SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Objav, ktorý príde len raz za život: Táto hviezdna sústava sa vymyká všetkému, čo o hviezdách vieme

Tím astronómov našiel hviezdu, ktorá by mohla byť jedinou svojho druhu.

Tímu astronómov dospel k fascinujúcemu objavu, ktorý sa podarí len raz za život. Vytvorili nový model, ktorý spája rôzne typy pozorovaní do jednej zrozumiteľnej analýzy, píše portál SciTech Daily. Inými slovami, našli spôsob ako rozlúštiť niekoľko nezvyčajných charakteristík hviezdnej sústavy.

Pomocou tohto modelu astronómovia identifikovali viac ako 100 hviezdnych sústav, ktoré objavil vesmírny teleskop TESS. Medzi týmito hviezdami sa však objavila aj sústava, ktorá sa vymykala všetkému, čo tím astronómov o vesmíre videl. V skutočnosti išlo o binárnu sústavu – dve hviezdy, ktoré obiehajú okolo seba a práve vďaka nej môžu vedci lepšie pochopiť vesmír okolo nás. Sústava sa nachádza v otvorenej hviezdokope NGC 6193.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Objavili sme typ hviezdy, ktorý je tak nezvyčajný, že by nás ani len nenapadlo hľadať niečo podobné. Doteraz sa ešte nikomu nepodarilo nájsť nič, čo by sa aspoň trochu podobalo na túto zvláštnu hviezdu,“ vyjadril sa Keivan Stassun, profesor fyziky na univerzite Stevenson.

Jedinečná sústava

Binárne sústavy nie sú vo vesmíre vzácnosťou, no túto jednu odlišuje od zvyšku niekoľko kľúčových vlastností. Prvou zvláštnosťou je orientácia hviezd. Z nášho pohľadu sa hviezdy navzájom prekrývajú, vďaka čomu môžu astronómovia oveľa jednoduchšie zistiť ich hmotnosť a jas. Ďalšou kuriozitou je, že hviezdny pár svoju veľkosť a jas mení. Hviezdy totiž pulzujú a vďaka pulzom dokážu astronómovia zistiť, čo sa deje v ich interiéri.

Existujú dva pomerne vzácne typy pulzov, ktoré môže hviezda vykazovať. Každý typ ponúka o trochu iný pohľad do útrob pulzujúcej hviezdy a oba typy sa navzájom dopĺňajú. Zvláštna hviezda nachádzajúca sa v binárnej sústave, vykazuje kombináciu oboch typov pulzov.

„Hviezda, ktorá vykazuje jeden druh pulzov je vo vesmíre pomerne vzácna. Ak hviezda vykazuje kombináciu oboch typov, stáva sa extrémne vzácnou,“ vysvetľuje Stassun.

Objav je prvým svojho druhu a vedci nepredpokladajú, že by sa im v blízkej budúcnosti podarilo podobnú hviezdu objaviť. Keď sa spoja všetky vlastnosti, ktoré hviezdu robia jedinečnou, astronómovia narazili na „jackpot“. Do štúdie bol zapojený aj študent Dax Feliz, ktorý objav popisuje ako niečo, „čo sa objaví raz za život“.

Binárna sústava objavená vesmírnym teleskopom TESS, ponúka vedcom jedinečný pohľad do života a evolúcie binárnych sústav. Vesmírny teleskop aj naďalej pátra po podobných systémoch, ktoré by vedcom pomohli prehĺbiť poznatky o evolúcii hviezd vo vesmíre. V tomto smere sú dôležité aj vizualizácie dát, ktoré zachytia vesmírne teleskopy. Tím astronómov pracuje s ľuďmi, ktorí majú v tomto obore značné skúsenosti a práve vďaka nim dokážu nájsť v množstve dát zaujímavé vzorce. Tie ich dovedú až k vesmírnym kuriozitám, medzi ktoré sa radí aj táto jedinečná binárna sústava.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close