Liek proti rakovine? Táto látka odhalí rakovinové bunky imunitnému systému!

V rámci nového výskumu sa vedcom podarilo nájsť spôsob, ako prinútiť imunitný systém bojovať s rakovinou.

Našli vedci sľubný liek proti rakovine?
Zdroj: University of California San Francisco

Rakovinové bunky sa dokážu celkom šikovne vyhýbať nášmu imunitnému systému. Sú schopné naše telo oklamať pomocou niekoľkých šikovných trikov. Výskumníkom sa však podarilo vytvoriť liek napádajúci schopnosť rakovinových buniek obísť náš imunitný systém.

Práca vedcov z University of California San Francisco prináša spôsob, ako imunitnému systému povedať, ktoré bunky by mal zlikvidovať. Ich liek sa zakladá na zmutovanej verzii proteínu KRAS, ktorý sa vytiahne na povrch rakovinových buniek. V podstate tento proteín slúži ako jedna obrovská červená vlajka s nábisom „zjedz ma“, vysvetľujú autori.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvým krokom je obalenie škodlivých buniek a následná imunoterapia povie imunitnému systému, aby zničil každú bunku, ktorá nesie túto vlajku.

„Imunitný systém už má v sebe schopnosť identifikovať zmutovanú verziu proteínu, no vo väčšine prípadov ho nedokáže nájsť. Ak tento proteín označíme, imunitný systém si dokáže poradiť lepšie,“ vysvetľuje Kevan Shokat, ktorý novú štúdiu viedol.

Zmutované verzie proteínu KRAS sa nachádzajú v približne štvrtine všetkých nádorov. Vedci ich považujú za jedny z najbežnejších genetických mutácií, ktoré sú spojené s rakovinou. Imunitný systém človeka dokáže rozpoznať cudzie bunky kvôli nezvyčajným proteínom, ktoré sa nachádzajú na ich povrchu. V prípade rakoviny sa ale na povrchu bunky nachádza len málo jedinečných proteínov, ktoré by imunitný systém dokázal identifikovať. Namiesto toho sa väčšina proteínov nachádza vo vnútri. Tam ich imunitný systém nedokáže identifikovať.

Sľubná metóda liečby?

Vedci si dlhú dobu mysleli, že so zmutovaným proteínom KRAS poháňajúcim rast rakovinových buniek, nedokážu nič spraviť. Nielenže sa nachádza vo vnútri bunky, no od normálnej verzie proteínu sa takmer nelíši. Výskumníci zároveň nedokázali v jeho štruktúre nájsť miesto, na ktoré by sa mohol potenciálny liek naviazať.

Až v posledných rokoch sa Shokatovi a jeho vedeckému tímu podarilo nájsť skryté vrecko, do ktorého by sa mohol liek dostať. To viedlo k vytvoreniu lieku sotorasib, ktorý bol len nedávno predbežne schválený na použitie v boji proti rakovine pľúc. Problémom tohto lieku je ale to, že nepomôže každému a ak sa podarí nádor scvrknúť, bunky sa môžu stať neskôr odolné a opäť môžu začať rásť.

ARS1620 cieli na zmutovanú verziu proteínu KRAS podobne ako sotorasib. Nielenže zamedzuje rast nádoru, no zároveň vytvára komplex, ktorý imunitný systém dokáže rozpoznať ako cudziu molekulu.

„Zmutovaný proteín je väčšinou nenápadný, pretože je podobný ako ten zdravý. Ak ku nemu pripojíte inú molekulu, imunitný systém ho okamžite registruje,“ tvrdí Charles Craik, spoluautor štúdie.

Procesy v rakovinovej bunke privedú zmutovanú formu proteínu na povrch a vďaka spojeniu s inou látkou sa stáva okamžitým terčom pre imunitný systém. Ide o sľubnú formu liečby, no vedci musia látku otestovať na zvieratách a dobrovoľníkoch, než budú môcť pristúpiť ku klinickým testom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre