Používate notebook so zaklapnutou obrazovkou? Môžete ho tak poškodiť?

Ak používate notebook so zaklapnutou obrazovkou, prehrievanie je váš hlavný nepriateľ. Môže sa však zariadenie poškodiť? Odpoveď vás nepoteší!

Hlavným problémom zaklapnutého notebooku je prehrievanie
Zdroj: Unsplash (Ales Nesetril, Elisabeth Arnold), Úprava: Vosveteit.sk

Možno ste sa aj vy rozhodli kúpiť si monitor a ostatné príslušenstvo a spraviť si z vášho notebooku počítač. Prirodzene, v tomto prípade nechávame notebook zatvorený, aby sme ušetrili miesto, no je to vhodné riešene? Pozrite sa na odpoveď, ktorú priniesol portál Howtogeek.com.

Ak chceme používať notebook zatvorený, jedným z hlavných problémov je dostatočné chladenie. V tomto smere záleží od dizajnu konkrétneho zariadenia, no zaklapnutá obrazovka by mohla spôsobiť problémy. Ďalším dôležitým faktorom je to, na čo notebook chcete použiť. Ak pracujete s nenáročnými aplikáciami, zaklapnutá obrazovka nepredstavuje žiaden problém. Zariadenia ako MacBook Air navrhli na to, aby sa mohli používať aj zaklapnuté a dokonca sa dá ku nim dokúpiť stojan, ktorý sa na takéto používanie hodí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno však používate notebook ako pracovnú stanicu alebo ste si kúpili výkonné herné zaradenie. Tu sa situácia komplikuje, pretože mnohé modely využívajú na chladenie aj vrchnú stranu, kde máte klávesnicu. Niektoré modely sa dokonca po otvorení obrazovky nadvihnú, aby mali lepší prísun vzduchu. V tomto prípade nie je dobrý nápad používať ho so zaklapnutou obrazovkou, pretože by sa mohol prehriať.

Ďalším problémom je obrazovka. Aj keď sa notebook stíha dostatočne chladiť, LCD obrazovky sú citlivé a mohli by sa poškodiť, ak by sa nachádzali blízko horúceho tela zariadenia. V tomto prípade sa bezpečná teplota môže líšiť od výrobcu, no bežne dokážu LCD obrazovky ustáť teploty od 40 do 60 stupňov Celzia. Ak je notebook zatvorený, teplo sa môže zachytávať v medzere medzi klávesnicou a obrazovkou a teoreticky ju poškodiť.

Chladiace podložky by v tomto smere mohli teoreticky pomôcť, no opäť závisí od ich dizajnu a výkonu. Vo všeobecnosti však poskytnú len malé rozdiely v teplotách.

Môžem nechať notebook pracovať cez noc?

Jedna vec je používať zatvorený notebook ako „počítač“, no občas potrebujeme, aby sa nejaká práca dokončila cez noc. Možno sťahujeme veľký súbor alebo čakáme, kým renderovací program dokončí svoju prácu. V tomto prípade platí, že nevadí ak necháte obrazovku cez noc zatvorenú. Opäť však platí, že by sa nemalo na ňom robiť nič mimoriadne náročné.

V tomto prípade si môžete pomôcť aj tým, že obrazovku len privriete, dostatočne na to, aby sa vypla, no aby sa nezaklapla úplne.

Či nechať notebook zatvorený je otázka, ktorú si musíte zodpovedať sami. Ak sa bojíte o poškodenie obrazovky alebo ste si všimli, že má zatvorený notebook problémy s výkonom, potom by ste ho mali nechať otvorený. Nedostatočná ventilácia môže viesť k prehrievaniu a to môže ovplyvniť celkový výkon zariadenia. Keď sa totiž notebook prehrieva, komponenty znižujú svoj výkon, aby sa zabránilo ich poškodeniu.

Istotou je však nechať notebook otvorený. Jeho obrazovka vám môže poslúžiť ako ďalší monitor, čo je vždy výhodou, no zaplatíte za ňu voľným miestom. Alebo alternatívne môžete po pripojení externého kábla vypnúť v nastaveniach zdieľania obrazovky váš monitor na notebooku, aby vás nerušil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre