Ukrajine zdieľala informácie, koľkým kybernetickým útokom čelila od vypuknutia vojny. Rovnako hovorí aj cieľoch ruských hackerov

Ukrajina je pod neustálou paľbou aj v kybernetickom svete. Ruskom platení hackeri vykonali od začiatku konfliktu takmer 800 útokov.

ruski a ukrajinski hackeri
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Vojenský konflikt u našich východných susedov prebieha aj na kybernetickom fronte. Potvrdzujú to aj čísla, keďže Ukrajina od vypuknutia vojny hlási 796 kybernetických útokov. Ukrajinská bezpečnostná agentúra si preto nemôže vydýchnuť ani v tejto oblasti. Na informáciu upozornil web bleepingcomputer.com.

Intenzita neklesá, no kvalita áno

SSSCIP (Štátna služba špeciálnej komunikácie a ochrany informácií tvrdí, že intenzita útokov vôbec neklesá. Čo ale klesá je ich kvalita. Najčastejším cieľom útočníkov sú samozrejme rôzne vládne a regionálne orgány, ktoré z celkového čísla zaznamenali 281 útokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nepriateľskí hackeri pokračujú v útočení na Ukrajinu. Intenzita kybernetických útokov sa neznížila od začiatku rozsiahlej ruskej vojenskej invázie, hoci ich kvalita klesá,“ – SSSCIP

kybernetické útoky na ukrajinu
Zdroj: SSSCIP

Medzi najviac zasiahnuté priemyselné odvetvia patrí finančný, telekomunikačný, či energetický sektor. Najviac útokov je zameraných na získanie citlivých informácií a plánov, ktoré majú pomôcť hlavne súperovi, prípadne sú súperovi predávané. Niektoré útoky majú ale za cieľ eliminovať alebo čo najviac narušiť, odstrániť alebo infikovať cieľové systémy škodlivým softvérom.

Útoky sú súčasťou vojny

Situácii sa ešte v apríli venoval aj Microsoft vo svojej správe. Tom Burt, ktorý je v Microsofte viceprezident sa vyjadril, že bezpečnostní analytici z Redmondu odhalili viacero hackerských skupín, ktoré boli zamerané na infraštruktúru Ukrajiny. Ich cieľom bolo pomocou deštruktívneho malvéru vyradiť najviac kritické systémy a taktiež znemožniť prístup občanov k spoľahlivým informáciám.

„Tesne pred inváziou sme boli svedkami, že najmenej šesť samostatných aktérov národných štátov napojených na Rusko spustilo viac ako 237 operácií proti Ukrajine – vrátane deštruktívnych útokov, ktoré prebiehajú a ohrozujú blaho civilistov,“ – Tom Burt

Príkladom je aj využitie bezpečnostnej chyby vo Windowse, ktorá mala za následok narušenie chodu niekoľkých miestnych televízií. Za pôvodcu týchto útokov sa považoval skupina Sandworm, ktorá na Ukrajinu útočila aj pred vypuknutím vojnového konfliktu.

Burt taktiež upozornil na prepojenie kybernetických útokov s tými raketovými. Útokmi na Ukrajinu to ale nekončí. Kybernetické útoky boli totiž zaznamenané aj voči spojencom Ukrajiny. Pred takouto odpoveďou varoval aj Kremeľ, keď sa zvýšil počet útokov na ruskú stranu.

Tieto útoky na spojencov ale nemajú za cieľ vyradiť žiadny softvér. Ide skôr o špionážne útoky, ktorých cieľom je získať čo najviac informácií ohľadom priamej alebo nepriamej podpory Ukrajiny. Konkrétne sa má jednať hlavne o reakciu NATO a celkovo západu na ruskú vojnu. Aj preto bola takmer polovica útokov zameraná na vládne agentúry. Podľa Microsoftu je úspešnosť týchto špionážnych útokov na hranici 25 percent.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre