Podarilo sa konečne vyriešiť záhadu objektu Oumuamua?

Dve nové štúdie prinášajú nový pohľad na to, ako sa ku nám zvláštny objekt mohol dostať, ako aj to, čo to vlastne je.

Oumuamua
Zdroj: NASA

V roku 2017 mali astronómovia po prvýkrát možnosť pozorovať objekty, ktorý sa ku nám dostal z inej hviezdnej sústavy. Nazýval sa Oumuamua a jeho príchod vyvolal medzi vedcami vášnivé debaty.

Niektorí si mysleli, že by mohlo ísť o mimozemskú sondu, hlavne kvôli nezvyčajnému podlhovastému tvaru objektu. V jednom bode dokonca objekt neočakávane zrýchlil, čo si vedci nevedeli vôbec vysvetliť. Nedávno sa ale objavili nové štúdie, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť záhadu objektu Oumuamua, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kométa, alebo asteroid? Ani jedno

Štúdie boli publikované v denníku American Geophysical Union a tvrdia, že Oumuamua môže byť úlomok z drobnej planéty, ktorá sa mala nachádzať v inej hviezdnej sústave.

„Dokážeme rozumne potvrdiť, že Oumuamua je úlomkom planéty, ktorá by sa mohla podobať na Pluto,“ vyjadril sa Steven Desch, astrofyzik z Arizona State Univerzity.

Vedci si myslia, že pred polmiliardou rokov sa udiala kozmická zrážka, ktorá zasiahla planétu, z ktorej sa následne odlomil objekt Oumuamua. Po tejto zrážke nabral Oumuamua trajektóriu, ktorá ho zaviedla až do našej Slnečnej sústavy, ktorou tento objekt preletel. Keď sa priblížil k nášmu Slnku, mohol zrýchliť, pretože Slnko rozpustilo ľad na jeho povrchu. Na rovnakom princípe fungujú aj kométy.

Objekt Oumuamua ale zrýchľoval aj počas toho, ako opustil našu Slnečnú sústavu. Vedci sa rozhodli zistiť, aký druh ľadu by sa dokázal rozpustiť takým spôsobom, aby sedel s pozorovaniami objektu Oumuamua. Podarilo sa im zistiť, že tento ľad mohol byť tvorený z dusíka, ktorý sa nachádza na povrchu Pluta, ale aj jedného z mesiacov Neptúnu, Triton.

Vedci novej štúdie zároveň tvrdia, že dusíková kompozícia by mohla vysvetliť aj zvláštny tvar objektu. Tvrdia, že keď sa vyparovali vrstvy dusíka, jeho tvar sa postupne splošťoval, ako mydlo, ktoré sa trením opotrebúva. Napriek tomu si niektorí stále myslia, že môže ísť o mimozemskú sondu. Táto alternatíva je ale veľmi nepravdepodobná. Štúdia z roku 2019 sa pozrela na dáta z objektu Oumuamua a nenašli žiadne dôkazy, ktoré by nasvedčovali, že ide o dielo mimozemskej inteligencie. Napriek tomu si nevedia vysvetliť záhadné zrýchľovanie, ktoré zaznamenali, keď objekt opúšťal našu sústavu.

V každom prípade ide o objekt, ktorý je veľmi špecifickým a vyvoláva mnoho otázok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre