Google Pixel 9 Pro XL RECENZIA: Ide o nového kráľa medzi vlajkovými smartfónmi
Google Pixel 9 Pro patrí medzi špičku na trhu.
Približne mesiac dozadu spoločnosť Google predstavila mobilné telefóny Pixel 9. Po prvýkrát v histórii, sa dostali tieto modely oficiálne aj na Slovensko. Nám sa medzičasom podarilo otestovať model Google Pixel 9 Pro XL a nižšie ti prinášame naše skúsenosti s týmto modelom.
Zariadenie na prvý (a aj druhý) pohľad pôsobí prémiovo
Zariadenie pri prvom dotyku pôsobí prémiovo a veru, ide aj o prémiový telefón. Rozmery zariadenia sú 162.8 x 76.6 x 8.5 mm a váži 221 gramov. Vo vrecku nohavíc ho určite budeš preto cítiť, myslím to ale v dobrom slova zmysle.
Zariadenie je „zabalené“ do hliníkového rámčeku. Na prednej strane nájdeš displej pokrytý ochranným sklíčkom Gorilla Glass Victus 2. Ochranné sklo je prítomné rovnako aj na zadnej stene mobilu. Tu musím pochváliť, že v bielom prevedení, zadná stena nie je „lapačom“ odtlačkov prstov, ako to býva pri obdobných zariadeniach zvykom. Rovnako nejde o lesklý materiál, ale matný. Vyzerá to skutočne skvelo a aj na dotyk je telefón veľmi príjemný.
V súvislosti so zadnou stenou musím spomenúť ešte kamerový modul, ktorý na môj vkus vyčnieva o niečo viac, ako by som chcel. Na druhej strane ale, nie je aspoň na jedno kopyto, ako je to v prípade ostatných modelov telefónov. Telefón je jednoducho už na prvý pohľad iný, čo môže mnohým imponovať. Veď posúď nižšie sám, ako sa ti páči.
Kvitujem ale to, že modul je široký pozdĺž celej zadnej steny a teda, keď ho budeš mať na stole a poklepeš po displeji, aby si sa pozrel napríklad na upozornenia, tak telefón stabilne leží bez toho, aby klepotal o stôl. Mimochodom, ak patríš medzi vášnivých hráčov mobilných hier, tak o modul si môžeš zaprieť prsty, čo určite oceníš.
Neprehliadnite
Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých tlačidiel ovládania, tak ide takmer o „klasiku“. V spodnej časti nájdeš výstup pre USB či slot pre SIM kartu spolu s reproduktorom. Jedna hrana telefónu je čistou, zatiaľ čo na druhej nájdeš tlačidla ovládania hlasitosti a tlačidlo uzamknutia, resp. odomknutia. Tu musím povedať, že Google prehodil tlačidlá ovládania hlasitosti s tlačidlom uzamykania v porovnaní s telefónmi iných značiek. Môže sa ti preto niekedy stať, že keď budeš chcieť nahmatať napríklad tlačidlo zvýšenia hlasitosti, tak telefón omylom uzamkneš. Rovnako sa nevyhneš ani „miss clickom“, keď budeš chcieť urobiť snímku obrazovku. Jednoducho si budeš musieť na toto rozmiestnenie zvyknúť.
Mimochodom, zariadenie disponuje ešte certifikátom IP68. Pre tých, ktorí nevedia, tak toto označenie hovorí, že zariadenie je odolné voči vniknutiu prachu a schopné prežiť ponorenie do vody do hĺbky 1,5 metra po dobu najmenej 30 minút.
Displej
Čo sa týka displeja, tak ide o LTPO OLED 6,8“ panel s podporou od 1 Hz do 120 Hz. Pochváliť sa ďalej môže prítomnosťou HDR10+ pre lepší dynamický rozsah a kontrast či maximálnym jasom 3000 nitov (oproti 2,400 nitov pri predchádzajúcom modely). Na displeji uvidíš prakticky všetko a to aj v situácii, ak budú dopadať na neho slnečné lúče. Po pravde, smartfón s takouto svietivosťou som ešte predtým nedržal v ruke a rozdiel je skutočne cítiť. Google mimochodom túto schopnosť, zobrazovať extrémne jasné podsvietenie, volá Super Actua. Táto technológia prišla s Pixelom 8 Pro. Musím ale konštatovať, že chýba tu ale certifikácia Dolby Vision.
Pomer strán je 20:9 a hustota pixelov je 486 ppi. Rozlíšenie obrazovky je 2992 x 1344 bodov. Samozrejme, nechýba ani funkcia Always-on display. Musím ale spomenúť, že tu absentuje špeciálna antireflexná vrstva, ktorú nájdeme napríklad na obrazovke telefónu Galaxy S24 Ultra. Novinkou v tohto ročných telefónoch pixel je nový snímač odtlačkov prstov, ktorý nájdeš v spodnej polovici obrazovky. Ide o ultrazvukový snímač. V porovnaní s predošlou generáciou je rýchlejší a presnejší a rozdiel je v skutku cítiť. Predošlé modely telefónov Pixel používali optický skener. Poradil by som ti ešte, aby si si zároveň aktivoval odomykanie telefónu skenom tváre. Ide o dokonalú kombináciu, ako odomknúť telefón bleskovou rýchlosťou bez toho, aby niekedy zaváhal. Čo by som Pixelu ale vyčítal, je priestrel pre selfie kameru vo vrchnej časti obrazovky, ktorý je na môj vkus o niečo viac viditeľný ako v prípade iných modelov. Niekomu to ale nemusí vadiť.
Samotný displej by som vo všeobecnosti zhodnotil ako špičkový. Farby sú síce o niečo viac živé, ale v nastaveniach telefónu si ich môžeš hravo zmeniť, aby pôsobili viac prirodzene. V prípade viditeľnosti na priamom slnku, mobil nemá konkurenciu. Čo by som ale ešte spomenul, je, že ak chceš z obrazovky vyťažiť maximum, tak je potrebné, aby si si upravil rozlíšenie obrazovky. Predvolene je totiž nastavené „len“ na 2244 x 1008 bodov. Samozrejme, ak si ho zvýšiš, tak to pocítiš na niečo slabšej výdrži batérie.
Výkon smartfónu a batéria
Pri výkonne smartfónu v prípade zariadení ako Pixel, možno mobilu len ťažko niečo vyčítať. Pod kapotou nájdeš čip Google Tensor G4 (4 nm) v kombinácii so 16 GB RAM typu LPDDR5X. Dopĺňa ho grafický čip Mali-G715 MC7 a úložisko o kapacite od 128 GB po 1 TB. Ide o typ úložiska UFS 3.1. Ak by som chcel Google niečo veľmi vyčítať a byť kritický, spomenul by som, že nepoužil UFS 4.0 (odlišnosti nájdeš napr. v rýchlosti čítania dát 2100 MB/s vs 4200 MB/s a podobne). V praxi ale tento rozdiel nepocítiš a dovolím si povedať, že ani niekoľko rokov do budúcna ho nebudeš vnímať. Ide skôr o parameter, na ktorý si potrpia fajnšmekri. V každom prípade, pri výbere modelu dobre zváž kapacitu úložiska, ktorú si vyberieš, lebo telefón nepodporuje pamäťové karty. Mimochodom, operačný systém si odkusne z úložiska okolo 14 gigabajtov.
Čo sa týka samotného výkonu telefónu, tak patrí medzi najvýkonnejšie smartfóny na trhu. To si ale asi aj očakával. Ako môžeš nižšie vidieť, tak konkuruje zariadeniu Galaxy S24, ktoré má o niečo navrch v benchmarku. Je to ale problém? Pravdou je, že pri takto výkonnom mobile, to je úplne jedno. V skutočnosti ani pri 2 či 3 rokoch starých vlajkových modeloch Pixel či Samsung nepocítiš reálnu núdzu o výkon.
V súvislosti s výkonom smartfónu ešte poviem, že zariadenie je skvelo optimalizované. Nestalo sa mi, že by telefón trhal alebo sekal a týka sa to aj ako prechodov medzi obrazovkami, tak aj pri pohybe v samotnom rozhraní systému. Rovnako skvelou je aj práca s aplikáciami, ktoré idú hladko a plynulo. Ak si vášnivým hráčom hier, tak máme pre teba dobrú správu, smartfón sa prehrieva v porovnaní s minuloročným o niečo menej. V peaku, keď dáš mobilu skutočne zabrať, zahrievanie sa zastaví niekde na 40 Celzia stupňoch.
Batéria a rýchle nabíjanie
Čo sa týka rýchleho nabíjania, tak možno budeš sklamaný. Telefóny od Xiaomi sa chvála zväčša rýchlym nabíjaním okolo 60 až 120 W. V prípade Pixelu, to je „len“ 37 W (vs 30 W rok dozadu) a 23 W bezdrôtovým nabíjaním. Telefón za pol hodinu nabiješ približne na 65 %. Plné nabitie dosiahneš za približne 1 hodinu a 20 minút. Rovnako treba povedať, že kapacita batérie je 5060 mAh. Nezabudni ale na to, aby si dosiahol tieto hodnoty, tak potrebuješ mať nabíjačku s dostatočným výkonom a zároveň aj kompatibilným protokolom nabíjania. Čo sa týka výdrže, tak to je veľmi individuálna záležitosť. Telefón podľa viacerých testov dosahuje výdrž približne 25 a pol hodiny telefonovania / 12 hodín surfovania po internete / 14 a pol hodiny prehrávania videí či 7 a pol hodiny hrania hier. Nebojím sa ale povedať, že hravo zvládneš viac ako jeden až jeden a pol dňa.
Telefón okrem iného podporuje aj reverzné bezdrôtového nabíjanie pri výkone 23 W. Môžeš si tak nabiť slúchadlá či chytré hodinky. Funkciu treba ale povoliť v nastaveniach mobilu.
Softvér
Google predstavil telefón s Androidom 14 namiesto toho, aby prišiel na trh s Androidom 15, škoda (pozn. Android 15 pre Pixel telefóny príde niekedy v októbri tohto roka). Ale aj napriek tomu, sa môžeš tešiť na dlhú 7-ročnú softvérovú podporu. Ak si v minulosti držal telefón Pixel v ruke, tak „revolúciu“ nečakaj. Ide o čistý Android. Rozhranie ale podporuje viacero možností, ako si ho môžeš prispôsobiť prostredníctvom ponuky Štýl. V rámci týchto nastavení môžeš upraviť akcentované farby, tapety, tvar ikon, štýl a podobne. Nižšie sa môžeš pozrieť na rozhranie telefónu.
V súvislosti s rozhraním telefónu mi dovoľ, dať ti ešte do pozornosti, že Google pre Pixel telefóny ponúka kvantum unikátnych widgetov, ktoré na iných mobiloch nie sú dostupné bez toho, aby si si do nich nenainštaloval nejakú aplikáciu tretej strany.
Čo oceníš, je Gemini. Potom, ako si vytvoríš prepojenie Gemini s Google Workspace, tak sa umelej inteligencie budeš môcť opýtať napríklad, aby ti povedala, kto a kedy ti poslal posledné e-maily, či máš naplánované nejaké schôdzky v kalendári a podobne. Dokonca si môžeš zapnúť aj Slovenčinu, teda nebudeš obmedzený len na komunikáciu s AI v Angličtine. Treba ale povedať, že Gemini je stále vo vývoji a nejde o plnohodnotného asistenta, ktorý všetko zvládne. Sem tam narazíš na jeho aktuálne limity. Celkovo ti ale môže AI uľahčiť život, ak sa ju naučíš správne používať. A to hlavne v súvislosti s Google službami ide o šikovný nástroj.
Okrem toho, môžeš pomocou Gemini vyhľadávať aj rôzne informácie na internete. Napríklad sa môžeš opýtať, kde je najbližšia predajňa potravín, umelá inteligencia ti hneď odpovie.
Tých AI funkcii je ale výrazne viac. Jednou z ďalších napríklad je, že keď sa chceš odfotiť s kamarátom a ste len dvaja a nikto nie je na okolí, koho by si požiadal, aby vás odfotil, tak môžeš nasnímať okolie. Následne ofotíš kamaráta, a potom mu telefón podáš, aby ťa odfotil. AI potom tieto snímky spojí do jednej a budete na snímke spolu. Môžeš tak spraviť cez funkciu Pridaj ma, ktorú nájdeš v aplikácii Kamera.
Čo je ale škoda, je, že v telefónoch absentuje aplikácia Pixel Studio. Dôvodom, prečo ju nenájdeš v mobile, je, že nie je optimalizovaná pre náš trh (pozn.: to sa ale môže neskôr zmeniť). Môžeš ju ale ľahko stiahnuť a nainštalovať z internetu. Budeš ale musieť s umelou inteligenciou komunikovať v jednom zo svetových jazykoch.
Cez aplikáciu môžeš generovať obrázky od výmyslu sveta. Následne, ako dôjde ku vytvoreniu obrázku, tak môžeš zmeniť jeho štýl a ďalej s ním pracovať. V aplikácii môžeš pracovať aj s existujúcimi fotografiami a pridávať na ne napríklad nálepky a podobne.
Čo musím ale bohužiaľ povedať, je, že nielen aplikácia Pixel Studio nie je pre náš región dostupná. Sú to aj ďalšie služby, ako napríklad Pixel Screenshots. Ide o funkciu, ktorá pomocou AI analyzuje snímky obrazovky, čo na nich je. Následne v galérii telefónu cez túto funkciu je možné vyhľadať to, čo práve hľadáš.
Konektivita
Pre mnohých môže byť rozhodujúca aj konektivita telefónu. Zariadenia podporuje nanoSIM v kombinácii s eSIM. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Bluetooth vo verzii 5.3, NFC, navigačné systémy GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC a samozrejme nechýba ani USB C 3.2 štandard.
Kamera smartfónu
Už pri prvom pohľade na chrbát telefónu vyskočí na teba kamerový modul, ktorý je iný v porovnaní s ostatnými smartfónmi. Schováva v sebe trojicu snímačov. Ten hlavný disponuje rozlíšením 50 Mpx, clonou f/1,6 a zorným uhol 82 stupňov. Dopĺňa ho 48 Mpx teleobjektív s clonou f/2.8 (podporou PDAF, OIS, 5x optickým priblížením). Do tretice nájdeš na zadnej stene ultraširokú kameru s uhľom záberu 123 stupňov (a podporou dual pixel PDAF). Kamera je schopnou okrem iného natáčať videá pri rozlíšení 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps.
Kamera telefónu robí excelentné fotografie a patrí medzi najlepšie na trhu. Nižšie ti prikladáme niekoľko snímok vrátane videí. Upozorňujeme ťa ale, že prešli kompresiou. Viac vzoriek v plnom rozlíšení nájdeš na tejto adrese.
V súvislosti s nočným fotením by som dal do pozornosti, že hoci dokáže kamera vytiahnuť viac svetla, tak nie vždy je tento režim lepší. Ak budeš potrebovať zachytiť momentku, tak nočný režim nie je vhodný. Trvá totiž niekoľko sekúnd, kým telefón zachytí snímku. Pri statických scénach sa ho ale oplatí používať.
Nižšie ti prikladáme aj vzorky videa, aby si si vedel vytvoriť predstavu, čo môžeš od smartfónu očakávať.
Jednu malú výčitku by som ale predsa v súvislosti s videami mal. Pri prechádzaní medzi objektívmi, je vidieť prechody. Nie je to ale nič katastrofálne, obraz je stále plynulý a často si to ani nemusíš uvedomiť.
Vo všeobecnosti ale kamera zachytáva pomerne realistické farby a za ideálnych podmienok, sú snímky super ostré. Kamera si hravo poradí aj s mierne horšími podmienkami. Pri nočnom fotení budeš musieť ale často zvoliť bežný režim a to hlavne kvôli tomu, že zachytenie fotografie trvá niekoľko sekúnd, kedy musíš telefón nehybne držať.
Aký teda je smartfón Google Pixel 9 Pro XL
Musím konštatovať, že telefón Pixel 9 Pro XL je podareným smartfónom. Má výkonu na rozdávanie, vzhľad mobilu je unikátny a rovnako aj samotné prevedenie je na špičkovej úrovni. Pochváliť sa môže aj jedným z najlepších foťákov na trhu. Otázkou preto je, čo sa dá smartfónu vyčítať? Možno tak, že u nás absentujú niektoré AI funkcie, ktoré nie sú pre náš trh lokalizované. Rovnako aj cena je o niečo vyššou. No v porovnaní s konkurenciou, Google moc „neuletel“.
Z môjho uhľa pohľadu ide o skvelý mobil s trocha vyššiu cenovkou. Tu ale treba povedať, že dostaneš mobil s neštandardne dlhou softvérovou podporou a ak nemeníš mobil každý rok či dva, tak jeho cena je adekvátnou a paradoxne ťa to bude stáť menej peňazí, ako keby si každý rok kúpiš nové zariadenie.
Ak nemáš hlboko do vrecka, tak určite do tohto telefónu choď, nebudeš to ľutovať.
Komentáre