Koľko blízkych asteroidov sa okolo nás nachádza? Pozrite sa na interaktívnej 3D simulácii od NASA

Nový projekt Eyes on Asteroids v reálnom čase sleduje pohyby blízkych asteroidov.

Koľko asteroidov sa nachádza v našej blízkosti?
Zdroj: NASA Eyes on Asteroids

Ak vás zaujíma, koľko kozmických objektov poletuje v blízkosti našej planéty, potom si rozhodne nenechajte ujsť 3D model, vďaka ktorému môžete sledovať naše vesmírne susedstvo v reálnom čase.

Ide o projekt, ktorý sa nazýva NASA’s Eyes on Asteroids a ako už názov napovedá, vytvorila ho americká vesmírna agentúra. Stačí len jedno kliknutie a prenesiete sa do našej sústavy, kde sú vyznačené všetky, doteraz známe asteroidy, píše portál SciTech Daily. Jediné, čo na to potrebujete je notebook, tablet, alebo smartfón a samozrejme internetové pripojenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý rok astronómovia objavia tisíce nových asteroidov a niekoľko desiatok komét. Niektoré z nich dostanú označenie blízke objekty, pretože ich obežná dráha zasahuje do vnútornej časti Slnečnej sústavy. Dnes je známych približne 28-tisíc blízkych asteroidov, no ich počet každý deň narastá. Blízke objekty sú dôsledne monitorované organizáciami, spadajúcimi pod americkú NASA. Pre astronómov je dôležité vedieť, kde sa blízke asteroidy nachádzajú pre prípad, že by pre nás jeden z nich predstavoval hrozbu.

Na webovej stránke môžete vidieť aj rôzne animácie, ktoré zachytávajú významné momenty asteroidov, alebo vedeckých misií. Ak si nájdete napríklad misiu OSIRIS-REx, môžete sa pozrieť na misiu z minulého roku. Počas nej sonda „pobozkala“ povrch asteroidu Bennu a zobrala z neho cenný materiál.

To ale ani z ďaleka nie je všetko. Pozrieť sa môžete aj na misiu DART, ktorá odštartovala len nedávno. Jej cieľom je pokúsiť sa odkloniť dráhu menšieho asteroidu Dimorphos. Vedci sledujú, či dokážu zmeniť dráhu kozmického objektu, pre prípad, že by sme v budúcnosti čelili takejto hrozbe.

„Chceli sme, aby bol projekt Eyes on Asteroids prístupný pre každého a rozprával príbeh ľudstva o objavovaní týchto fascinujúcich objektov,“ vyjadril sa Jason Craig z americkej NASA.

Ochrana pred vesmírnou hrozbou

Craig dodáva, že na stránke nájdete naozaj všetky blízke asteroidy a aj misie, ktoré spomínané objekty navštívili. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac, pomocou funkcie „Learn“ sa dozviete napríklad o nebezpečne blízkom prelete asteroidu Apophis v roku 2029.

Pozrite sa na všetky blízke objekty, ktoré sa okolo nás nachádzajú
Zdroj: NASA Eyes on Asteroids

Blízke prelety kozmických objektov patria medzi najfascinujúcejšie udalosti. Funkcia „Asteroid Watch“ vám ukáže najbližších 5 blízkych preletov asteroidov popri Zemi. Vedci dodávajú, že v prípade tejto situácie zvyknú všetci situáciu zveličovať. Tvrdia, že asteroid bude oveľa bližšie, než naozaj bude, no s touto simuláciou si môžete pozrieť jeho skutočnú vzdialenosť.

Projekt Eyes on Asteroids bol vyvíjaný s podporou Centra pre štúdiu blízkych objektov, NASA Jet Propulsion Laboratory a oddelenie NASA pre koordináciu planetárnej ochrany. Dáta o blízkych objektov čerpá simulácia z databázy Solar System Dynamics. Tá poskytuje dáta o obežných dráhach, či charakteristikách objektov v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre