ANDROIDSpravodajstvo

Kvôli čomu dostal Google mastnú pokutu od Európskej únie?

Európska únia sa rozhodla zakročiť voči krokom Googlu. Ten od výrobcov zariadení vyžadoval rôzne nezákonné požiadavky.

Prísne pravidlá Európskej únie sú strašiakom pre viaceré najmä americké firmy. Za zmienku stojí napríklad pevný prechod na USB-C, ktorý zrejme najviac ovplyvní Apple. No a najnovšie na pravidlá Európskej únie doplatil najväčší konkurent Apple a to producent operačného systému Android – Google. Na informáciu upozornil web andro4all.com.

Niekoľkomiliónová pokuta

Firma Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou Googlu, bude musieť zaplatiť niekoľkomiliónovú pokutu. Rozhodla o tom Európska únia, pretože Google so svojím operačným systémom Android zneužíval svojej dominantné postavenie na trhu. Od výrobcov zariadení s týmto operačným systémom vyžadoval inštaláciu služieb Google Play pre získanie potrebnej certifikácie. Bez nej nebol používateľom umožnený prístup do Obchodu Play, odkiaľ si ľudia sťahujú aplikácie.

Prvotne mala byť pokuta vo výške 4,34 miliardy eur. Google sa ale voči prvotným obvineniam odvolal. Táto pokuta bola následne znížená a Google tak musí zaplatiť “iba” 4,125 miliardy eur. Každé ušetrené euro sa v dnešnej dobe počíta.

android smartfon (2)
Zdroj: Pixabay.com (iXimus)

Všetky tieto obvinenia boli na Google zo strany Európskej únie uvalené už v roku 2018. Google mal vykonávať protisúťažné opatrenia tým, že výrobcov smartfónov s operačným systémom Android nútil, aby zvýhodňovali aplikácie od Googlu pred tými od konkurencie. V tomto zmysle bolo uvedené, že približne 80 percent zariadení predaných v EÚ v roku 2018 tvorili Android zariadenia, ktoré mali minimálne tri obmedzenia súvisiace so zneužitím dominantného postavenia.

Viaceré obmedzenia

Prvé obmedzenie sa týkalo distribučných zmlúv. Tie vyžadovali zahrnutie Vyhľadávania Google a prehliadača Chrome. Iba tak vedel výrobca získať potrebnú licenciu na prístup do Obchodu Play. Spomínajú sa aj dohody o antifragmentácii. Nimi sa výrobcovia zaväzovali k tomu, že nebudú predávať zariadenia s verziami Androidu, ktoré Google neschváli. No a nakoniec tu boli dohody ohľadom reklamných výhod. Tie mali výrobcovia získať vtedy, ak do svojich zariadení nezahrnuli konkurenčné vyhľadávače.

Na základe nielen týchto dôvodov Európska únia rozhodla, že Google zneužíva svoje postavenie na trhu. Po odvolaní ale Všeobecný súd prišiel na isté chyby pri posudzovaní dohôd o rozdelení príjmov a preto pokutu znížil.

Googlu sa samozrejme rozhodnutie nepozdáva. Očakával totiž zrušenie celého rozhodnutia. Podľa Googlu systém Android vytvoril viac možností pre každého a nie naopak.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close