformy. Gigant obmedzil používateľom, ktorí blokujú reklamy prístup k obsahu. Výsledkom tohto kroku bolo, že veľká časť ľudí, začala hľadať alternatívne blokovače reklám, aby sa ich zbavili. No zdá sa, že mnoho používateľov tento krok neskôr oľutovalo.

Spoločnosť ESET najnovšie zverejnila najčastejšie škodlivé kódy, ktorým čelili používatelia platformy macOS naprieč Slovenskom a Českom. Z dát spoločnosti vyplýva, že útočníci zneužili aktuálnu situáciu, ktorá súvisí s blokovaním reklamy na YouTube, aby sa dostali do zariadení obetí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sľubovali im blokovanie reklám, no dostali vírus

Ako upozorňujú experti na bezpečnosť, tak časť hackerov a online útočníkov začala reklamovať riešenia na blokovanie reklám, do ktorých zapracovali aj škodlivý kód ako je napríklad Downloaderu.Adload alebo adware Pirrit.

„Oba škodlivého kódy sme objavili v aplikáciách ListenToYouTube a Youtube mp3 converter. Útočníci tak zacielili na fanúšikov tejto platformy a ponúkali im falošné aplikácie lákajúce na reklamami nerušené prehrávanie videí a hudby alebo sťahovanie videí vo formáte mp3. V oboch prípadoch samozrejme tieto aplikácie nefungovali tak, ako mali, a sťahovali do počítača ďalší adware a nežiaduci obsah,“ hovorí k októbrovému prehľadu hrozieb Jiří Kropáč, vedúci vírusového laboratória spoločnosti ESET v Brne.

Medzi nežiaducimi aplikáciami, ktoré škodlivé kódy sťahovali prostredníctvom falošných verzií YouTube aplikácií do zariadení používateľov, boli napríklad Mackeeper alebo YouTubeDownloader.

Experti na bezpečnosť upozorňujú, aby sme nepodceňovali ochranu pred adwarom a to aj napriek tomu, že nejde o tak nebezpečný škodlivý softvér, ako je spyware či ransomware. Adware môžu byť neskôr zneužitý napríklad na inzerovanie ďalšieho škodlivého kódu.

„Tým, že adwaru nemusí mnoho užívateľov venovať takú pozornosť, ako iným škodlivým kódom, stáva sa pre útočníkov vhodným nástrojom, ako sa dostať do ich zariadenia. Na šírenie adwaru sa pritom nezdráhajú využiť ani dostupné nástroje online marketingu. Príkladom môže byť adware MaxOfferDeal, ktorý v októbri tiež patril k najčastejším škodlivým kódom – na jeho šírenie využívajú útočníci optimalizáciu pre vyhľadávače alebo SEO a vďaka tomu dokážu používateľom poskytnúť ponuky falošných aplikácií alebo programov priamo medzi výsledkami vyhľadávania na internete,“ dopĺňa Kropáč.

Najčastejšie kybernetické hrozby v Česku a na Slovensku pre platformu macOS za október 2023 boli:

  • OSX/Adware.Pirrit (20,6 %)
  • OSX/TrojanDownloader.Adload (7,9 %)
  • OSX/Adware.MaxOfferDeal (2,4 %)
  • OSX/Adware.Bundlore (1,2 %)
  • OSX/Riskware.Gost (0,8 %)

Odborníci na bezpečnosť vo všeobecnosti radia, aby sme neinštalovali do svojich zariadení aplikácie z neoficiálnych zdrojov. Rovnako by sme sa mali vyhýbať rôznym aplikáciám, ktoré sľubujú prémiové funkcie zadarmo, prípadne za príliš lákavú cenu. Práve toto je spôsob, ako útočníci najčastejšie cielia na svoje obete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre