Nikola Tesla: Muž, ktorý dal svetu elektrinu

Jeho motor na striedavý prúd sa používa po celom svete dodnes.

Ako Nikola Tesla zmenil celý svet?
Zdroj: Wikimedia (Lošmi)

Nikola Tesla sa považuje za jedného z najväčších géniov, aký chodil po tejto Zemi. Bol skutočným vizionárom, ktorý inšpiroval inžinierov, podnikateľov a verejnosť aj dlho potom ako umrel. Jeho koncepty boli na danú dobu mimoriadne futuristické a demonštrovali silu elektrickej energie, informuje portál State Library Victoria.

Tesla bol zároveň prvým vynálezcom stroja, ktorý využíval striedavý prúd, systém, ktorý používame dnes. Podarilo sa mu vytvoriť aj bezdrôtový telegraf, fluorescenčné svetlá, diaľkovo ovládanú loď a mnoho ďalšieho. Veril, že jeho koncepty bezdrôtovej technológie by mohli jedného dňa viesť k bezdrôtovej komunikácií a voľne dostupnej energii. V danom období sa však jeho myšlienky zdali ako rozprávka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svoje vynálezy si dokázal predstaviť do takého detailu, že vôbec nepotreboval technické výkresy a diagramy. Preniesť svoje prístroje z mysle do reality však bol o niečo väčší problém. Medzi jeho najväčšie objavy nepochybne patrí striedavý prúd, ktorý používame dodnes po celom svete. Tesla totiž vedel, že elektrina je vo svojom prirodzenom štádiu striedavá a jej prúdenie sa rapídne mení.

Využiť ju však možno dvoma rôznymi spôsobmi – jednosmerným prúdom a striedavým prúdom. V 19. storočí sa verilo, že jednosmerný prúd je jediným systémom s praktickým využitím a striedavý prúd nemá žiadne praktické uplatnenie. Jednosmerný prúd pracuje s vysokým napätím, preto je veľmi nebezpečný. Ďalšou nevýhodou je to, že sa energia stráca, ak prechádza veľkými vzdialenosťami.

„Elektrina vo svojom prirodzenom stave je striedavá, čo znamená, že smer jej toku sa rýchlo mení. Je to ako rieka tečúca po prúde, potom proti prúdu, potom po prúde a tak ďalej, mnohokrát za sekundu.“

Tesla začal pracovať na prvom zariadení na striedavý prúd už na univerzite. Keď mu jeho učiteľ fyziky ukázal Grameovo dynamo, zariadenie vybavené komutátorom prenášajúcim prúd z generátora do motora, Tesla si uvedomil, že komutátor je v tomto prípade zbytočný. Ak by sa použil striedavý prúd, zariadenie by fungovalo bez neho. Profesor však jeho teóriu nebral. Tesla strávil vymýšľaním zariadenia na striedavý prúd obrovské množstvo času, kým ho nezasiahol záblesk inšpirácie.

„Pre tých, ktorí nevedia, tak rozdiel medzi jednosmerným a striedavým prúdom je, že jednosmerný prúd je nepretržitý a jednosmerný, ktorý nemení smer. Striedavý môže meniť smer prechodom cez pár cievok, ktoré voláme transformátor.“

Jeho koncept motora na striedavý prúd pozostával z kombinácie statických elektromagnetických cievok a rotujúcich cievok, ktoré by prenášali pohyb na elektrický prúd a opačne. Tesla veril, že pomocou striedavého prúdu môže vytvoriť rotujúce magnetické pole. Hoci na papieri boli jeho nápady funkčné, Tesla nemal dostatok praktických skúseností na postavenie elektrického stroja.

Jeho objav zmenil celý svet

Nakoniec však svoj prístroj zostavil. Spočiatku jeho motor nefungoval, no postupne sa naučil, že materiál v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu. Stacionárna časť motora alebo stator, sa musela skladať buď zo železa, alebo ocele, nie z mosadze. Jeho motor na striedavý prúd však transformoval celý svet. Dnes sa tieto motory používajú takmer všade, od priemyselných ventilátorov až po rôzne spotrebiče či elektrické hodinky.

prototyp striedaceho motora
Skorý prototyp Teslovho striedavého motora., Zdroj: wikimedia

Tesla bol posadnutý bezdrôtovým prenosom energie. V septembri 1902 postavil približne sto kilometrov od New Yorku laboratórium s obrovskou vežou. V tomto laboratóriu chcel svetu demonštrovať svoj globálny telegrafný systém.

Ako Nikola Tesla zmenil svet?
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Teslov systém mal fungovať cez sériu elektrární, ktoré by sa nachádzali v blízkosti obývaných oblastí. Tie by zachytávali správy a následne ich distribuovali do zariadení nie väčších ako hodinky. Investor sa ale z projektu stiahol, pretože si nemyslel. že by mohol niekedy reálne fungovať. Tesla strávil ešte niekoľko rokov vývojom tohto konceptu, no v roku 1905 sa mentálne zrútil a už na žiadnom tak ambicióznom projekte nepracoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre