NASA predstavila novú generáciu skafandrov, ktorá umožní aj ženám chôdzu po Mesiaci

NASA predstavila novú generáciu skafandrov, ktorá je ľahšou, flexibilnejšou a hlavne vhodnejšou aj pre ženskú posádku.

NASA predstavila novu generaciu skafandrov
Zdroj: Twitter (NASA HQ PHOTO)

NASA predstavila dva skafandre novej generácie pre program Artemis. Zatiaľ čo prvý skafander bude použitý pri vypustení rakety, tak druhý bude slúžiť na prieskum lunárneho južného pólu. Cieľom programu Artemis je prepraviť na Mesiac do roku 2024 prvú ženu a ďalšieho muža.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvý objemnejší skafander je v červenej, bielej a modrej farbe, zatiaľ čo ten tenší je vo farbe oranžovej. Obleky sú flexibilnejšie ako obleky predchádzajúcej generácie, čo umožňuje astronautom zohnúť sa tak, aby dokázali zdvihnúť kamene alebo iné predmety a  celkovo im uľahčili pohyb. Izolácia skafandrov je navrhnutá, aby odolala teplotnému rozsahu od -150 ° C do 120 ° C. Ak dôjde k neočakávanej udalosti, ktorá povedie k náhlemu zníženiu tlaku v kozmickej lodi, oblek astronautom umožní prežiť v ňom celé dni.

NASA navrhla skafandre tak, aby vyhovovali rôznorodejšej posádke. Dôvodom pre tento krok bolo vyradenie všetkých žien z misií na Mesaici, pretože nebolo dosť stredne veľkých skafandrov.

Tento inovatívny odev je známy aj ako prieskumná extravehikulárna pohyblivá jednotka a je navrhnutý na prieskum lunárneho povrchu. Vytvorenie tohto pokročilého skafandru bolo základnou úlohou tímu NASA, na ktorom museli zapracovať, ak chceli opäť cestovať na Mesiac. Tento špeciálne navrhnutý oblek bude s kozmonautmi prítomný v každej misii na Mesiaci a  poskytne im väčšiu mobilitu ako bolo tomu v minulosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre