Phishing: Pomocou tohto jednoduchého kroku si môžete ochrániť nie len súkromie, ale aj Vaše peniaze

Phishing je jednou z najčastejších spôsobov, ako ľudia strácajú nie len svoje súkromie, ale častokrát aj peniaze. Takto sa môžete ochrániť.

hacked mobil pexels-photo-301718
Zdroj: Pexel.com, úprava VoSveteIt.sk

Manažér hesiel je jednoduchým spôsobom, ako používať silné, jedinečné heslá na každej stránke. Ďalším benefitom, ktorý vychádza z jeho používania je ochrana proti phisingu.

Phishing je forma škodlivého softvéru určená na vylákanie vášho hesla, alebo iných citlivých informácií. Predstavte si, že dostanete mail, ktorý sa tvári ako od vašej banky. Váš účet bol narušený a chcú aby ste klikli na priložený link. Ten vedie na stránku navrhnutú podobne, ako webstránka vašej banky. Tam zadáte svoje heslo a takto sa útočník dostane ku vašim údajom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Profesionáli v oblasti kyberbezpečnosti radia neklikať na linky v mailoch. Ak máte problém, navštívte stránku vašej banky a prihláste sa tam. Podobne aj keby vám niekto volal a predstavil sa ako úradník banky, zložte. Zavolajte zákaznícku podporu a overte si pravosť čísla.

phising
Zdroj: howtogeek.com

Na falošnej stránke môžete skončiť ale aj inak. Kliknete na ikonku kúpiť a stránka vás zavedie na falošnú verziu Amazonu. Alebo ste sa ocitli na falošnej stránke Google. Prvý trik je dobre si kontrolovať svoje URL adresy. Mnohokrát sa útočníci pokúšajú zvoliť podobne vyzerajúce písmenká, alebo vás inak oklamať. Dôsledným skúmaním adresy URL ale rýchlo odhalíte akékoľvek falošné stránky.

phising
Zdroj: howtogeek.com

Ak používate funkciu manažér hesiel, máte ďalšiu vrstvu ochrany. Platí to však jedine v prípade, že je manažér za vás schopný doplniť heslá. Ak totiž máte uložené heslo napríklad na Amazone, alebo stránke vašej banky, program rozpozná, kedy sa nachádzate na danej stránke a ponúkne vám možnosť doplnenia hesla. Ak sa nachádzate na inej stránke, pochopiteľne táto možnosť k dispozícii nebude.

Programy na manažovanie hesiel sa nenechajú totižto oblbnúť falošnou adresou stránky. Nejedná sa o veľký červený výkričník s nápisom pozor, avšak veľmi rýchlo si všimnete, že niečo nie je v poriadku. Potom už je jednoduché zistiť, že sa nenachádzate na stránke, na akej ste mysleli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre