SpravodajstvoVeda a výskum

Mal by sa Dark Web zhodiť raz a navždy? Štúdia prináša komplexnú morálnu dilemu

Mnohí z nás poznajú Dark Web ako miesto plné zločinu a násilia. Pomáha však ľuďom v krajinách s prísnou cenzúrou.

Či už má krajina obmedzený prístup k určitým webovým portálom alebo nie, človek vždy dokáže nájsť spôsob, ako sa na zakázané stránky dostať.

Najpopulárnejším je využívanie routerového systému Onion, ktorý užívateľom poskytuje najväčšiu mieru anonymity na internete. Najznámejším Onion prehliadačom je Tor, ktorý umožňuje obísť cenzúru a dostať sa na zakázané stránky, pričom chráni vaše súkromie. Dnes existuje celá sieť ilegálnych portálov, na ktorých nájdete predaj nelegálnych látok, škodlivého softvéru či zábery zachytávajúce brutalitu, s ktorou sa človek bežne v živote nestretáva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako ľudia využívajú Dark Web?

Táto sieť ilegálnych portálov začala byť známa aj ako Dark Web a postupom roku tento priestor nadobudol až mýtický status. Len málokto vie, čo presne sa pod pojmom Dark Web ukrýva, a to aj vďaka obrovskému množstvu hororových príbehov, ktoré po internete kolujú. Niektorých tieto príbehy okamžite odradia, iných naopak lákajú a chcú Dark Web navštíviť.

Téme temného webu sa venoval aj profesor z Virginia Tech, Eric Jardine spolu so svojimi dvoma kolegami. Vo svojej novej štúdii sa pozreli na aktivitu užívateľov používajúcich prehliadač Tor. Zistili, že nebezpečná aktivita v rámci siete Tor nie je po celom svete rovnaká.

„V rámci našej štúdie sme zistili, že potenciálne nebezpečné využívanie siete Tor sa vo výrazne väčšej miere vyskytuje v liberálno-demokratických krajinách. Štáty s najväčšou mierou ochrany ľudských práv majú najväčšiu infraštruktúru nelegálnych portálov v rámci systému Tor,“ tvrdí Jardine.

Zároveň sa zistilo, že len 6,7% užívateľov globálne využíva Tor na rizikové aktivity. Drvivá väčšina užívateľov vyhľadáva obyčajný webový obsah, ktorý autori štúdie označili ako neškodný.

„Tor poskytuje anonymitu, ktorá by sa dala využiť k mimoriadne škodlivému účelu. Väčšina populácie ho však používa ako zabezpečenú a súkromnú verziu bežných prehliadačov,“ dodáva Jardine.

V tomto smere ale vedci narážajú na dilemu. Ak sa Tor sieť nechá funkčná a nie je vyšetrovaná bezpečnostnými zložkami, potom sa priamo a nepriamo podporujú zločinci, ktorí využívajú túto sieť na predaj drog, zbraní a zneužívanie mladistvých. Ak sa však táto sieť zhodí, potom budú trpieť ľudia v krajinách s mimoriadne prísnou cenzúrou internetu.

„Výsledky našej práce naznačujú, že užívatelia v politicky utláčaných krajinách potrebujú Dark Web najviac,“ hovorí Jardine.

Vypnúť či nevypnúť?

Autori štúdie vysvetľujú, že ich práca by mohla pomôcť rozhodnúť o tom, či by sa mal neslávne známy Dark Web vypnúť raz a navždy. V liberálnych krajinách sa Tor využíva práve na maskovanie nelegálnej činnosti a potenciálne vážnych zločinov, zatiaľ čo v krajinách s obrovskou mierou cenzúry, napríklad Čína a aj Rusko, ľudia využívajú Dark Web jednoducho na to, aby získali späť časť svojej slobody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close