Nad Huaweiom sa „zhlukuje nové mračná“. Údajne dôjde k sprísneniu sankcií zo strany USA

Huawei sa bude musieť vysporiadať s ďalším obmedzením dodávok komponentov.

Huawei_smartfon
Zdroj: Huawei, Vosveteit.sk

Administratíva USA, na ktorej čele stojí Joe Biden, drží smerom k spoločnosti Huawei rovnakú líniu, ako to robil Donald Trump. Dokonca ešte o niečo málo pritvrdzuje. Naznačujú to najnovšie správy, na ktoré poukazuje spravodajský portál scmp (South China Morning Post). Portál konkrétne uvádza, že sankcie voči Huawei naberú na novej sile.

Podľa publikovaných správ, americká administratíva mala prijať nové opatrenia, ktorých cieľom je obmedziť dostupnosť komponentov pre spoločnosť Huawei, ktoré sú využívané v alebo spolu s 5G zariadeniami. Nová opatrenia mali nabrať podľa zdrojov platnosť už v tomto týždni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obmedzenia sa majú dotýkať aj existujúcich partnerov

Novozavedené pravidlá sa pritom nemajú dotýkať len nových potenciálnych partnerov spoločnosti, ale aj tých existujúcich vrátane spoločností, ktoré v minulosti získali licenciu, aby mohli s čínskym gigantom aj naďalej obchodovať. Aby ste sa dostali do obrazu, tak je dobre pochopiť, že Huawei nemôže aktívne nakupovať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. Niekoľko spoločností však dostalo výnimku, aby mohli aj naďalej so spoločnosťou Huawei v obmedzenom režime obchodovať.

Tieto nové opatrenia sa týkajú hlavne produktov, ako sú polovodiče, antény, batérie a podobne. Inými slovami, ide o kľúčové komponenty pre smartfóny. V súčasnosti presne nevieme povedať, aký to bude mať dopad na Huawei, avšak určite ďalšie obmedzenia spoločnosti nepomôžu z tejto ťažkej situácie, v ktorej sa nachádzajú už dlhšiu dobu. Rovnako môžeme očakávať, že v dôsledku sankcií dôjde pravdepodobne k pozastaveniu aktuálnych obchodných kontraktov, ktoré má Huawei s dodávateľským reťazcom, ak nie k ich zrušeniu.

Podľa odhadov zo začiatku tohto roka, spoločnosť Huawei mala byť schopnou v tomto roku doručiť na trh „len“ niečo medzi 70-80 miliónmi smartfónov (pozn. redakcie: čo je o -60% menej ako v minulom roku). Dôvodom nie je však nezáujem o smartfóny spoločnosti, ale nedostatok komponentov na ich výrobu. Rovnako treba povedať, že pri tvorbe odhadov, neboli do úvahy brané ďalšie sankcie.

V každom prípade budeme musieť ešte počkať na oficiálne vyjadrenia úradov, ako aj samotnej spoločnosti Huawei, aby priniesli viac informácií do novovzniknutej situácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre