Prvá celomozgová mapa ukazuje, ako intimita a párenie prepájajú mozog

Výskumníci si všimli zaujímavú mozgovú aktivitu hrabošov v jednom z kľúčových momentov ich "vzťahu".

intimny vztah erekcia partnersky vztah
Zdroj: MBLifestyle / Shutterstock.com

Väčšina sa zhodneme na tom, že k silnému vzťahu nepochybne patrí aj intímny život. Lenže ako presne to spolu súvisí? Na túto otázku hľadali odpoveď vedci z University of Texas.  

Na to, aby našli odpoveď, sledovali život dvoch hrabošov prériových, jedných z mála cicavcov, ktoré dokážu formovať dlhodobé monogamné vzťahy. Výskumníci následne zmapovali aktivitu všetkých mozgových regiónov, ktoré sú aktívne pri párení a prehlbovaní partnerských vzťahov. Ukázalo sa, že keď sa dva hraboše zbližujú, pociťujú nával mozgovej aktivity cez 68 rôznych mozgových regiónov. Tieto regióny tvoria 7 obvodov tiahnucich sa naprieč celým mozgom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci zistili, že mozgová aktivita hrabošov súhlasí s troma stupňami správania. Najprv prebehne párenie, potom sa párik zbližuje a nakoniec sa vytvorí stabilné a trvácne puto. Väčšina identifikovaných regiónov sa až doteraz nespájala so zbližovaním sa. Výskumníci preto môžu práce cez tieto regióny pochopiť, ako si formuje a udržiava blízke vzťahy aj človek.  

Predchádzajúce štúdie dokázali, že mozog muža a ženy používa od základov odlišné mechanizmy na vyprodukovanie rovnakého správania, napríklad párenia alebo starostlivosti o potomka. Táto štúdia ale zaznamenala takmer rovnaké vzorce mozgovej aktivity.  

“Prekvapilo nás to. Hormóny ako testosterón, estrogén a progesterón sú dôležité pre sexuálne, agresívne a rodičovské správanie. Preto akceptovaná hypotéza naznačovala, že mozgová aktivita bude počas párenia a zbližovania sa medzi pohlaviami odlišná,” tvrdí Steven Phelps, jeden z autorov štúdie.  

Hraboše prériové majú zaujímavý proces dvorenia. Stačí im byť spolu len pol hodinu a už dochádza k páreniu, spravidla niekoľkokrát za hodinu. Do jedného dňa však párik medzi sebou vytvorí puto, ktoré môže trvať aj celý život. Zblížené páry sa navzájom umývajú, podporujú sa v stresových situáciách, spolu bránia svoje územie a spolu aj vychovávajú svojich potomkov.  

Tajomstvo silných vzťahov

Autori novej štúdie dokázali s vysokým rozlíšením identifikovať presne tie mozgové bunky, ktoré boli počas každého štádia dvorenia a vytvárania páru aktívne. Tu sa ukázalo, že mužská ejakulácia vyvoláva nielen v samcovi silnú emocionálnu odozvu. Ukázalo sa, že ak samec ejakuloval, samica vykazovala viac mozgovej aktivity spojenej so zbližovaním sa.  

“Mozgové a behaviorálne dáta nám naznačujú, že obe pohlavia môžu mať svoj vlastný “orgazmus” a tieto orgazmy následne pomáhajú vzniku silného puta,” vysvetľuje Phelps.  

Inými slovami povedané, autori štúdie naznačujú, že orgazmus môže pomôcť podporovať vznik silného romantického puta nielen medzi hrabošmi, ale aj medzi ľuďmi. Toto naznačovali aj predchádzajúce výskumy. Autori štúdie ale nechcú hneď ísť k unáhleným záverom. Čaká ich ešte ďalšia práca. Ak sa ich výsledky ale potvrdia, výskumníci budú mať v rukách stopu k pochopeniu intímnych vzťahov u ľudí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre