Nabíjanie Android smartfónov bude o niečo efektívnejšie: Kľúčová technológia z iPhonov mieri aj do Androidov!

Android smartfóny už čoskoro budú môcť profitovať z technológie, ktorú využíva Apple. Na trh mieri nový štandard nabíjania.

xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

O tom, že spoločnosť Apple udáva trendy pre smartfóny, nemôžeme pochybovať. Aj keď sú Androidy častokrát pokrokové a dokážu priniesť technológie, aké v iPhonoch nájsť nedokážeme, tak aj napriek tomu Apple častokrát prináša novinky na trh, ktoré inšpirujú konkurenciu. Len si spomeňme na zavedenie výrezov pre selfie kameru či odstránenie 3.5mm jacku, s čím na trhu začal práve Apple. Americký gigant bol vzorom aj pre odstránenie adaptérov pre nabíjanie z balení a teraz sa má stať opäť kľúčovým hráčom v revolúcii medzi smartfónmi. Android smartfóny totiž podľa portálu trustedreviews.com už čoskoro budú môcť profitovať z technológie, ktorá zmení spôsob, akým si nabíjame svoje telefóny.

Na trh v blízkej dobe príde nový štandard nabíjania

O Qi štandarde nabíjania ste už pravdepodobne počuli. Ide o štandard pre bezdrôtové nabíjanie pomocou elektrickej indukcie, ktorý vyvinulo združenie výrobcov z „Wireless Power Consortium“. Tento štandard sa stal v súčasnosti rozšíreným medzi výrobcami smartfónov a inej elektroniky, pričom v blízkej dobe by sa na trhu mala objaviť jeho druhá generácia. Tá by mohla spôsobiť značný prevrat medzi Android smartfónmi, ktoré by si adaptovali novú technológiu. Na novom štandarde s názvom Qi2 totiž bude pracovať aj spoločnosť Apple.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa slov združenia „Wireless Power Consortium“ sa má nový štandard s názvom Qi2 zakladať na technológii známej ako MagSafe. A ak vám je aspoň trochu tento názov blízky, ide o nabíjanie, ktoré aplikuje spoločnosť Apple pre svoje zariadenia. Takýto druh magnetického nabíjania môžeme dnes nájsť ako v iPhonoch, tak aj v najnovších generáciách MacBookov. Jeho výhodou je efektivita, ktorú pri nabíjaní umožňuje. Tá je o niečo vyššia ako pri klasickom bezdrôtovom spôsobe nabíjania. Základom je tak menšia strata energie, z ktorej by mohli nakoniec profitovať aj Android smartfóny.

Android smartfóny budú môcť využívať nový spôsob nabíjania

Súčasná technológia MagSafe so sebou prináša viacero výhod, ktoré by priniesli nové možnosti nabíjania. Má však aj nejaké nedostatky, ktoré by Android zariadenia určite brzdili. Hlavným obmedzením je najmä limitácia nabíjania pri 15W, pričom dnešné bezdrôtové nabíjačky zvládajú oveľa vyššie hodnoty. Tu však treba spomenúť, že štandard Qi2 postavený práve na MagSafe by mohol mať skvelý potenciál pre zlepšovanie. Neskôr by tak mohol priniesť oveľa vyššie rýchlosti, z čoho by zasa profitovala spoločnosť Apple.

Prvé zariadenia, ktoré by mohli zo štandardu Qi2 profitovať by podľa slov „Wireless Power Consortium“ mohli prísť počas konca tohto roku. Očakávame, že sa ho chytia najmä poprední výrobcovia Android smartfónov a nakoniec by si ho mohli adaptovať vlajkové lode pre rok 2024. Teší nás teda, že nový štandard uvidíme v takej blízkej dobe.

Uvítali by ste takéto nabíjanie aj vo vašom smartfóne? Alebo preferujete skôr káblové nabíjanie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre