„Mŕtvy“ rover, ktorý NASA odpísala sa prebral k životu. Vedci si to nevedia vysvetliť

opportunity rover uvodny_opt
Zdroj: NASA

Koncom januára sme vám priniesli report týkajúci sa Curiosity roveru, ktorý na povrchu červenej planéty Mars bol od roku 2004. Jeho odhadovaná životnosť bola približne 90 dní, ale podarilo sa niečo neskutočné, vydržal až do nedávna. NASA s ním stratila 26. januára spojenie po veľkej piesočnej búrke.

Rover vstal z mŕtvych

V týchto dňoch NASA ohlásila „malý zázrak“. Rover Opportunity vstal z mŕtvych. Čo konkrétne však spôsobilo výpadok spojenia s roverom nie je aktuálne známe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ešte stále si nie sme istí jeho presnou príčinou a zhromažďujeme relevantné údaje na analýzu,…“, hovorí Steven Lee v blogovom príspevku.  Ďalej dodáva: „Rover prežil jednorazový reset počítača a odvtedy funguje normálne, čo je dobré znamenie.“

K oživeniu Rovera Curiosity došlo po dlhšej neaktivite. Rover po dlhšej dobe skúsili zapnúť nie raz, ale hneď niekoľkokrát. Asi po 30 pokusoch sa rover zapol v ochrannom režime. Vedci sa aktuálne pokúšajú spraviť rekonštrukciu toho čo sa udialo na červenej planéte a čo spôsobilo výpadok roveru prostredníctvom stiahnutia snímok z jeho pamäte. 

„Z krátkodobého hľadiska obmedzujeme príkazy na vozidlo, aby sme minimalizovali zmeny v jeho pamäti,“ povedal Lee. „Nechceme zničiť žiadne dôkazy o tom, čo mohlo spôsobiť obnovenie počítača. V dôsledku toho očakávame, že vedecké operácie budú pozastavené na krátke obdobie. „

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre