SpravodajstvoVeda a výskum

Je Kardašovova škála vhodným spôsobom na meranie civilizačnej vyspelosti?

Ako každá teória, aj táto má svojich kritikov. Čo presne znamená Kardašovova škála a aké poznáme alternatívy?

Nikolaj Kardašov bol sovietskym astrofyzikom, ktorý prišiel na to, ako by sme mohli merať technologickú vyspelosť mimozemských civilizácií, ale aj nás.

Kardašovova škála sa na začiatku skladala z troch typov, neskôr však bola rozšírená aj o ďalšie, veľmi hypotetické stupne civilizácií. Dnes je poslednou siedmy typ civilizácie, ktorý je akoby vytrhnutý priamo zo sci-fi. Lenže čo ak sa Kardašov vo svojich teóriách mýli? Takúto možnosť bližšie vysvetľuje YouTube kanál Unveiled.

Kardašovova škála sa zameriava na to koľko energie má určitý vývojový stupeň k dispozícii. Viac energie znamená vyspelejšiu civilizáciu. V tomto bode majú jeho teórie aj najviac kritikov. Tí sa zamýšľajú hlavne nad tým, či je množstvo energie vhodným meradlom vyspelosti civilizácie. Môžu sa vo vesmíre nachádzať civilizácie, ktoré sa v určitom bode rozhodnú zastaviť technologický pokrok?

Civilizácia dobyvateľov

Generovanie energie je jedna vec, avšak každá spoločnosť čelí oveľa väčšiemu množstvu problémov. Ak by sme však ostali ešte chvíľku pri energii, treba sa opýtať: Čo sa robí so všetkou nahromadenou energiou? Civilizácia Typu III má k dispozícii energiu z celej svojej galaxie. Človek nemusí byť odborník, aby vedel že to bude veľké číslo. Dokáže sa takéto množstvo energie využiť? Je rovnomerne rozdelená, alebo ju hromadí niekoľko vyvolených? To sú otázky, ktoré sa kritici Kardašovovej škály pýtajú.

Kardašovova teória totiž nepriamo naznačuje, že ak chce byť civilizácia vyspelou, musí ovládnuť celý vesmír. Najprv svoju planétu, potom sústavu a nakoniec galaxiu. Modifikácie zachádzajú ešte ďalej ale v podstate je tento základ rovnaký. Navyše kritici cítia výrazný skok medzi Typom II a Typom III. Jedna vec je ovládnuť sústavu a využívať energiu jej hviezdy, no druhá je preskočiť rovno na celú galaxiu.

Našťastie poznáme aj iné alternatívy merania vyspelosti. Astronóm Carl Sagan ponúkol alternatívnu škálu, ktorá meria civilizáciu podľa toho, koľko informácií je schopná uložiť. Namiesto čísel sa tu používajú písmená. My by sme sa mali momentálne nachádzať na stupni H a posledným, najvyspelejším stupňom je Z.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close