Vedci našli na Marse záhadnú dieru: Pozeráme sa na nový domov pre astronautov?
Sonda MRO zachytila na povrchu červenej planéty zvláštny úkaz. Vedci veria, že by diera mohla viesť do hlbšej štruktúry.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zachytila kamerou HiRISE zvláštnu štruktúru na povrchu červenej planéty. Ide o niekoľko metrov veľkú dieru, ktorá by mohla viesť do hlbšej podzemnej štruktúry.
Ako vysvetľuje portál Universe Today, diera môže byť prepojená s podzemnými lávovými tunelmi, ktoré by dokázali astronautov ochrániť pred vyššou radiáciou na planéte. Z času na čas sa môže stať, že sa strop lávového tunelu prepadne a tak vznikajú štruktúry podobné tej, ktorú môžete vidieť na obrázku nižšie. Otázkou ostáva, či táto diera skutočne vedie do väčšej podzemnej štruktúry.
Dieru objavila sonda v oblasti Arsia Mons, jednej z troch spiacich sopiek v skupine Tharsis Montes.
“Región Tharsis má na dĺžku tisíce kilometrov. Ide o vyvýšený región, ktorý sa nachádza vo výške približne 10 km. Táto oblasť v minulosti prechádzala výraznou sopečnou aktivitou a predpokladáme, že aj nedávno objavená jama môže byť výsledkom tejto aktivity,” tvrdia vedci.
Arsia Mons ukrýva niekoľko podobných dier, ktoré môžu viesť do podzemných lávových tunelov. Vedci však nemôžu toto potvrdiť s istotou, pretože nie vždy vidno, či niekam diera vedie. Na jednom z obrázkov možno vidieť časť steny, čo môže nasvedčovať, že táto konkrétna diera nikam nevedie.
The mysterious hole in Arsia Mons, captured by the HiRISE camera on NASA's Mars Reconnaissance Orbiter. The pit is only a few meters across, but we don't know how deep. (NASA/JPL-Caltech/UArizona) pic.twitter.com/ulFzLKfKnQ
— Black Hole (@konstructivizm) June 3, 2024
Neprehliadni
Veľa sa toho o diere nevie
Čo sa ale nedávno objavenej štruktúry týka, vedci vysvetľujú, že môže ísť len o obyčajnú jamu. Napríklad na Havajských ostrovoch môžu vznikať takéto jamy vplyvom procesov, ktoré sa začali oveľa hlbšie pod povrchom. Takáto jama na Havaji môže mať rozmery od 6 do 186 metrov na hĺbku a od 8 do 1140 metrov na šírku. Predpokladá sa, že nedávno objavená diera má hĺbku len okolo 178 metrov.
Lávové tunely existujú aj na Mesiaci a o nich vedia vedci oveľa viac, ako o lávových tuneloch na Marse. Niektoré z lunárnych tunelov majú stabilnú teplotu 17 stupňov Celzia. Zároveň vedci majú aj lepšie fotografie lunárnych lávových tunelov. Americká NASA uvažuje, že astronauti by sa mohli v lávových tuneloch usídliť v nafukovacích ubytovacích moduloch. Tunel ich ochráni pred obrovskými teplotnými rozdielmi, radiáciou a mikrometeoritmi.
Aj na Marse by mohli lávové tunely chrániť astronautov. Vedci predpokladajú, že kvôli nižšej gravitácii planéty môžu byť lávové tunely oveľa väčšie ako na Zemi. Ako sme už ale spomenuli, veľa toho o nich vedci nevedia. Najzaujímavejšou štruktúrou v tomto aspekte je diera na sopke Pavis Mons. Vedci odhalili, že diera vedie do nejakého priestoru, no nevie sa, či práve do lávového tunela. Výskumníci chcú preskúmať lávové tunely na planéte a uvažujú napríklad o robotických misiách, ktoré to môžu zvládnuť. Zatiaľ ale nemajú žiadnu naplánovanú.
Komentáre