Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

Ak všetko pôjde tak ako má, mikrofóny otvoria vedcom nové možnosti výskumu

NASA rover Preservence_vytrvalost
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.

Ak všetko pôjde tak, ako má, Perseverance by mal pristáť v kráteri Jezero 18. februára 2021. Rover obsahuje viacero špičkových vedeckých zariadení, pomocou ktorých môže planétu skúmať. Hlavnou úlohou misie je zistiť chemickú kompozíciu pôdy. Okrem toho môžu pomocou dvojice mikrofónov počúvať rôzne zvuky červenej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden z mikrofónov sa nachádza v pristávacom systéme a je špeciálne navrhnutý na to, aby zachytil zvuky rovera, prechádzajúceho marťanskou atmosférou. Zaujímavosťou je, že 19. októbra došlo k rutinnej kontrole vybavenia a tímu sa podarilo zachytiť minútovú nahrávku, počas toho, ako rover „svišťal“ vesmírom.

Nové možnosti

Je pravda, že zvuk sa vo vesmíre nešíri. My ľudia považujeme za zvuk hocičo, čo vieme počuť. Vo fyzike sa však zvuk chápe ako vibrácia, ktorá sa šíri prostredníctvom hmoty. V tomto prípade sa vedcom podarilo zachytiť vibrácie, ktoré sa šírili samotným roverom. Následne ich zachytili a pretvorili na elektronický signál.

„Teší nás, že sa nám podarilo zachytiť zvuk rovera počas letu. Má to však oveľa hlbší význam než si myslíte. Táto nahrávka ukazuje, že vybavenie funguje a je pripravené zachytiť oveľa fascinujúcejšie zvuky – zvuky Marsu,“ vyjadril sa Dave Gruel, hlavný inžinier pre pristávací modul.

Poslať mikrofón na Mars sa agentúra pokúšala v minulosti už viackrát, no táto skúška je prvou, ktorá bola úspešná. Prvou sondou bola Mars Polar Lander. Táto sonda odštartovala v roku 1990, no po príchode k Marsu havarovala. Podobný pokus bol zopakovaný v roku 2008, no kvôli chybe mikrofón nikdy nefungoval. Ak rover Perseverance prežije pristátie, otvoria sa tak vedcom úplne nové možnosti výskumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre