RECENZIA Google Pixel 9: Lacnejší a menej vybavený ako 9 Pro XL, stále ale špičkový!
Google Pixel 9 je telefónom, ktorý stojí za pozornosť.
Približne mesiac dozadu sme priniesli recenziu na smartfón Google Pixel 9 Pro XL. Medzičasom sme mali príležitosť vyskúšať menej vybaveného súrodenca, Google Pixel 9. Je medzi týmito dvoma modelmi tak zásadný rozdiel? Poďme sa na tento smartfón spolu nižšie pozrieť.
Konštrukcia telefónu a jeho základné vlastnosti
Model Google Pixel 9 je lacnejším modelom, ale nie je to na ňom moc vidieť. Jeho rozmery sú 152,8 mm (výška) × 72 mm (šírka) × 8,5 mm (hĺbka) a rovnako ako jeho lepšie vybavený náprotivok, aj tento telefón je „zabalený“ do hliníkového rámčeku. Jeho predná stena vrátane zadnej steny sú pokryté krycím sklíčkom Gorilla Glass Victus 2. Tak isto disponuje aj certifikátom IP68. Môžeš ho teda ponoriť s kľudom do vody a to až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút bez toho, aby sa poškodil.
Čo sa mi na dizajne tohto zariadenia páči, je, že nie je lapačom odtlačkov prstov. Popri telefónu Pixel 9 som používal aj Xiaomi 13 T Pro, ktorý ako som chytil do ruky, tak zostali na jeho zadnej strane odtlačky. To ale nie je prípad Pixelu.
Čo by som mu ale vytkol, je rozmiestnenie fyzických tlačidiel. Rovnako ako pri verzii Pro, tak aj v tomto prípade má mobil vymenené tlačidlá ovládania hlasitosti a uzamykania. Viackrát sa mi stalo, že namiesto toho, aby som upravil hlasitosť, tak som smartfón omylom zamkol.
Hlavne pri hraní hier to vie nahnevať, keď ťa „vykopne“ zo zápasu. Spomenúť musím ešte vysunutý kamerový model. Ten som si vskutku obľúbil. Nielenže telefón vyzerá odlišne od iných modelov konkurencie, ale taktiež si môžeš o neho zaprieť prsty, keď hráš hry.
Neprehliadni
Čo sa týka celkového pocitu zo vzhľadu zariadenia, tak mu nemám moc čo vytknúť. Mobil už na prvý pohľad pôsobí prémiovo a zároveň je aj príjemný na dotyk. Mimochodom, mobil váži príjemných 198 gramov. Za mňa ide o ideálnu váhu. Smartfón budeš cítiť vo vrecku nohavíc, že ho tam máš, a zároveň ti nebude „sťahovať“ gate.
Displej
Prejdime k displeju. Ten je na prvý pohľad menší v porovnaní s modelom XL. Veľký je 6.3“. V minulosti sme takto veľké telefóny označovali za „lopaty“, dnes ide skôr o šedý priemer. Hovorím to ale v dobrom slova zmysle. Displej pokrýva 86,1 % prednej strany a rámčeky okolo neho sú pomerne malé. Pre niekoho môže byť dôležitá informácia, že je plochý. Vďaka tomu budú na ňom dobre držať ochranné fólie či sklíčka. Rozlíšenie displeja dosahuje 2424 x 1080 bodov (~422 ppi vs 486 ppi pri modely XL Pro). Chýba tu ale špeciálna antireflexná vrstva, ktorú nájdeme napríklad na obrazovke telefónu Galaxy S24 Ultra.
Ide o OLED panel so zobrazovacou frekvenciou 120 Hz (displej je ale schopný striedať len medzi 60 vs 120 Hz) so svietivosťou 1800 nitov a v peaku 2 700 (vs 3 000 nitov pri modely Pro XL). Ide o impozantnú hodnotu, ktorej väčšina telefónov nedokáže dnes konkurovať. V praxi to znamená, že na obrazovke mobilu uvidíš prakticky všetko a to aj v situácii, keď budú na neho dopadať slnečné lúče. Farby obrazovky sú pestré a živé (pozn. displej podporuje do 16 miliónov farieb, 24-bitová hĺbka), ak by boli ale na tebe až „príliš“ živými, tak v nastaveniach telefónu si môžeš upraviť farebný profil, ktorý sa viac približuje reálnym farbám. Nechýba ani podpora HDR10 a HDR10+. Samozrejme, nechýba ani obľúbená funkcia Always-on, vďaka ktorej môžeš mať na vypnutej obrazovke zobrazené upozornenia.
Snímač odlačkov prstov (pozn. ide o ultrasonický skener) je umiestnený v spodnej časti obrazovky. Funguje bleskurýchlo a presne. V kombinácii so skenom tváre sa mi nestalo, že by mobil niekedy zaváhal a neodomkol sa, prípadne, že by mu trvalo odomknúť zariadenie dlhšie.
Výkon zariadenia a batéria
Čo sa týka výkonu, tak smartfón poháňa čip Google Tensor G4 (4 nm), ktorému dopomáha grafický čip Mali-G715 MC7 a 12 GB RAM spolu s 128 GB, resp. 256 GB úložným priestorom. Ten je mimochodom „len“ typu UFS 3.1 (vs 4.0 pri modely Pro XL). Možno sa teraz pýtaš, či uvidíš rozdiel. Po pravde, neuvidíš. Ak by si nevedel, o čo ide, tak ide o rýchlosti čítania, resp. zapisovania dát.
Čo sa týka výkonu ako takého, tak nemusíš mať obavy, že smartfón, by do budúcnosti nestíhal. Pixel 9 má výkonu na rozdávanie. Hravo zvládne hranie hier na najvyššom rozlíšení a to bez ohľadu na to, ako hru hráš. Rovnako treba povedať, že zariadenie sa neprimerane neprehrieva. Väčšinou sa teplota zariadenia zastaví niekde okolo 40 Celzia stupňov, keď mu dáš zabrať. Najviac pri testovaní zariadenia v rôznych výkonnostných platformách som ale teplotu „vytiahol“ až na 45 Celzia stupňov. Telefón ale stále nebol nepríjemne horúci na dotyk.
Mimochodom, v súvislosti s úložiskom mi dovoľ povedať, že dobre zváž, akú variantu si vyberieš. Dôvodom je, že systém zaberá okolo 14 GB a 128 GB úložisko môže byť neskôr nedostatočné, ak ho zaplníš fotkami, videami a podobne. Vo všeobecnosti by si mal mať najmenej 10 % až 20 % voľného úložiska, aby ti telefón chodil plynulo a bez sekania.
Batéria a výdrž telefónu
Batéria smartfónu má kapacitu 4 700 mAh. S telefónom by si mal hravo zvládnuť jeden deň, prípadne viac. Môžeš s ním napríklad sledovať viac ako 15 hodín videí, behať po internete cez 11 hodín a podobne. Google sľubuje, že telefón nabiješ na 55 % približne za 30 minút. To aj skutočne platí. Samozrejme, musíš používať kompatibilnú nabíjačku. Tú mimochodom v balení nenájdeš. Rátaj teda s tým, že si ju budeš musieť dokúpiť. Čo sa týka nabitia na 100 %, tak si budeš musieť pomerne dlho „počkať“ a to takmer jeden a pol hodiny. Rýchlosť káblového nabíjania dosahuje 27 W. Nie je to veľa, ale postačuje to (37 W v porovnaní s modelom Pro XL, resp. Pro). Rýchlosť bezdrôtového nabíjania je do 15 W (vs 23 W pri modely Pro, resp. Pro XL). Telefón okrem iného podporuje aj reverzné nabíjanie pri výkone 12 W. Ak teda používaš príslušenstvo, ako napríklad Pixel Buds od Google, a vybije sa ti batéria, tak si môžeš slúchadla dobiť.
K reverznému nabíjaniu musím ešte povedať, že z nejakého dôvodu sa mi vypínalo po pár minútach, keď som nabíjal bezdrôtové slúchadla. Nepodarilo sa mi ale zistiť, prečo sa tak dialo.
Google Pixel 9 softvér
Čo sa týka softvéru, tak ten sa moc neodlišuje od toho, ktorý nájdeš v Pixeli 9 Pro XL. Telefón ponúka Android 14 a Google sľubuje 7-ročnú softvérovú podporu. Ak s telefónom teda vydržíš počas celej jeho plánovanej životnosti, tak ti bude riadne fungovať do roku 2031. Otázkou skôr je, či takto dlho s jedným mobilom vydržíš. Okrem toho ide o čistý Android, čo mnohým ľuďom imponuje. Nie sú tam žiadne „čačky“ a skutočne je prehľadný. Rovnako musím pochváliť, že v ňom nenájdeš kvantum predinštalovaných aplikácií. Čo sa týka chodu zariadenia, tak mu nemôžem nič vytknúť, všetko „šľape“ ako má. Telefón neseká a ide plynulo. Reakcie sú svieže a okamžité.
Mnohých určite poteší prítomnosť eSIM či DualSIM. Treba ale podotknúť, že do neho nevložíš dve fyzické SIM karty (ale len nanoSIM a eSIM). Telefón potom disponuje Wi-Fi 7 (802.11be) s pásmami 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, 2 × 2 a 2 × 2 MIMO. Samozrejme, na to, aby si využil Wi-Fi 7, tak potrebuješ mať aj kompatibilný router. Nechýba ani NFC pre bezkontaktné platby. Čo ťa ale možno poteší, je prítomnosť Bluetooth v5.3 s dvoma anténami. Vďaka tomu minimalizuješ výpadky bezdrôtových slúchadiel a podobne. Čo tu ale absentuje je technológia Ultra Wideband (UWB). Ide o technológiu, ktorú môžeš využiť napríklad na odomykanie auta, ak túto technológiu podporuje.
Ak ťa zaujímajú viac AI funkcie telefónu, tak tým sme sa venovali v recenzii pri Pixel 9 Pro XL.
Fotoaparát
Fotoaparát telefónu je prémiový. Ponúka viacero funkcií, jednou z tých najzaujímavejších je ale Pridaj ma. Ide o nástroj, kedy ste napríklad s partnerom či partnerkou na výlete, ale nemá vás kto odfotiť. Môžete si spolu vytvoriť fotku tak, že jeden odfotí druhého a opačne, ako keby ste stali vedľa seba. Telefón následne tieto snímky páruje a budete mať spoločnú fotku.
Mobil ponúka 50 Mpx širokouhly snímač (f/1.7, 25mm+ (wide), 1/1.31″, 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS) a 48 Mpx ultraširokóuhlý snímač (f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55″, dual pixel PDAF) s optickým priblížením 0,5×, 1×, 2×. Kamera telefónu podporuje aj optickú a digitálnu stabilizáciu obrazu na širokouhlom snímači. Snímače sa tiež chvála technológiou LDAF, ktorá umožňuje rýchle a presné zaostrovanie objektov.
Prejdime ale k samotným záberom, ktoré si môžeš pozrieť nižšie. Podotýkam ale, že fotografie ale prešli kompresiou. V originálnej veľkosti a kvalite ich nájdeš tu spolu s ďalšími fotografiami.
V súvislosti s nočným režimom by som ti dal ale do pozornosti, že zachytenie snímky v tomto režime trvá niekoľko sekúnd. To sa mi strašne nepáči a to hlavne v situácii, keď potrebuješ spraviť momentku. Preto nie vždy budeš používať tento režim. Minimálne ja som sa mu preto vyhýbal. Na druhej strane, dokáže celkom pekne vytiahnuť svetlo a to prakticky z ničoho.
Čo sa týka videa, tak to dokážeš s mobilom zachytiť pri 4K rozlíšení pri 24/30/60 sním./s (pozn. vs 8K pri 30 sním./s v porovnaní s Pro / XL verziou). Nižšie si môžeš pozrieť vzorky.
Oplatí sa Google Pixel 9?
Google Pixel 9 je prémiovým smartfónov. Síce nie až takým, ako je to v prípade verzie Pro, resp. Pro XL, ale stále ide o špičkový mobil. Jeho klady sú hlavne v podobe dlhej softvérovej podpore, prémiovom vyhotovení, a že ponúka čistý Android bez balastu. Tak isto ponúka aj nadpriemerný fotoaparát a jeho cena v porovnaní s konkurenciou je pomerne lákavou.
Ak rozmýšľaš, či si kúpiš Pixel 9 alebo jeho lepšie vybavenú verziu, po pravde, pri bežnom používaní som zásadné rozdiely medzi telefónmi nenašiel. V každom prípade, či sa oplatí priplatiť za Pro XL verziu, si už musíš zvážiť sám (cca 900 € vs 1200 €). Samozrejme, zabudnime teraz na veľkosť displeja. Hovorím o funkčnosti či plynulosti chodu zariadenia. Po väčšom modely by som ešte siahol v prípade, ak by som mal novšie auto s podporou Ultra Wideband. Prípadne, ak máš chytrú domácnosť (častokrát s chytrými zariadeniami môžeš komunikovať ale aj inými spôsobmi).
V každom prípade, na čo by som si ale dával pozor, je úložisko. Siahol by som určite po modely s 256 GB. 128GB je neskutočne málo a to hlavne, ak si chceš zahrať na telefóne sem tam aj nejaké dobré hry, ktoré môžu zaberať aj niekoľko gigabajtov. Nehovor viac o tom, že fotografie a videá sú rovnako žrútom úložiska.
Komentáre