Mars prichádza o svoju vodu: Tá cez atmosféru uniká do vesmíru
Dve nové štúdie zistili, čo všetko môže stratu vody ovplyvniť.
Voda môže unikať z atmosféry Marsu do vesmíru a podľa dvoch nových štúdií za to môže zmena ročných období, píše portál Space.
Voda sa na červenej planéte ukrýva buď v polárnych ľadových čiapočkách vo forme ľadu, alebo ako plyn v jej tenkej atmosfére. Podľa vedcov ale voda môže z planéty unikať už niekoľko miliárd rokov, odkedy Mars prišiel o svoje magnetické pole. Strata magnetického poľa viedla tiež k strate atmosféry, ktorá predtým mohla byť hustejšia.
Jedna štúdia bola vedená Annou Fedorova z Ruskej akadémie vied a druhú viedol Jean-Yves Chaufray, z Laboratoire Atmospheres Observations Spatiales vo Francúzsku. Dvojica použila dáta z misie Európskej vesmírnej agentúry, ExoMars, ktorá odštartovala v roku 2018 a z misie Mars Express. Dáta odhalili, že množstvo vody, ktoré z Marsu unikne, závisí od zmeny podnebia a od toho, v akej vzdialenosti je planéta od Slnka.
„Atmosféra prepája povrch planéty a vesmír, preto nám môže prezradiť, ako Mars prišiel o svoju vodu,“ vyjadrila sa Anna Fedorova.
Voda na Marse
Dvojica študovala vodnú paru od povrchu planéty až do výšky 100 km, za obdobie ôsmich marťanských rokov (pozn. redakcie: jeden rok na Marse trvá približne dva naše roky). Zistili, že keď sa Mars nachádza najďalej od Slnka, vodná para existuje len do výšky 60 km nad jeho povrchom. Keď sa planéta nachádza pri Slnku najbližšie, vodná para stúpa až do výšky 90 km.
Keď je Mars vzdialený od Slnka, chlad môže spôsobiť, že vodná para v určitej výške zamrzne. Prirodzene, keď je planéta bližšie, voda sa ohreje a dostáva sa do vyšších výšok. Teplé obdobia sú preto obdobiami, kedy planéta stráca najviac svojej vody.
Neprehliadni
„Vrchné časti atmosféry sú v týchto obdobiach presýtené vodou. Voda sa dostáva do väčších výšok a následne uniká do vesmíru,“ tvrdí Fedorova.
Nie je to len o teplote. Púštne búrky tiež hrajú dôležitú úlohu v tom, koľko vody z planéty unikne. Výskum zistil, že v časoch, kedy boli na planéte globálne púštne búrky sa voda dostala vyššie do atmosféry a to jej pomohlo uniknúť. Počas globálnych púštnych búrok našli vedci stopy vody vo výškach až 80 km nad povrchom. Výskum taktiež uvádza, že v priebehu miliardy rokov stratí Mars toľko vody, ktorá sa rovná dva metre hlbokému, globálnemu oceánu.
Vedci stále nevedia úplne vysvetliť, koľko vody Mars stratil za 4-miliardy rokov. Stopy, ktoré vidíme na povrchu, ako napríklad riečne delty, kanály, alebo stopy po jazerách naznačujú, že Mars musel byť v minulosti plný vody.
Komentáre