Sľubuje tvoja nabíjačka šialený výkon, ale smartfón sa ti nabíja pomaly? Prečo sa to deje?
Nie každá nabíjačka bude nabíjať tvoj smartfón rovnako. Pozri sa, prečo je tomu tak a na čo si dať pozor.
Možno si si nedávno kupoval telefón, no v balení si nenašiel nabíjačku. Čoraz viac výrobcov ju odstraňuje z balenia. Dôvody, prečo tak robia, sa rôznia. Jedným z nich je, že redukujú týmto spôsobom e-odpad. Pravdepodobne aj ty máš v domácnosti nie jednu, ale možno tri alebo štyri nabíjačky a ďalšia by ti bola zbytočná. Rovnako ale, týmto spôsobom znižujú cenu za nový mobil.
Niekto na to nadáva, druhý si zas povie, „veď doma mám ďalšie tri nabíjačku, na čo by mi bola ďalšia?!“. Možno si sa ale stretol s tým, že nabíjačka od starého mobilu nenabíja tvoj mobil tak, ako by mala a to aj napriek tomu, že sľubuje vysoký výkon.
Skontroluj si, ako rýchlo nabíjačka nabíja tvoj mobil
Ak máš podozrenie, že tvoj mobil sa nabíja pomalšie, než by mal, tak si to môžeš overiť pomocou aplikácie Accubattery alebo Ampere. Tu treba ale povedať, že nabíjanie zariadenia pri rovnakom výkone, nie je počas celého procesu rovnaké. Vo všeobecnosti platí, že pri nižšej úrovni nabitia mobilu, rýchlosť, resp. výkon nabíjania je vyššia a postupne sa znižuje. Ak sa preto rozhodneš skontrolovať výkon nabíjania, tak to sprav pri úrovni nabitia batérie okolo 40 %, kedy býva výkon spravidla na maxime.
Nie každá nabíjačka na prvý pohľad s rovnakými parametrami je rovnaká
Prejdime ale teraz k jadru samotného problému, prečo tvoja nabíjačka nabíja smartfón pomaly, hoci sľubuje vysoký výkon.
Možno aj ty máš telefón, ktorý napríklad podporuje výkon nabíjania 60 W a rovnako výkonnú máš aj nabíjačku. Keď príde ale na lámanie chleba, tak tvoj smartfón sa v realite nabíja len pri polovičnom výkone. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo sa to deje? Odpoveď je pomerne jednoduchou. Kompatibilita.
Neprehliadni
Kľúčovú úlohu zohráva nabíjací protokol
Nie každá nabíjačka môže byť kompatibilná s tvojim zariadením a to aj napriek tomu, že tvoj mobil nabíja. Reč je konkrétne o nabíjacích protokoloch. Tie sa od jeného výrobcu smartfónov k druhému môžu totiž líšiť.
Napríklad spoločnosť Oppo používa technológiu známu ako SuperVOOC, zatiaľ čo Xiaomi smartfóny používajú technológiu Hypercharge. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Vo všeobecnosti existuje viacero protokolov, ako sú napríklad AFC (Adaptive Fast Charging), USB PD (Power Delivery) 2.0, or QC (Quick Charge) 2.0 / 3.0/ 4.0 a ďalšie.
Preto, keď si budeš vyberať nabíjačku pre tvoj telefón, tak by si mal najprv zistiť, aký protokol podporuje tvoj smartfón, ak chceš z neho vyťažiť maximum.
Rovnako ti odporúčame, aby si sa vyhol neoriginálnemu príslušenstvu. Hlavne rôznym čínskym napodobeninám, ktoré často stoja len zlomok. Kľudne sa ti môže stať, že hoci predajca deklaruje vysoký výkon, tak realita bude iná. V tom horšom prípade, si môžeš dokonca poškodiť mobil. Pozeraj sa preto vždy po originálnom adaptéry alebo aspoň takom, ktorý bol certifikovaný tvojim výrobcom telefónu.
Komentáre