Takto zistíte, či máte v smartfóne nebezpečný stalkerware: Čo v takom prípade robiť?

Stalkerware je nástroj, ktorý najčastejšie používajú žiarliví partneri. Ako ho môžete odhaliť?

Máte spyware vo vašom telefóne?
Zdroj: Unsplash (Julius Drost, Sander Sammy), Úprava: Vosveteit.sk

Stalkerware je na zaradenie komplikovaný softvér. Nejde o malvér v tradičnom slova zmysle, hoci by sme ho tam pokojne mohli zaradiť. Funkciami sa tento druh softvéru najviac podobá na spyware, no od neho ho delí veľmi dôležitá charakteristika.  

Stalkerware je softvér, ktorý niekomu inému umožní sledovať vaše zariadenie. Častokrát sa pritom stretávame s aplikáciami, ktoré sa naoko javia úplne legitímne. Môže ísť napríklad o softvér, ktorý sa prezentuje ako nástroj na kontrolu dieťaťa rodičmi alebo ako nástroj pre partnerov, aby mohli na seba dávať “pozor”.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto pretvárka však funguje len naoko a najčastejšie sa stalkerware využíva práve žiarlivými partnermi alebo blízkou rodinou. V určitých prípadoch aj cudzou osobou, o čom si povieme nižšie. Žiarlivý partner môže svoju polovičku buď k inštalácií stalkerwaru pritlačiť alebo ho do zariadenia nainštalovať nevedomky.  

Ďalší rozdiel medzi stalkerwarom a spywarom je ten, ako sa dostáva do zariadenia. Spyware sa môže šíriť prostredníctvom falošných stránok, aplikácií alebo cez phishingové útoky. Stalkerware sa vo väčšine prípadov inštaluje niekým priamo do zariadenia.  

Z toho vyplýva, že stalkerware vám do smartfónu najčastejšie nainštaluje niekto, kto má priamy prístup k vášmu zariadeniu. Ide teda primárne o partnera, no môže ísť aj o rodinu alebo hocikoho, kto sa dostane do vášho smartfónu. Lenže ako zistiť, či máme v zariadení stalkerware?  

Takto odhalíte, že vám niekto nainštaloval stalkerware do smartfónu 

Existuje niekoľko typov tohto softvéru. Stalkerware môže monitorovať vašu komunikáciu, sledovať polohu alebo získať prístup k citlivým dátam. Prvým varovným signálom pre stalkerware preto častokrát býva to, že niekto z vášho okolia má až podozrivo veľký prehľad o tom kde ste boli, s kým ste sa rozprávali alebo čo ste robili, aj keď ste mu tieto informácie neprezradili.  

Ak niekoho v takomto okolí poznáte, potom je čas konať. Častokrát dokážete stalkerware odhaliť tak, že sa pozriete na nainštalované aplikácie. Urobiť tak môžete napríklad cez vstavaného správcu aplikácií v nastaveniach telefónu.

ako identifikovat nainstalovane aplikacie v smartfone ktore nevidite v zozname aplikacii_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Varovným signálom, že máte v smartfóne nechcený softvér často je aj to, že sa vám telefón správa nezvyčajne, napríklad sa rýchlejšie vybíja ako zvyčajne, alebo sa vám rozsvecuje displej bez toho, aby bol na to dôvod a podobne.

Vo všeobecnosti ale, medzi základné funkcie stalkwaru patrí to, že vám monitoruje komunikáciu, sleduje vašu polohu, prípadne kradne citlivé informácie zo zariadenia, napríklad pristupuje k fotografiám. Preto by ste si mali pozrieť povolenia aplikácií. Napríklad, privilégium pristupovať k upozorneniam. Toto povolenie využívajú často nielen hackeri, ale aj rôzne aplikácie, ktoré majú slúžiť na monitorovanie aktivity.

hacker upozornenia smartfon
Zdroj: georgejmclittle a Mactrunk / depositphotos.com, úprava redakcie

Najčastejšie ide o aplikácie typu “baby monitor”, “nájdi stratené zariadenie”, “smartfón tracker” a podobne. Pozor, nejde o konkrétne názvy aplikácií, ale kľúčové slová, ktoré sa môžu objaviť. Akákoľvek aplikácia, ktorú ste sami neinštalovali, však môže predstavovať riziko. Môžete si pomôcť aj službou Google Play Protect, ktorá kontroluje zariadenie pred potenciálne nechcenými aplikáciami.  

Skontrolujte si aj nastavenia dostupnosti. Ak má ku nim prístup aplikácia, ktorá by ich mať nemala, potom môže ísť o stalkerware. 

Čo robiť v prípade, že máte stalkerware v smartfóne? 

Odborníci radia zachovať chladnú hlavu. Na prvom mieste dbajte na svoju bezpečnosť. Stalkerware býva najčastejšie dielom žiarlivého partnera alebo násilníckeho člena rodiny. Ak máte podozrenie že to môže byť tento prípad, vyhľadajte bezpečie ešte predtým, ako stalkerware odinštalujte.  

Ak ste na bezpečnom mieste, odinštalujte podozrivé aplikácie a zmeňte si heslá k dôležitým účtom a službám.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre