Lekári podali pacientovi prvé experimentálne očkovanie proti rakovine: Nasledovať budú tisíce ďalších

Výskumníci podali prvé experimentálne očkovanie proti rakovine a chystajú sa na oveľa väčšie testovanie sľubnej vakcíny.

Lekári podali prvé experimentálne očkovanie proti rakovine
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute, Mufid Majnun), Úprava: Vosveteit.sk

Anglická Národná zdravotná služba NHS oznámila, že sa priblížila k zorganizovaniu klinických testov nového personalizovaného očkovania proti rakovine.  

Výskumníci z NHS už vakcínu podali prvému pacientovi, ktorý trpel rakovinou hrubého čreva. Do klinických testov sú zapojené viaceré zdravotnícke inštitúcie, ktoré plánujú vakcínu ponúknuť tisícom pacientov. Prvú dávku dostal pacient menom Elliot a vakcína predstavuje len jednu z niekoľkých typov, ktoré môžu pacienti dostať. Lekári vysvetľujú, že vakcína by mala pomôcť aj pri iných druhoch rakoviny.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pacienti sa môžu dobrovoľne do testov prihlásiť a vedci ich urýchlene zapíšu na testy do najbližšej nemocnice, ktorá sa na testoch podieľa. Po prihlásení sa pacientom lekári zoberú vzorku rakovinového tkaniva a krvi. Ak pacient spĺňa potrebné kritériá, následne môže dostať vakcínu. Nové očkovanie proti rakovine sa podáva naprieč celým Anglickom.  

Vakcína sa zakladá na mRNA, rovnako ako aj vakcína proti COVID-19 od spoločnosť Pfizer. Ako sme už spomenuli na začiatku, ide o personalizovanú vakcínu, teda pre každého pacienta je o niečo iná. Výskumníci analyzujú nádor pacienta a pátrajú po mutáciách, ktoré sú špecifické pre tento konkrétny prípad. Následne použijú túto informáciu na vytvorenie experimentálnej individuálnej vakcíny.  

Vakcína spúšťa špecifickú odpoveď imunitného systému, ktorá má zabezpečiť, aby sa rakovina nevracala po operácii hlavného nádoru. V podstate stimuluje imunitný systém tak, aby špecificky rozpoznával a prípadne aj zničil zvyšné rakovinové bunky. Na novej vakcíne pracujú spoločnosti BioNTech a Genentech.  

Nádejná zbraň proti rakovine

Prvé očkovanie dostal 55-ročný Elliot, ktorému rakovinu diagnostikoval lekár počas preventívnej prehliadky. Predtým nemal žiadne symptómy. Kolonoskopia a CT vyšetrenie potvrdili rakovinu hrubého čreva a Elliot podstúpil zákrok, počas ktorého mu nádor vyoperovali spolu s 30 cm hrubého čreva.  

“Zúčastnenie sa na tomto teste reflektuje moju prácu učiteľa a odzrkadľuje moje zameranie sa na komunitu. Chcem pozitívne ovplyvniť životy ľudí okolo mňa a pomôcť im uvedomiť si svoj potenciál. Ak tieto testy dopadnú úspešne, môžu pomôcť tisícom až miliónom ľudí. Tí nemusia prejsť tým, čím som si musel prejsť ja,” vyjadril sa Elliot.  

Zatiaľ nevieme povedať, či experimentálna vakcína proti rakovine bude fungovať. Elliot je len prvým z tisícov ďalších pacientov, ktorí sa do experimentu prihlásili. Lekári zatiaľ nevedia ako vakcína zaberie v prípade Elliota, ani ako zaberie v prípade ďalších typov rakovín.  

Prvé očkovanie proti rakovine však značí obrovský míľnik pre oblasť medicíny. Výskumníci však neustále hľadajú nové a efektívnejšie spôsoby, ako s touto chorobou bojovať. Existuje ale reálna šanca, že už v blízkej budúcnosti získame jedinečnú vakcínu, ktorá nám pomôže proti nášmu vlastnému druhu rakoviny. Momentálne sa do testov prihlásili tisíce pacientov, no lekári očakávajú väčšinu až v roku 2026.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre