Toto ste o reštartovaní smartfónu, čo to robí s telefónom, nevedeli. Od dnes ho budete reštartovať pravidelne!
Reštartovanie smartfónu môže vyriešiť viacero problémov s chodom zariadenia. Čo sa deje ale na pozadí, keď telefón reštartujete?
Naše smartfóny sú zariadenia, ktoré dnes majú stovky funkcií a ak by nám nejaká chýbala, tak poľahky si viete z obchodu stiahnuť aplikáciu, ktorá vám požadovanú funkciu ponúkne.
Telefóny dnes využívame na prístup k sociálnym sieťam, bankovým účtom, e-mailovým schránkam, na hranie hier a podobne. Inými slovami, ide o multifunkčné zariadenia.
Spolu ale s rozmachom možností, ktoré nám ponúkajú, ruka v ruke idú aj problémy s jeho chodom. Dôvodom je, že čím viac aplikácií máme v smartfóne, tak tým je väčšia pravdepodobnosť, že nám telefón bude sekať alebo robiť nepríjemnosti. Tento problém je zvyčajne prítomný pri dostupnejších zariadeniach, no občasne sa nevyhýba ani tým drahším zariadeniam.
V prípade, ak by ste sa opýtali odborníka, ako máte vyriešiť nejaký problém s mobilom, tak by vám ako prvé pravdepodobne povedal „Už ste ho reštartovali?“. Túto otázku nepokladajú ale len tak.
Poďme sa pozrieť na tému reštartovania smartfónu, čo to s ním spraví.
Neprehliadni
Prečo by ste mali reštartovať smartfón aspoň raz za pár dní
Ako sme už vyššie spomínali, tak smartfón má tendenciu v priebehu času sekať či zamŕzať. Dôvodov, prečo sa tak deje, môže byť viacero. Jedným z tých najčastejších ale je, že beží na pozadí nejaký proces, ktorý zahlcuje RAM pamäť. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o dočasné úložisko, ktoré využívajú aplikácie v danom momente na svoj riadny chod.
Pravdou je, že Android zariadenia majú pomerne prepracovanú správu pamäte a automaticky odstraňujú z dočasnej pamäte aplikácie, keď váš telefón potrebuje výkon. No druhým dychom treba povedať, toto odstraňovanie aplikácií funguje ako zametanie. Tú najväčšiu špinu dáte preč, ale všetok prach nie. Rovnako to je aj pri aplikáciách, drobné útržky kódu zostávajú v dočasnej pamäti, čo môže spôsobovať problémy s chodom. Obzvlášť, ak je tento úložný priestor zaprataný alebo v ňom bežia chybové procesy.
Čo sa stane, keď dôjde k reštartovaniu zariadenia
Prejdime ale k tomu, čo urobí reštart s vašim smartfónom. Akonáhle reštartujete váš mobil, tak dôjde k odstráneniu všetkých informácií z dočasnej RAM pamäte a vypnutiu procesov. V praxi to znamená, že sa prečistí RAM pamäť a zároveň procesy, ktoré využívali RAM, budú zastavené a zničené. Ak ich budete chcieť znova naštartovať, tak budete musieť spustiť aplikáciu na novo. Vďaka tomu, ak nejaké procesy na pozadí spôsobovali problémy, napríklad, že vám telefón išiel ako v lete na saniach, tak tieto aktivity už nebudú aktívne. Mobil vám tak pôjde o poznanie rýchlejšie a stabilnejšie.
Zároveň vám odporúčame pozrieť sa na aplikácie, ktoré sa automaticky spúšťajú pri zapnutí vášho mobilu.
Reštart smartfónu je dôležitý aj pre vašu online bezpečnosť
Experti na bezpečnosť často upozorňujú na to, že by sme mali reštartovať smartfón aj z dôvodu, že nám môže pomôcť v boji proti škodlivému softvéru. Dôvodom je, že pri reštarte zariadenia a jeho spustení, smartfón často kontaktuje server výrobcu telefónu, aby zistil, či nie je dostupná aktualizácia pre mobil. Ak je, tak ju stiahne a spolu s ňou sa do zariadenia nainštaluje aj dostupné bezpečnostné záplaty. Taktiež dôjde k pozastaveniu procesov, ktoré bežia na pozadí vrátane tých škodlivých.
Ako často by sme mali reštartovať smartfón
Ak sa pýtate, ako často by ste mali reštartovať smartfón, tak tu neexistuje exaktná odpoveď. V závislosti na koho natrafíte, dostanete odpoveď buď raz denne, alebo raz za tri dni či týždeň. My sa prikláňame k zlatej strednej ceste, aspoň jedenkrát za 3-4 dni alebo vždy vtedy, keď evidujete so smartfónom nejaký problém.
Komentáre