Netflix po prvýkrát v histórii stratil predplatiteľov. Čo sa deje s platformou?

Netflix po prvýkrát vo svojej histórii hlási, že stratili viac používateľov, ako sa im podarilo získať. Stojí za tým viacero faktorov, hovorí spoločnosť.

Netflix
Zdroj: unsplash.com (Oscar Vargas)

Platforma Netflix je aktuálne „kráľovnou“ medzi streamovacími platformami, ktorá kvartál za kvartálom rástla. Zdá sa však, že spoločnosť narazila. Ako upozorňuje portál macrumors.com, tak po prvýkrát v histórii, spoločnosti poklesol počet aktívnych predplatiteľov. Odhalila to kvartálna finančná správa.

Namiesto prírastku používateľov, spoločnosť hlási ich úbytok

Platforma Netflix očakávala, že v priebehu prvého kvartálu tohto roka získa 2,5 milióna nových predplatiteľov. Realita však ukázala, že ich v celkových číslach ubudlo viac ako 200 tisíc. Otázkou je prečo?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť odhalila, že za týmto negatívnym vývojom stojí viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad vojna na Ukrajine a rozhodnutie spoločnosti, že opustí ruský trh po dobu, pokiaľ bude Rusko viesť nezmyselnú vojnu u svojho suseda. V tomto prípade hovoríme o 700 tisícoch používateľov, ktorých platforma odstrihla od ich služieb. Netflix ale zároveň priznáva, že časť používateľov odišla aj z dôvodu, že zvýšili cenu predplatného. Týchto používateľov nie je pritom málo. Podľa publikovanej správy ide o 600 tisíc používateľov.

Netflix okrem iného hovorí, že približne 222 miliónov platiacich zákazníkov zdieľa svoj účet s ďalšími 100 miliónmi domácnosti, ktoré nie sú speňažené. V liste pre akcionárov spoločnosť uviedla, že do budúcnosti plánuje „efektívnejšie speňaženie zdieľania viacerých domácností“, čo naznačuje, že Netflix čoskoro prijme opatrenia na zabránenie zdieľaniu účtov. Všetko bude ale pravdepodobne závisieť od testu, ktorý aktuálne spoločnosť realizuje naprieč vybranými regiónmi, kde v súčasnosti zdieľanie účtov spoplatňuje. Ide konkrétne o oblasti Čile, Kostariky a Peru, kde môžu zákazníci za príplatok zdieľať svoj účet s ďalšími dvoma ľuďmi mimo svoju domácnosť. Pre objektívnosť treba uviesť, že Netflix naprieč svojimi podmienkami zakazuje zdieľanie účtov naprieč domácnosťami. Na druhej strane ale je potrebné povedať, že nikdy nevyžadoval dodržiavanie týchto pravidiel.

Netflix_financna sprava 1
Zdroj: Netflix

Stojí za zmienku povedať, že Netflix je jediná relevantná streamovacia služba, ktorá účtuje poplatky v závislosti od kvality streamovania. Napríklad cena Netflixu sa u nás aktuálne pohybuje od 7,99€ (852×480) do 11,99€ (4K). V druhom štvrťroku 2022 Netflix očakáva stratu dvoch miliónov platených predplatiteľov. Ako ale ďalej ale finančná spáva odhaľuje, tak platforma do budúcnosti zvažuje lacnejšie predplatné avšak s reklamami. Spoločnosť verí, že týmto krokom by mohla prilákať nových používateľov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre