Prečo by ste nemali používať nepodporovanú verziu Windowsu a ako zistiť, či tú vašu Microsoft ešte podporuje?

Používať podporovaný operačný systém predstavuje alfu a omegu online ochrany. Takto zistíte, či podporu ešte máte

Windows problem
Zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock.com a Hamara / shutterstock.com

Keď na našom portáli píšeme o bezpečnostných tipoch, častokrát sa dočítate o tom, že základom ochrany na internete je mať podporovaný operačný systém, nech už hovoríme o počítačoch, smartfónoch alebo iných zariadeniach.  

Dokonca aj aplikácie môžu stratiť podporu, lenže čo to vlastne znamená? V tomto článku si priblížime operačné systémy Windows, kedy strácajú podporu a čo to znamená pre užívateľov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Softvér nie je večný. Aj on má svoj životný cyklus vrátane Windowsu“

Začneme tým, že každý softvér má určitú životnosť. Možno si pamätáte 20 rokov dozadu, kedy všetky počítače fungovali na Windows XP. Potom prišla Vista, Windows 7, 8, 10 a teraz máme najnovšiu verziu Windows 11. Technológie sa hýbu rapídnym smerom dopredu a nové verzie operačných systémov zohľadňujú tento progres a prispôsobujú operačný systém najnovším technológiám a vyššiemu výkonu.  

Neznamená to však, že s vydaním nového operačného systému prejdú všetci užívatelia ako lusknutím prsta na nový OS. Dnes môžeme pozorovať, že aj napriek existencii Windows 11 stále veľké množstvo užívateľov preferuje staršiu desiatku. Možno sa medzi tých užívateľov radíte aj vy.  

Keď spoločnosť ako Microsoft vydá nový operačný systém, plne počíta s tým, že si staršia verzia udrží časť svojej užívateľskej základne. Zároveň je ale nereálne, aby spoločnosť udržiavala pri živote všetky staré verzie Windowsu donekonečna, a to z niekoľkých dôvodov.  

Prvým je praktický dôvod. Windows je dnes jedným z najpoužívanejších OS na trhu a Microsoft musí vynakladať nemalé prostriedky na to, aby túto platformu udržiaval aktualizovanú. Keď väčšina užívateľov prejde na novšie platformy, prestáva mať cenu udržiavať staré verzie Windowsu aktuálne na úkor nových.  

Druhým a hlavným dôvodom je, že sa nedá prinášať nové bezpečnostné aktualizácie na staré systémy donekonečna. V určitom bode každý vývojár narazí na bod, kedy by musel prekopať celý starý operačný systém od základov, len aby mohol doňho priniesť nové funkcie. Keď tento bod nastane, väčšina vývojárov už je naňho pripravená s novou verziou svojho produktu.  

Ako zistím, či je môj OS podporovaný?  

Krátka odpoveď na túto otázku je, že ak máte nainštalovaný Windows 11 alebo 10, ešte máte podporované všetky komponenty vášho operačného systému. Čo sa ale Windows 10 týka, tam už vyšlo z podpory niekoľko starších verzií. Poslednou verziou je 22H2. Aj v prípade starších verzií by ste ale mali mať možnosť aktualizovať na najnovšiu verziu. Ak ale používate starší softvér, kliknite na tento odkaz. Na tejto stránke Microsoft spisuje dátumy ukončenia podpory pre všetky svoje operačné systémy a služby s nimi spojené. Zároveň upozorňujeme, že podpora pre Windows 10 končí tento október, hoci Windows Defender bude dostávať aktualizácie do roku 2025. Vaše vydanie a verziu operačného systému si viete skontrolovať tak, že kliknete pravým tlačidlom na Tento počítač a následne kliknete na vlastnosti.

Prečo nepoužívať nepodporovanú verziu windowsu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak budete aj naďalej používať nepodporovanú verziu Windowsu, váš počítač bude fungovať tak, ako doteraz. Mali by ste ale vedieť, že týmto sa podrobujete obrovskému bezpečnostnému riziku. Nepodporované operačné systémy totiž nedostávajú bezpečnostné ani iné aktualizácie. Znamená to, že hackeri môžu nachádzať nové slabiny, ktoré už nebudú zo strany Microsoftu opravené, hoci vo výnimočných prípadoch sa môže urobiť výnimka.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre