Polícia SR upozorňuje na ďalší tragikomický pokus o podvod: Tomuto „predvolaniu“ určite nenaleťte!

Čo robiť, ak ste sa už stali terčom útoku?

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Viaceré prieskumy poukázali na to, že hoaxy sa môžu svetom šíriť oveľa rýchlejšie ako pravda. Internet sa pre mnohých stal primárnym zdrojom informácií, hoci dobre vieme, že nie všetko čo na ňom nájdeme môže byť pravda.

Šíria sa ním nielen úmyselné poplašné správy, ale aj rôzne podvody, ktorými sa nás snažia niektoré indivíduá oklamať a získať od nás peniaze. Na jeden taký upozorňuje aj polícia Slovenskej republiky, ktorá prostredníctvom svojej facebookovej stránky Hoaxy a podvody informuje o podvodnom maile, ktorý sa len nedávno začal šíriť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fejkové predvolanie

Viacerí ľudia upozornili na „konvokáciu“, alebo inak aj predvolanie. Podvodníci sa podľa slov polície radi schovávajú za oficiálne vládne inštitúcie, pretože práve to môže pri obetiach vzbudiť dôveru. Ich pokusy však častokrát končia až tragikomicky, čoho je dôkazom aj tento nový prípad. V podvodnom e-maile ako prvé udrú do očí použité slová slovenskej hymny. Vetu Nad Tatrou sa blýska dopĺňa deformovaná vlajka Slovenskej republiky.

Aby toho nebolo málo, v priloženom dokumente nájdete kvantum gramatických, štylistických a významových chýb. Čerešničkou na torte je veta, že príkaz na vaše zatknutie bude vypracovaný na „žandárskej“ stanici. O prípade podvodu informovala aj Facebook stránka ESET, ktorá však jedným dychom dodáva, že nové verzie podvodu sú o niečo dôveryhodnejšie, hoci ani v tomto prípade nemožno hovoriť o nejakej výhre.

V predchádzajúcich verziách sa totiž uvádzalo meno policajného prezidenta, tentokrát podvodníci používajú mená jedného z okresných funkcionárov. V obetiach sa snažia vzbudiť dojem, že vyšetrovanie prebieha na lokálnej úrovni. Po odoslaní mailu sa podvodníci pokúšajú kontaktovať obeť aj telefonicky, pričom používajú anglický jazyk.

Telefonát od útočníka, tváriaceho sa ako člen „Slovak Police Force“, nie je vo sfére podvodov ničím novým. Podľa polície je táto metóda od minulého mesiaca na vzostupe. Falošný hovor spoznáte tak, že útočník hovorí lámanou slovenčinou, angličtinou alebo sa vám ozve robotický hlas. Ten vám povie že na váš občiansky bol spáchaný trestný čin a idú vás zatknúť. Polícia však takýmto štýlom s občanmi nekomunikuje a v tomto prípade radí okamžite zablokovať číslo.

A za čo vás to vlastne chcú trestne stíhať? Ako dôvod sa na fejkovom predvolaní uvádzajú „pornografické trestné činy“.

Čo robiť ak vás útočníci kontaktujú?

Emailom sa šíri ďalší tragikomický podod, varuje Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: Facebook (ESET)

Polícia Slovenskej republiky vysvetľuje, že predvolanie sa nikdy neposiela emailom, ale poštou, kde je uvedená adresa policajného útvaru. Vyšetrovateľ si môže osobu predvolať aj telefonicky, no určte tak nebude robiť v anglickom jazyku, pokiaľ si to situácia nevyžaduje. Na skutočnom predvolaní by ste však mali nájsť pečiatku útvaru Policajného zboru, ktorý vyšetrovanie vedie, ako aj podpis vyšetrovateľa. Pravidlo je, že sa na predvolaní neuvádza podpis policajného prezidenta alebo iného funkcionára, ktorý nie je do prípadu zapojený.

Lenže čo robiť, ak sa ocitnete terčom tohto pokusu o podvod? Dôležité je zachovať si chladnú hlavu a na email neodpovedať. Polícia radí odosielateľa zablokovať, aby vám nezahlcoval schránku podobnými pokusmi o podvod.

Ak ste podvodníkom poslali peniaze, alebo od vás podvodník žiada platbu, Polícia silno odporúča aby ste ich navštívili, pretože ide o trestný čin. Ak ste útočníkom posielali údaje vašej platobnej karty, urýchlene kontaktujte banku a kartu si zablokujte. Rovnako navštívte útvar policajného zboru a podajte trestné oznámenie.

Toto nie je ani zďaleka jediným pokusom o podvod, s ktorým sa na Slovensku stretnete. Len nedávno polícia upozornila na podvod, ktorý pre zmenu „poľoval“ na ľudí, hľadajúcich si bývanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre