Na nárast kybernetických útokov proruských hackerov upozorňuje aj Európska únia

Počet kybernetických útokov od začiatku vojny na Ukrajine mimoriadne narástol. Na situáciu preto musela reagovať aj Európska únia.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Už je tomu pár mesiacov, čo na východ od nás začala vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. Okrem fyzických bojov prebieha vojna ale aj v kybernetickom svete. Nielen Ukrajina, ale aj Rusko zaznamenáva zvýšený počet útokov na ich stranu. Hackerské skupiny ale necielia iba na tieto krajiny ale taktiež na tie, ktoré sú spojencami buď Ruska alebo Ukrajiny. Rapídny nárast týchto škodlivých kybernetických aktivít si samozrejme všimla aj Európska únia, ktorá na celú túto situáciu musela reagovať. Na informáciu upozornil web europa.eu.

Nárast škodlivých kybernetických aktivít na oboch stranách

Ešte pred začiatkom vojny sme mohli vidieť zvýšený počet útokov na Ukrajinu v kybernetickom priestore. To iba potvrdzuje fakt, že tento konflikt je z veľkej časti aj informačnou a kybernetickou vojnou. Západní hackeri ale dlho nečakali s reakciou. Najznámejší hackerský kolektív na svete, Anonymous, krátko po začatí agresie Ruska oznámil, že pomôžu nášmu východnému susedovi. Rusko razom poskočilo na prvé miesto čo sa týka množstva celosvetových útokov, ktoré boli zaznamenané. Táto situácia sa samozrejme Kremľu nepozdáva a Rusi sa neskôr vyhrážali tvrdou odpoveďou a to nielen voči Ukrajine, ale aj západným krajinám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obyčajné útoky ale aj špionáže

Nielen Ukrajina, ale aj jej západné krajiny zaznamenali rôzne typy kybernetických útokov. Rusmi podporované hackerské skupiny sa snažia o rôzne typy útokov.  Od  DDoS útokov, ktorých cieľom je znefunkčnenie zariadení, stránok a online služieb, až po sofistikovanejšie útoky. Ide napríklad aj o špionážne kybernetické útoky. Ich cieľ je jasný a to získať čo najviac informácií o situácii na Ukrajine, prípadne o postavení spojeneckých krajín.

hackersky utok ukrajina_2
Zdroj: picpng.com, Vosveteit.sk (koláž)

Európska únia jednoznačne odsúdila tieto útoky a prisľúbila neustálu odhodlanosť voči riešeniu týchto problémov. Ich cieľom je vyšetrovať tieto škodlivé kybernetické aktivity, ktoré ovplyvňujú medzinárodný mier, bezpečnosť a stabilitu Európskej únie a jej členských štátov, inštitúcií a celkovo občanov.

Zároveň Európska únia pripomenula, že v tejto situácii je stále potrebné, aby členské štáty dodržiavali Rámec OSN pre zodpovedné správanie štátov v kybernetickom priestore s cieľom zabezpečiť medzinárodný mier, bezpečnosť a stabilitu.

Vyzývame všetky štáty, aby dodržiavali svoje povinnosti v oblasti náležitej starostlivosti, a vyzývame ich, aby podnikli vhodné kroky proti škodlivým kybernetickým aktivitám vykonávaným z ich územia. Ďalej vyzývame všetkých relevantných aktérov, aby zvýšili povedomie o kybernetických hrozbách a prijali preventívne opatrenia na ochranu kritickej infraštruktúry.

Samozrejmosťou je aj neustála práca na vylepšovaní kybernetickej odolnosti a zlepšovanie pripravenosti voči rôznym kybernetickým hrozbám. Únia taktiež prisľúbila neustále sledovanie situácie pre vykonanie potrebných krokov v prípade núdze. To je určite mimoriadne dôležité, pretože veci v kybernetickom svete sa dokážu zmeniť doslova zo sekundy na sekundu.

Proruskí hackeri útočia na krajiny Únie

V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov na krajiny Únie vrátane Veľkej Británie. Situácia je aktuálne najviac vypuklou v Poľsku a Litve, kde proruskí hackeri útočia na miestnu IT infraštruktúru. Mnohé vládne stránky a stránky firiem boli v dôsledku útokov nedostupné. Útoky ale neobišli ani ďalších členov Európskej únie, či NATO. V našich končinách bol nedávno pod tlakom operátor Telekom. V tomto prípade ale treba uviesť, že náteraz nevieme, aká hackerská bunka stála za tým útokom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre