POZOR! Pri tejto bežnej činnosti si môžete nenávratne poškodiť kameru smartfónu. Toto nikdy nerobte, lebo si pokazíte na mobile foťák!

Vašu kameru smartfónu si môžete nenávratne poškodiť pri činnosti, pri ktorej by ste to netipovali.

kamera smartfonu fotenie poskodenie(1)
Zdroj: harshahars a Stefan Schweihofer z Pixabay a Amada44 z Wikimedia

Naše telefóny sú už dlhšiu dobu multifunkčné zariadenia. Vďaka smartfónu nosíme vo vreckách nohavíc nie jedno, ale hneď viacero zariadení. Mobily nahradili MP3 prehrávače, navigácie, menšie tablety, ale aj fotoaparáty. V minulosti, keď sme chceli zachytiť nejaký moment, tak sme museli nosiť so sebou fotoaparát. Dnes tomu už tak ale nie je. Aj lacnejšie smartfóny dokážu zachytiť kvalitné snímky.

Naše telefóny často využívame na to, aby sme zachytili napríklad koncert hudobnej kapely alebo iné vystúpenie, ktorého sme sa zúčastnili. Pravdepodobne by vás ale nenapadlo, že pri tejto činnosti, môžete poškodiť snímač kamery vášho smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na fóre spoločnosti Samsung (via svetandroida.cz) sa rozbehla zaujímavá diskusia. Tá sa dotýk toho, že jeden z používateľov sa sťažuje, že potom, ako bol na tanečnej akcii a natáčal laserové efekty, tak na každej ďalšej fotke či videu, sa mu zobrazujú fialové pruhy. Otázkou preto je, môže snímanie laserových či iných svetelných efektov poškodiť kameru smartfónu? Vedzte, že odpoveď vás pravdepodobne prekvapí.

Silný zdroj svetla môže nenávratne poškodiť kameru smartfónu

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak sa budete vašimi očami pozerať do slnka alebo laseru priamo, tak si ich môžete poškodiť. Identická situácia ale môže nastať aj vtedy, keď kamerou vášho telefónu snímate silný zdroj svetla, vysvetľuje jeden z používateľov fóra. Rovnako zdieľal aj návod na použitie telefónu, v ktorom je tento problém popísaný bližšie.

„Dávajte pozor, aby ste objektív fotoaparátu nevystavovali silnému zdroju svetla, ako je napríklad priame slnečné svetlo. Ak by ste objektív fotoaparátu vystavili silnému zdroju svetla, ako je priame slnečné svetlo, mohol by poškodiť snímač obrazu fotoaparátu. Poškodený snímač obrazu je neopraviteľný a bude to mať za následok vznik bodiek alebo škvŕn na snímkach.“, píše sa v návode smartfónu.

Ako takéto poškodenie môže vyzerať, sa môžete pozrieť na videu nižšie vrátane toho, ako rýchlo sa môže snímač fotoaparátu poškodiť. Je to rýchlejšie, než si myslíte! K poškodeniu kamery došlo od druhej sekundy.

„Ďakujem za vysvetlenie @Libb, viem, že je to nebezpečné pre oči, ale že mi to môže zničiť senzor fotoaparátu ma nenapadlo. No tomuto hovorím RADA ZA VŠETKY PENIAZE,..“, hovorí jeden za používateľov fóra, Raddi. „Jojo, toto som si omylom vyskúšal na mojom A52s. Raz som fotil nočnú fotku a posvietil som do šošovky silným laserom a od tej doby som mal na hlavnom fotoaparáte fialovú čiaru ktorá tam bola už navždy.“, dopĺňa svoju skúsenosť používateľ s prezývkou Matyasbr.

Vedeli ste o tom, že silné svetlo môže poškodiť kameru vášho smartfónu? Stretli ste sa už prípadne s týmto problémom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre