Aspirín mení spôsob, akým sa vyvíjajú bunky kolorektálnej rakoviny. Vedci výsledky štúdie zatiaľ nedokážu vysvetliť

V novom výskume vedci odhaľujú, že užívanie aspirínu znižuje šancu na vznik kolorektálnej rakoviny. Zaberá aj pri iných typoch?

rakovinove bunky_ilustracny obrazok
flickr.com (ZEISS Microscopy)

Rakovina vzniká, keď nastane nekontrolované delenie buniek. Existuje veľa druhov rakoviny, no kolorektálny karcinóm postihuje hlavne oblasť hrubého čreva. Vo svojej novej štúdii vedci z University of California Irvine (pozn. redakcie: UCI) odhalili niečo, čo zatiaľ nedokážu vysvetliť. Zdá sa, že užívanie aspirínu chráni pred vznikom tohto druhu rakoviny.

Aspirín je obchodný názov pre kyselinu acetylsalicylovú, čo je derivát kyseliny salicylovej. Poznáte ju ako bielu kryštalickú látku, ktorá sa vo forme tablety rozpúšťa vo vode. Táto látka má množstvo využití, napríklad ako liek proti bolesti, horúčke, či zápalov. Kyselina acetylsalicylová je jedným z prvých nesteroidných liekov proti horúčke a najstarším synteticky pripraveným liečivom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O liečivých účinkoch kyseliny acetylsalicylovej sa dozvedel až anglický lekár John Robert Vane v roku 1971. Dnes sa kyselina acetylsalicylová, alebo aj aspirín, používa pri liečení horúčky, pri akútnych chrípkových ochoreniach. Použiť ho však môžeme aj na liečbu bolesti hlavy, kĺbov, svalov, zubov, či chrbtice, či na liečbu migrény. Nadmerné užívanie aspirínu však môže spôsobiť závraty, zvonenie v ušiach, či poruchy sluchu. Podľa niekoľkých výskumov však pomáha aj pri chránení proti určitému druhu rakoviny.

Portál univerzity píše, že aspirín mení spôsob, akým sa bunky rakoviny kolorektálnej vyvíjajú. Vďaka nemu strácajú schopnosť prežiť a ďalej sa rozmnožovať. Rakovina existuje pretože bunky prejdú zo svojho zdravého štádia do fázy, kedy dochádza k deleniu buniek bez zastavenia. Za tento proces zodpovedá niekoľko mutácií, no aspirín môže tieto evolučné procesy do značnej miery spomaliť.

Presnejšie ovplyvňuje to, ako sa rakovinové bunky delia a zvyšuje aj počet buniek, ktoré odumrú. Vedúca štúdie, Natalia Komarova predpokladala, že aspirín môže hrať nejakú úlohu pri evolúcii kolorektálnej rakoviny. Svoju prácu založila na tejto pohnútke a zakrátko zistila, že má pravdu.

„Predpokladali sme, že spomalený vývoj rakoviny musí vychádzať zo spomalenej evolúcie buniek z normálneho stavu do toho škodlivého,“ vysvetľuje Komarova.

Lieči aspirín aj iné druhy rakoviny?

Klinický výskum z roku 2011 dokázal, že ľudia, ktorí po dobu dvoch rokov denne brali 600 miligramov aspirínu mali až o 63% znížený výskyt kolorektálnej rakoviny. Testovaná skupina trpela Lynchovým syndrómom, čo je vrodené vyššie riziko výskytu určitých typov rakovín. Hoci nasledujúce výskumy túto štatistiku potvrdili, nikto nevedel, prečo to tak vlastne je, až kým sa nerozhodli preskúmať, aké evolučné dôvody sa za procesom môžu ukrývať.

„Novinkou je v tomto prípade tvrdenie, že aspirín mení evolučný výsledok karcinogenézy. Táto štúdia zvolila jedinečný matematický prístup, ktorý je dôkazom toho, že aj takto môžeme pochopiť komplexné biologické fenomény. Výsledky, ktoré táto štúdia priniesla, by sme nedokázali zistiť čisto experimentmi,“ vyjadril sa Dominik Wodarz, spoluautor štúdie.

V ďalších krokoch sa vedecký tím pokúsi zistiť, či má aspirín dopad aj na iné druhy rakoviny. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre