Z čoho sa skladá Mliečna dráha? Misia Gaia prináša doteraz najväčšiu chemickú mapu našej galaxie!

Misia sa pokúša vytvoriť 3D mapu Mliečnej dráhy, no medzitým prináša chemickú kompozíciu miliónov hviezd.

Misia Gaia posunie naše chápanie Mliečnej dráhy
Zdroj: ESA, NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci sa prostredníctvom misie Gaia pokúšajú rekonštruovať štruktúru Mliečnej dráhy, galaxie, v ktorej sa nachádza aj naša Slnečná sústava. Úlohou misie je vytvoriť čo najpresnejšiu 3D mapu celej galaxie vrátene pohybu hviezd.

Misia Gaia len nedávno publikovala už v poradí tretí dataset, v ktorom možno nájsť aj chemickú kompozíciu miliónov hviezd, píše portál univerzity UCL. Informácie o chemickom zložení získala misia pomocou spektroskopie, ktorá rozloží hviezdne svetlo na jednotlivé farby. Každý chemický prvok má svoju špecifickú stopu a analýzou spektra hviezd môžu vedci určiť ich chemickú kompozíciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dátach sa nachádzajú informácie o chemickej kompozícii šiestich miliónov hviezd a o radiálnej rýchlosti až 35 miliónov hviezd. Radiálna rýchlosť je rýchlosť objektu v smere línie spojenej s pozorovateľom. Objekt, ktorý má určitú radiálnu rýchlosť je zároveň ovplyvnený Dopplerovým efektom. Ak sa objekt od nás vzďaľuje, jeho vlnová dĺžka sa zväčší a nastáva červený posun. Ak sa objekt približuje jeho vlnová dĺžka sa zmenší a nastáva modrý posun.

„Ide o najväčšiu zbierku dát radiálnych rýchlostí hviezd. Pozorované hviezdy sa tiahnu od galaktického jadra až po najvzdialenejšie regióny Mliečnej dráhy,“ vyjadril sa profesor Mark Cropper z univerzity UCL.

Chemické zloženie a história Mliečnej dráhy

Po prvýkrát v histórii vedci získali dostatok dát na to, aby dokázali pochopiť evolúciu špirálovitých ramien a centrálneho regiónu galaxie. Vedci sa v ďalších krokoch pokúsia porovnať dáta s pokročilými počítačovými simuláciami. Mapovanie chemického zloženia hviezd v Mliečnej dráhe vedci prirovnávajú ku sekvenovaniu DNA genómu. Čím väčší počet hviezd so známou chemickou kompozíciou, tým jednoduchšie je pre výskumníkov pochopiť galaxiu ako celok.

„Zoznam kompozície hviezd, ktorý nám priniesla misia Gaia, je desaťkrát väčší než akékoľvek pozorovania zo Zeme,“ vysvetľuje George Seabroke.

Niektoré hviezdy obsahujú viac ťažkých kovov ako iné. Krátko po vzniku vesmíru, keď sa formovali prvé hviezdy, ťažké prvky neexistovali. Vznikli až v útrobách prvotných hviezd procesom jadrovej fúzie. Keď hviezda umrela, tento materiál vyvrhla do vesmíru, kde neskôr vznikli planetárne hmloviny a molekulárne oblaky. Tie už obsahovali ťažšie prvky a keď vznikla ďalšia generácia hviezd, tá už ich obsahovala tiež. Určenie chemickej kompozície hviezdy preto astronómom umožňuje zistiť ako a kedy daná hviezda mohla vzniknúť.

Misia Gaia priniesla najväčšiu chemickú mapu galaxie.
Chemické zloženie galaxie. Hviezdy s červenšou farbou sú bohatšie na kovy. Zdroj: Gaia/ESA

Aj v našej galaxii sa stále nachádzajú hviezdy, ktoré sa skladajú výhradne z ľahkých prvkov. Iné hviezdy ako naše Slnko, sú už niekoľkou generáciou hviezd a obsahujú v sebe aj kovy. Misia Gaia však pozorovala aj niekoľko hviezd, ktoré v našej galaxii nevznikli, no v istom bode sa do Mliečnej dráhy začlenili. Tieto hviezdy taktiež prezradila ich chemická kompozícia.

Prekvapením pre vedcov bolo aj to, že misia Gaia dokáže zaznamenať aj „hviezdne zemetrasenia“. Sú to drobné pohyby na povrchu hviezdy, ktoré majú silu tvarovať ju. Observatórium ale nebolo vytvorené s myšlienkou odhaľovania týchto drobných úkazov. Predtým si misia všímala kmitanie, vďaka ktorému sa hviezda pravidelne scvrkávala a nafukovala, no stále si zachovala svoj tvar.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre