Akými spôsobmi sa zločinci najčastejšie dostávajú k vašim platobným údajom?

Kyberzločinci alebo podvodníci používajú veľa rôznych taktík na to, aby získali prístup k vašim platobným údajom.

hacker-bankova-karta_titulka
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Začali vám z ničoho nič odchádzať peniaze z účtu? Môže to znamenať, že niekto mohol získať údaje vašej platobnej karty, informuje portál Aura.

Podvodníci a kyberzločinci majú veľa spôsobov, ako získať prístup k vašim platobným údajom a nižšie sa pozrieme na najčastejšie taktiky, ktoré využívajú, aby vám ukradli peniaze.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Takto zločinci vedia ukradnúť vaše platobné údaje z karty

Ukradnutie karty 

Hoci sa na našom portáli venujeme kyberzločinom, stará dobrá krádež je stále jednou z najpopulárnejších spôsobov, ako sa dostať ku vašim peniazom. Skúsený vreckár vám nenápadne vytiahne z vrecka peňaženku a následne použije kartu na to, aby si niečo kúpil. Ak máte nastavený limit na karte alebo vám chodia upozornenia, viete kartu zablokovať pomerne rýchlo, než sa podarí zlodejom napáchať väčšie škody.  

Pozor na známych 

Pomerne často sa stáva, že vám kartu neukradne zlodej, ale ju zneužije niekto blízky, kto má ku nej prístup. Môže ísť napríklad o niekoho, kto žije s vami v jednej domácnosti. Rovnako ale, odcudziť kartu vám môže aj kolega v práci či niekto, kto ide náhodne okolo.

Čítačky kariet 

Zločinci môžu mať aj špeciálne zariadenia, ktoré im dovoľujú prečítať údaje karty z jej magnetického prúžku. Tieto útoky prebiehajú nenápadne. Ste niekde na rušnom mieste a niekto do vás omylom vrazí. Ospravedlní sa a ide ďalej, pričom za ten čas vám priložil čítačku karty k zadnému vrecku, kde väčšinou mávame peňaženky. Po načítaní údajov môže zločinec vytvoriť klon vašej karty. Na ochranu proti tomuto útoku existujú špeciálne obaly na karty, ktoré si môžete kúpiť na internete. 

hacker platobna karta.jpg
Zdroj: Melnikov Dmitriy / shutterstock.com a Valery Brozhinsky / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Kradnutie dát cez verejnú Wi-Fi 

Už niekoľkokrát sme varovali pred rizikami verejných sietí. Tie nebývajú spravidla dobre zabezpečené, čo umožňuje hackerovi nabúrať sa do nich. Keď sa pripojíte na Wi-Fi a niečo si kúpite, útočník môže vidieť vaše platobné údaje cez vašu aktivitu na sieti. Ak používate verejnú Wi-Fi, odporúčame sa nikde neprihlasovať ani nič neplatiť. To si nechajte domov, kde máte bezpečnejšiu sieť. Prípadne použite VPN sieť, ktorá maskuje vašu online aktivitu.

Phishing 

Phishing patrí medzi najrozšírenejšie formy podvodu. Hacker vám pošle falošný mail, v ktorom vás vyzýva kliknúť na priložený odkaz. Mail sa typicky hrá na správu od banky, ktorá vás “informuje” o tom, že musíte niečo zaplatiť, inak vám hrozí pokuta. Podvodníci však môžu použiť stovky rôznych scenárov. Obeť sa ale dostane na falošnú stránku, kde hackerom sama poskytne platobné údaje.  

phishing titulka
Zdroj: Andrea Danti / shutterstock.com

Malvér 

Hackeri sa k vašim osobným informáciám môžu dostať aj cez malvér. Napríklad špehovací škodlivý softvér dokáže sledovať stlačenia vašej klávesnice, čo hackerom ukáže, aké máte číslo karty alebo heslo. Zväčša na to, aby odcudzili vaše citlivé údaje, tak používajú rôzne potenciálne nebezpečné povolenia. Pre tých, ktorí nevedia, tak najčastejšie sa škodlivý softvér dostane do zariadenia, ak sťahujete aplikácie alebo hry z neoficiálnych obchodov, prípadne keď kliknete na podvodný odkaz a dôjde k stiahnutiu súboru, ktorý otvoríte.

Shoulder surfing 

Táto metóda predstavuje situáciu, keď si niekto odpíše číslo vašej kreditnej karty. Môže ísť o zamestnanca reštaurácie alebo iného pracovníka, ktorý si dokáže buď odpísať alebo zapamätať vaše platobné údaje počas toho, ako platíte kartou. U nás sa niečo také často nedeje, pretože pri platbe kartou väčšinou držíme kartu vo vlastných rukách. Prípadne, keď cestujete hromadnou dopravou alebo ste na rušnom mieste, a niekto cudzí sa pozerá, čo robíte, napríklad v odraze okna a podobne. 

Formjacking 

Mnohé veľké internetové obchody majú takzvané formuláre, do ktorých vpisujete bankové údaje vrátane čísla karty. Hacker môže do týchto formulárov vložiť malvér a cez tento malvér uvidí, čo ste do formulára vpísali. Samozrejme, toto sa môže udiať aj v e-shope, ak ho hacker hackne. 

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Únik dát 

Niekedy môžete urobiť všetko dobre, no aj tak sa hackeri dostanú k vášmu číslu karty. Môže sa totiž stať, že zaútočia na servery veľkej spoločnosti, ktorá má vaše platobné údaje niekde uložené. Tieto útoky prebiehajú masovo a spolu s vami sa môžu útočníci dostať k tisícom ďalších údajov.  

Proti takémuto útoku sa môžete brániť napríklad virtuálnou kartou, ktorú má väčšina slovenských bánk.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre