Ako funguje anonymné surfovanie po internete cez proxy server? Skutočne nezanechávate za sebou stopu?!

Proxy servery sú súčasťou bezpečného prehliadania na internete. Pozrite sa, aké výhody a nevýhody so sebou prinášajú.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Keď sa rozpráva o bezpečnosti prehliadania na internete, okrem VPN (virtual private network) nemôžeme zabudnúť ani na tzv. proxy servery. Tieto servery rovnako ako VPN služby pracujú na princípe presmerovania vášho internetového prenosu cez ich servery, čím zamaskujú vašu IP adresu pred poskytovateľom internetu a vašou cieľovou stránkou. Počas vášho prehliadania tak poskytovateľ internetu vidí len IP adresu daného proxy serveru či VPN. Hlavným rozdielom medzi VPN a proxy servermi je však to, že VPN navyše využije šifrovanie, proxy server naopak nie. Na problematiku proxy severov sa pozrieme spolu nižšie.

Aké výhody so sebou proxy servery prinášajú?

Proxy servery sú prakticky prenosové stanice pre internetový prenos používateľov. Akúkoľvek požiadavku, akú na internete máme, mieri do daného proxy serveru namiesto toho, aby sa dostala priamo k cieľovej stránke. Vytvárajú teda akýsi prostredník, čím dokážu zvýšiť anonymitu nášho prehliadania. V konečnom dôsledku tak vytvorí anonymnú IP adresu, ktorá je prístupná vášmu poskytovateľovi internetu a aj cieľovej stránke. K vašej pôvodnej IP adrese sa tak nedostane ani jedna strana.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem zvýšeného súkromia na internete však proxy servery dokážu obísť aj blokovanie niektorých stránok na základe vašej polohy. Pomocou takéhoto serveru sa tak dokážete virtuálne preniesť do inej krajiny. Vďaka proxy serverom sa taktiež viete dostať cez blokovanie na verejných Wi-Fi sieťach či napríklad pracovných či školských sieťach. Pri takýchto Wi-Fi totiž môžu existovať obmedzenia, aké stránky nemôžete navštevovať. Vďaka proxy serverom sa tak k týmto stránkam bez problémov dostanete. Pamätajte si však, že proxy servery neprinášajú úplnú anonymitu a dokážu priniesť niekoľko nevýhod najmä pre absenciu šifrovania.

Na tieto veci si dajte pozor

Ako sme už uviedli, šifrovanie je kľúčovou súčasťou bezpečnosti pri pohybe na internete. Proxy servery ním však nedisponujú a aj keď môžete svoju IP adresu skryť, tak určite neskryjete vaše internetové aktivity. Tie si môže prezerať napríklad vláda, orgány činné v trestnom konaní alebo napríklad aj hackeri. Pre vyššiu úroveň zabezpečenia by ste teda mali skôr siahnuť po VPN službe, nie po proxy serveroch.

V prípade, že je vaším cieľom len skryť aktivitu pred webovými stránkami, obísť blokovania na základe vašej geografickej polohy či rôzne blokovania zo strany internetového poskytovateľa, proxy servery vám úplne postačia. Nemôžeme sa na ne však spoliehať v úplne všetkých ohľadoch bezpečnosti, keďže nám nedokážu poskytnúť úplne anonymné prehliadanie internetu. Proxy servery sú častokrát dostupné zadarmo, čím môžu byť lepšou voľbou v porovnaní s VPN službami. Ak vám teda stačia základné úkony a nespoliehate sa na stopercentnú bezpečnosť, dokážu vám skvele poslúžiť.

Akým spôsobom chránite svoje prehliadanie internetu vy? Spoliehate sa na proxy servery, VPN služby alebo iné možnosti? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre